Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
syka a scris:
205 a scris:S-o stapinesti sanatos si sa faci cu ea cit mai multi km fara probleme.

PS: E identica cu a mea Smile


Multumesc la fel ! Poate ni le confundam vreodata


Scuze de offtopic, dar trebuie sa va povestesc 2 faze haioase rau de tot (apropo de masini identice):
1. Intr-o dimineata, ma opresc in fata la bloc la prietena-mea, sa o duc la lucru, ca in fiecare dimineata, si in fata mea era o Astra identica cu a mea. Si coboara tacticos prietena-mea, si cu tupeu merge la Astra din fata si incepe sa traga de usa (masina era incuiata). Face o fatza mirata/suparata, mai trage de citeva ori de miner, ca in final sa ii pice fisa ca nu e masina buna. Eu, in spate, sa fac pe mine de ris, nu alta. Ma gindeam ca daca era in masina saracul proprietar, ce sperietura ar fi tras ca o femeie isi arunca poseta pe bancheta din spate si se pune in fata linga el Smile
2. Dupa citeva zile, in care am povestit tuturor cunoscutilor faza, a venit si rindul meu... Ies de la lucru, ma duc linga masina, dau sa deschid cu telecomanda, nimic, nu se aude nici click-ul usilor si nici sa clipeasca semnalizarea. Mai dau de citeva ori, nimic. Ce dracu, masina de 2 luni si mi s-a terminat deja bateria la telecomanda? Cind colo, nu era masina buna, a mea era urmatoarea, dar eu cum m-am si dus glont unde stiam ca am lasat-o, cine s-a mai uitat la celelalte masini de pe strada? Smile
Skip ads

  • syka

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mi-am mai cumparat cele necesare....o trusa de prim ajutor, triunghi, stingator si covorase dar inca nu le-am pus (asa din punga mi se par cam mari ...... nu stiu daca se potrivesc.....pe eticheta scrie si opel astra dapai nu stiu inca ) si luni trebuie sa ma duc sami puna scut ca nu aveau pe stoc au facut comanda ..... Very Happy
  • syka

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
As avea o intrebare daca nu va suparati........pana cand ii fac rodajul ( in carte zice 1000km) la cat sa schimb vitezele ? Eu momentan schimp pe la 3000 de ture.......dar mi s-au urcat colegii in cap ca cica nu-i bine ca trebe sa o las mai moale ........ eu din cate am citit pe forum cand schimbi viteza nu trebuie sa coboare sub 2000 caci atunci e subturata si nu-i bine si daca schimb pe la 3000 coboara cam pe la 2000....cum sa fac ? Question
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Si eu schimb la 3000 de ture. E o turatie de compromis zic eu, nici sa nu subturezi motorul, dar nici sa-l fortezi pina e in rodaj.
La drum lung o tin in jur de 2800-3000 (in a 5-a).
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic ca nu e exagerat...sunt motoare pe benzina totusi,si daca ,,o lasi mai moale,, in timp ce-i faci rodajul,motorul se va obisnui sa functioneze la acele turatii mici,si cand ai nevoie de putere...Depinde foarte mult stilul de condus!
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
syka a scris:....Eu momentan schimp pe la 3000 de ture.......dar mi s-au urcat colegii in cap ca cica nu-i bine ca trebe sa o las mai moale ........


tinand cont ca motorul asta are puterea maxima la 5500 rpm si cuplul pe la 4000 rpm, eu zic ca la 3000rpm nu e mult deloc. probabil colegii au toti diesel Embarassed intr-adevar la diesel 3000 rpm e turatie mare.

am 46000km cu un Astra Z14XEP si in oras intr-adevar nu prea ajung sa schimb mai sus de 3500 rpm, dar in afara sub 4000rpm nu schimb, si in general merg destul de turat cu ea, de multe ori cand ma grabesc undeva merg cu viteza a4a pe la 4000-5000 rpm (s anu ma intrebi cat consuma Embarassed ) ideea e ca nu am vazut nici o urma cum ca ar scuipa uleiul pe la garnitura sau ceva probleme cu masina, de 2 ani functioneaza impecabil motorul. ca mai scartaie si troncane una alta, n-am ce-i face, e de la drumuri, dar cel putin motorul e o bijuterie Smile
  • syka

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Revin cu o intrebare.Imi spuneti va rog ce trebuie sa bag in recipientul pentru curatare a parbrizului si a lunetei caci mam uitat si este aproape gol si nu stiu trebuie bagat, doar apa sau apa + ceva ? Question
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
exista solutii in magazine (supermarketuri, benzinarii etc..) la 5litrii, si pretul undeva la 3-7 lei.
Skip ads

  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Apa + solutie de curatat geamuri. Vezi ca sint o groaza de sortimente, de vara/iarna, gata diluate sau concentrate (gasesti proportia de diluare pe eticheta fiecarui produs).
Iti recomand sa nu bagi doar apa chioara, fara solutie, ca nu se curata parbrizul asa de bine.
  • Pitbull

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
syka a scris:As avea o intrebare daca nu va suparati........pana cand ii fac rodajul ( in carte zice 1000km) la cat sa schimb vitezele ? Eu momentan schimp pe la 3000 de ture.......dar mi s-au urcat colegii in cap ca cica nu-i bine ca trebe sa o las mai moale ........ eu din cate am citit pe forum cand schimbi viteza nu trebuie sa coboare sub 2000 caci atunci e subturata si nu-i bine si daca schimb pe la 3000 coboara cam pe la 2000....cum sa fac ? Question


cred ca pe la 2.500 este cel mai indicat
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
fac si eu aproape 2 ani cu ea. schimbarea in viteza se face lejer intre 2300 dar cu acceleratie usoara, pana la 3500 asa mai accelerata. Peste 3500-5000 e deja forja Smile. Covorasele originale de cauciuc vin ca turnate. Motorul merge brici pacat de soselele noastre care sant nasoale iar suspensia rigida face sa simtim toate gropicelele.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
TeddyKGB a scris:.....pacat de soselele noastre care sant nasoale iar suspensia rigida face sa simtim toate gropicelele....


vezi sa nu ai umflate prea tare cauciucurile. si eu am mers asa vreo 4 luni si ma zdranganea la cap de nu mai putea...am scazut presiunea la 2.1-2.2 si e mult mai bine (aveam 2.4-2.5) Embarassed
Skip ads

  • syka

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am cumparat solutie pt curatat geamurile de vara la 5 kg, a costat 5 lei ... Smile
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
l_stoian79 a scris:vezi sa nu ai umflate prea tare cauciucurile. si eu am mers asa vreo 4 luni si ma zdranganea la cap de nu mai putea...am scazut presiunea la 2.1-2.2 si e mult mai bine (aveam 2.4-2.5) Embarassed


Laughing numa 2,5? eu nu stiam timp de o luna de ce-mi sar pietrele prin rinichi la fiecare denivelare... ma duc in mol sa verific presiunea, imi arata pe ceas 3... ma gandesc ca nu o arata bine ceasul si ma duc a doua zi la vulcanizare - rezultatul: aveam 3,5 in toate cauciucurile.
  • syka

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu am verificat presiunea din roti ....dar parca nu ma zdruncine la gropi.....o sa o verific si eu asa de curiozitate.....si cel mai bine e sa ai 2.1-2.2 ? Smile
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
syka a scris:Eu nu am verificat presiunea din roti ....dar parca nu ma zdruncine la gropi.....o sa o verific si eu asa de curiozitate.....si cel mai bine e sa ai 2.1-2.2 ? Smile


cel mai bine e sa pui presiunea ce o scrie in interioul capacului de la rezervor in functie de incarcare.
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Tot 2,4-2,5 aveam si eu. Cat arata pe capacul de benzina pentru masina full de persoane si bagaje.
  • syka

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
TeddyKGB a scris:Tot 2,4-2,5 aveam si eu. Cat arata pe capacul de benzina pentru masina full de persoane si bagaje.


Am facut o poza la capacul de benzina......si pentru masina incarcata la maxim arata pe fata 2.3 si pe spate 2.7 Shocked nu e cam mult ? Question Question

  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Tinand cont ca eu merg mai mult singur le-am mai dezumflat la 2.2 parca. Dar asta trebuie sa stie toti ca masina vine din fabrica cu presiunea la maxim.
  • syka

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
TeddyKGB a scris:Tinand cont ca eu merg mai mult singur le-am mai dezumflat la 2.2 parca. Dar asta trebuie sa stie toti ca masina vine din fabrica cu presiunea la maxim.


La 2.2 si pe fata si pe spate ? Ca acolo scire valori diferite pt fata si spate.......trebe sa ma duc si io odata sa verific......
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR