Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Este legal sau nu?
Azi l-am montat.
Nu am serii pe eleron nu am documentatie nimic, doar factura de livrare.
Desi unghiul pozei da impresia, eleronul NU depaseste cu nimic extremitatiile masinii.
Cineva imi tot spune ca, cum ma vede garda cum ma opreste.


Skip ads

  • bastard

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2002 z12xe 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2007

  • Mesaj Privat
frate nu te supara pe mine cati zic da e urat eleronu adica mie numi place cum vine zici cai avion.Smile)parerea mea sincera nu te supara.si eu am avut eleron dar nu asa mare si nu ma oprit sami zica nimeni nimic niciodata.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca nu exista in oug195/2002R niciun articol care sa iti interzica sa montezi eleron pe masina.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bastard a scris:frate nu te supara pe mine cati zic da e urat eleronu adica mie numi place cum vine zici cai avion.Smile)parerea mea sincera nu te supara.si eu am avut eleron dar nu asa mare si nu ma oprit sami zica nimeni nimic niciodata.


E poza panoramica, mie sa-mi placa...
Skip ads

  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
smsorinxp a scris:Stai linistit ca nu exista in oug195/2002R niciun articol care sa iti interzica sa montezi eleron pe masina.


Mersi:).
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am mai vazut masini cu asa ceva, deci nu cred ca te opreste politia pentru el. daca tie iti place ... sa te bucuri de el.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Dar pentru stopuri clare imi trebuie nu?
Dar pentru prelungiri spoilere?

Cum pot obtine aceste omologari daca e cazul?
Astept in continuare pareri, multumesc.
  • lorand19

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
KlubbHead a scris:Dar pentru stopuri clare imi trebuie nu?
Dar pentru prelungiri spoilere?

Cum pot obtine aceste omologari daca e cazul?
Astept in continuare pareri, multumesc.

Nu iti trebie nimic...poti sa circuli linistit. Stie politaiul ce fel bara are masina , stopuri clare sau 6 terminatii? sa fim seriosi.Zici ca sa ai luat-o. Numai daca te dai rotund poate sa te traga pe dreapta...depinde de starea in care se afla politaiul Rolling Eyes .
Skip ads

  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
lorand19 a scris:Nu iti trebie nimic...poti sa circuli linistit. Stie politaiul ce fel bara are masina , stopuri clare sau 6 terminatii? sa fim seriosi.Zici ca sa ai luat-o. Numai daca te dai rotund poate sa te traga pe dreapta...depinde de starea in care se afla politaiul Rolling Eyes .


esti obligat sa te supui legilor tarii in care traiesti, nu de unde cumperi masina Wink
il doar pe politai in basca ca "asa ai luat`o " tu....RAR`ul e cel care autorizeaza in Ro tot ce tine de auto....
Imi pun si eu jante pe 19, si`n talon am de 15....si daca ma opreste , zic c`asa am luat`o....am sa ma scot. sigur Evil or Very Mad
  • lorand19

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Acum ca sa iti pui o terminatie sau un abtibild iti trebuie autorizatie ? Rolling Eyes
Am avut Astra G , in talon aveam scris 175/65/R14 si 185/65/R15 , eu am avut de la bun inceput 195/65/15.
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
lorand19 a scris:Acum ca sa iti pui o terminatie sau un abtibild iti trebuie autorizatie ? Rolling Eyes
Am avut Astra G , in talon aveam scris 175/65/R14 si 185/65/R15 , eu am avut de la bun inceput 195/65/15.


ca sa lamurim cateva chestii
1.pt abtipild nu`ti trebuie autorizatie (pt ca nu aduci nici o imbunatatire masinii stoc) dar acesta nu trebuie sa fie pe luneta sau parbriz, si sa nu estompeze in vre`un fel vizibilitatea
2.politia n`o sa se ia de chestii minore, si care nu aduc atingere celorlalti participanti la trafic
3.Daca nava aia spatiala de eleron se desprinde(putin probabil, dar totusi..."daca" ) unde ajunge?cumva in parbrizul celui din spate?
4.daca`mi tunez masina cu spoilere de nfs , iau o groapa (ca asa e`n Ro) si sar bucati pe trotuar in pietoni....oare asta ce mai e?

ORICE modificare/imbunatatire adusa masinii, trebuie raportata si omologata la RAR (aici e vorba de corectitutinea fiecaruia)
Risti sa ramai fara certificat..sau doamne fereste de mai rau

@Leonard : Inteleg ca esti nou pe forum si vrei sa aduni nr de posturi, da` mai opreste`te....
macar posteaza la ce te pricepi, nu lua topicurile la rand, sa scrii acolo cam ce`ti trece tie prin cap.
ps. in 10 minute, ai adunat 15 posturi.....de la 19 ai ajuns la 34. Brava tie. Esti "jmeker" Wink
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sa va povestesc o intamplare petrecuta cu un Logan in Germania.

Posesorul, un amic, si-a montat pe masina un kit de tuning original de la Dacia: praguri, aripioare pe bare etc... modificari cu bun gust... nimic exagerat... nimic tiganesc... plus jante schimbate, suspensie modificata.
Ei... in Germania l-a oprit politia si TÜV-ul si i-au cerut documente pentru modificarile aduse masinii. Cum amicul n-a avut hartiile astea, nemtii i-au confiscat masina si l-au trimis la plimbare... adica sa faca rost de acte. A trebuit sa se reintoarca in tara, sa mearga la Pitesti as obtina documentele de omologare pentru kit, apoi le-a tradus in germana sa inteleaga si baetzii de la TÜV. Toata taresenia asta a durat 7 zile si in momentul in care omul s-a dus sa-si recupereze masina a mai trebuit sa plateasca 700€ adica 100€/zi de retinere plus celelalte cheltuieli. Pana si pentru tips-ul pur ornamental care se pune pe teava de la toba politia de "dincolo" se poate lua de tine. Nu prea merge figura cu "asa am luat-o dom'le". Necunosterea legii nu te absolva de vina.

Morala: ori nu-i de joaca cu tuning-ul neomologat ori nemtii au ceva cu Loganul.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
La noi inca se mai poate circula cu tot felul de kitchuri pe masina deci nu o sa zica nimeni nimic, dar eleronu asta e chiar prea de tot. Laughing deja si vad cum spinteci pietonii aflati pe trotuar. Laughing
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
lorand19, ce spui tu acolo ca ai inmatriculat masina cu anvelope 195... iar pe certificatul de inmatriculare ti-au trecut 175... sper ca stii ca e din cauza RAR si a ta, pentru ca nu ai fost atent. Ar fi trebuit sa iti scrie 3 dimensiuni de anvelope, printre care si 195...
Iar in privinta politistului, sa fim seriosi, stie mai multe decat crezi...
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:La noi inca se mai poate circula cu tot felul de kitchuri pe masina deci nu o sa zica nimeni nimic, dar eleronu asta e chiar prea de tot. deja si vad cum spinteci pietonii aflati pe trotuar. :



Smile)))))) Am scris si mai sus, e o poza PANORAMICA, nu depaseste cu nimic extremitatile masinii (stiu ca asta vrea RAR, sa nu depaseasca partea cea mai "iesita in afara" a masinii) si toba sport care am puso, desi ar fi aratat mai frumos sa fie mai iesita in afara, am montato in asa fel incat sa nu depaseasca spoilerul, astazi, pe zi, revin cu poze la eleron!

Deci sa intaleg ca ceea ce am de facut e sa merg la RAR, le arat masina si zic : na, uite! Dai si tu "o semnatura" in talon Smile)
P.S Presupun ca sa nu fie probleme va trebui sa le imping un mic "comision" de vreo 50e.

Inca odata va multumesc pentru pareri.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Poza 1 si poza 2 nimic de reprosat sper, in poza 3, nu stiu cum se ia in calcul, dar in cel mai rau caz depasesc cu vreo 4 cm...




  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Astea ar fi si stopurile:


  • danutz

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
daca domnul politist vrea sa te opreasca pt anvelope poate sa o faca,pt cei care vor masina in doua culori,daca una din culori depaseste o anumita % din masina iar poate sa te opreasca si asa mai departe.....asa ca ganditi putin, ce s-ar intampla daca ne-ar oprii pe toti care avem cate ceva pe masina,dar daca esti nesimtit si te dai si rotund stiind ca esti vinovat au tot dreptul sa te ia la purificat.In consecinta se v-a lua de eleron in functie de cum te comporti.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cum sa te opreasca pentru masina in 2 culori? seat are si combinatie pe altea daca tin minte bine de ceva alb cu visiniu(din nou daca tin minte bine)
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Păi dacă are de la livrare, înseamnă că aşa a fost construită şi poţi fi sigur că este menţionat în acte. Modificările trebuie omologate.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR