Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Haideti sa vedeti cum isi bate joc de cetateni statul
roman:
pe scurt: o masina adusa de afara, cu certificat de
autenticitate emis de RAR in data de 16.02.2008 si pe
care in loc sa scrie ca documentele masinii de afara
sunt autentice cei de la RAR au pus XXXXXX... din cate
am inteles pana pe data de 10.03.2008 politia primea
si astfel de certif. de auten. si-ti faceau
inmatricularea. dupa 10.03.2008 primesc astfel de acte
dar nu mai fac inmatricularea decat dupa ce se
verifica autenticitatea documentelor masinii, iar
aceasta verificare poate dura luni de zile. acum unde
apare problema mea: eu cumpar masina de la o firma
care aduce masini din vest si ma uit la acte: are
toate actele? da , are si certif. de auten? are. bun
imi place masina o iau si inmatriculeaz-o daca poti.
intrebarea mea este pt. ce se elibereaza de catre RAR
un document care nu foloseste la nimic? un document
pt. care se dau bani, se sta la coada, se pierde timp...
acum sunt facut minge de ping-pong intre RAR si
serviciul de inmatriculari, pe masa de joc numita statul roman.
unii spun ca ceilalti nu procedeaza corect.
Skip ads

  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
pai...suntem in Romania, nu? Te asteptai la altceva?
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am senzatia ca aici e un pic mai mult decat se vede: citeam saptamana trecuta, sau acum 2 saptamani un articol in capital legat de bisnitarii de masini. ca ce venituri fac, ca ce si cum, si ca nu-s declarate nicaieri veniturile si nu le impoziteaza nimeni veniturile, etc.

in acelasi articol era precizat ce se face in franta pentru a descuraja veniturile generate de importurile de masini (ale persoanelor fizice): o chestie identica cu faza ta. importi masina, insa nu poti face inmatricularea pana cand nu iti elibereaza rar-ul lor anumite documente. documente care dureaza intre 30 si 90 de zile sa ti le elibereze. mai apare faza ca in 30 de zile esti obligat sa declari bunul la fisc, si uite asa te obliga indirect sa platesti impozit pe orice importi. si figura functioneaza destul de bine la francezi din cate am citit.

probabil in viitorul apropiat vor face un impozit asemanator cu cel de la apartamente ca daca-l vinzi intr-o perioada mai scurta de X luni de la data de la care l-ai importat sau cumparat platesti Y% impozit pe venit. doamne fereste numa sa ajungem ca la apartamente la notari cu tabele de valori si alea alea. altfel e imposibil sa controleze ce valori treci tu pe contract.

sper ca am inteles bine situatia in care esti tu, si am facut bine legatura cu ce am citit eu, si ca nu am aberat foarte mult Laughing
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pentru ca birocratia nu are cap si nu are coada. ea doar exista.
nu a facut nimeni o analiza a fluxului documentelor, o optimizare a lui. se trezeste cite unul si modifica bucatica lui. nu se gindeste ca pune pe butuci tot procesul si incurca pe altii.
in plus, mai sint unii care lucreza pe principiul "pina acum am facut asa, pina nu ma trage cineva de mineca sa schimb, tot asa o sa fac". sau "las' ca merge si asa".
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
problema mea nu este ca masina a fost importata, sa zicem cu documente partiale, ci ca o autoritate a statului roman emite un act, adica certif de autenticitate, care nu este bun la nimic. daca nu se poate folosi la inmatriculare, pentru ce s-a emis acel document? asta e problema mea.

pana acum am fost asa: ghiseu inmatriculari > sef serviciu inmatriculari > sef pe tara inmatriculari auto (vorbit la tel) toti au aruncat pisica in curtea rar-ului
apoi la rar: inginerul care a semnat actul (el zicea ca atunci cand a semnat el actul era bun si asa)> sef rar voluntari (spunea tot ce mi-a zis si inginerul)> sef din ministerul transporturilor(vorbit la telefon). singurul care a recunoscut ca exista o disputa intre rar si serviciul inmatriculari a fost asta de la min transp, dar asta cica vrea sesizare scrisa. cei de la rar zic ca sa mai fac autenticitatea inca o data si se rezolva. asta e varianta pe care merg acum pt. ca mi se pare cea mai rapida, dar minge de ping-pong tot am fost facut.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
exact ce ziceam. s-a modificat procedura intr-un loc dar au "uitat" sa anunte peste tot, sa ia masuri pentru compatibilitate si sa acorde o perioada de gratie pentru epuizarea documentelor aflate deja in circuit.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poate stiti campania nu-stiu-cui care promoveaza "inmatricularea in 2 ore", printre altele, se incadreaza aici, nu? Cine-s vinovatii si care e pedeapsa?
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
smsorinxp a scris:Poate stiti campania nu-stiu-cui care promoveaza "inmatricularea in 2 ore", printre altele, se incadreaza aici, nu? Cine-s vinovatii si care e pedeapsa?


Tipul de care zici tu, a fost o perioada prefect al jud. Bihor si chiar a facut ordine in mai multe servicii publice, nu numai la inmatriculari. A eficientizat activitatea la permise de conducere, evidenta populatiei, pasapoarte, cazier judiciar, cazier fiscal, etc... Si da, de ceva vreme poti sa rezolvi probleme de acest gen pe loc sau in 1-2 ore daca ai toate actele in regula.
ktapet: ai pierdut o ocazie sa-i dai de lucru. Tocmai a demisionat din functia de Secretar General al Guvernului. Vrea sa candideze de primar pentru Oradea. Dar am o propunere. Daca nu rezolvi problema acolo, te muti la Oradea pana inmatriculezi masina. Smile
Si acuma sa redevenim seriosi. Daca masina e OK, fa din nou acea verificare la RAR, primesti un nou certificat de autenticitate, inmatriculezi masina si ii trimiti pe toti la origini. Nu cred sa coste foarte mult avea reverificare la RAR. Vezi cum te poti programa. Bafta.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am facut autenticitatea iarasi, de data asta si cu ce vroiau cei de la inmatriculari, urmeaza sa ma duc iarasi la inmatriculari, macar atat am obtinut de la seful de acolo, sa nu mai stau la coada, ma duc direct la el si ma rezolva el repede, cel putin asa a zis cand am vorbit cu el. Stand la coada la rar am intrat in vorba cu cineva care astepta acolo. Avea tot autenticitate de facut, lui i-a venit randul mai repede decat mie si mi-a aratat certif. lui si era tot ca al meu, ca cel vechi pe care nu-l primise politia. Adica rar-ul si acum elibereaza astfel de certificate, asa ca aveti grija cand mergeti la rar voluntari! Totusi masina celui cu care am intrat in vorba nu era la prima inmatriculare in ro si poate nu era nevoie sa scrie si ca c.i. este autentica.
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ktapet, ca sa-ti raspund la intrebarea din titlul topicului: in multe si variate feluri, mai multe decat am putea sa ne inchipuim vreodata. Uneori ma gandesc ca sunt niste functionari prin niste birouri al caror singur job e acela de a gasi noi si noi modalitati de a ne face sa pierdem timpul si sa luam la rand toate rudele functionarilor publici pana la a 5-a spita. Birocratia ne mananca timpul, nervii si banii si asa va fi inca mult timp.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR