Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • iulialb

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut baieti,
Mi s-a intimplat de multe ori, sa imi spal masina si, sa-mi abureasca farurile. Cum pot scapa de acesta umezeala?Dupa o scurta perioada, isi revin, dar, parca sunt putin murdare in interior. Ce sa fac?Se pot curata, sterge? Va multumesc.
Skip ads

  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1-bine ai venit pe forum!
2-citeste REGULAMENTUL
3-foloseste cu incredere functia CAUTARE (este un subiect care a mai fost dezbatut)
4-presupunand ca nu ai logan sau broscuta (nu ai completat la profil tipul masinii - doar asa te pot indruma colegii de forum) vezi ca farul respectiv nu e etans
  • iulialb

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Scuze, am uitat de chestia asta. Da, am un opel astra caravan, 1.7 dti. Scuze. Deci, ce sa le fac?
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Dai cu silicon sanitar pe toata imbinarea dintre sticla si corpul farului.Trebuie sa dai jos farul cu pricina.De obicei farul buclucas e cel din partea dreapta.Eu asa i-am facut apoi am aplicat la partea superioara - cea vizibila - cand deschizi capota o banda de cauciuc autoadeziv peste imbinare.
Skip ads

  • iulialb

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Si se pot curata pe interior, macar sa le sterg odata, se poate?
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Da, daca scoti becurile. Poti baga un bat cu o carpa moale si curata .Si poti folosi un uscator de par in prealabil. Incalzesti sticla farului.Atentie sa nu zgarai stratul reflexiv.
  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
S-a mai discutat .
https://www.clubopel.com/vie...hlight=far+aburit


Am incerat in prealabil cele doua variante propuse , FEONUL si SOARELE . REZULTAT ZERO . Am incercat cu un betisor subtire sa sterg sticla prin interior . REZULTAT ZERO.
Am demontat masca fata . Sunt doua suruburi cu Trox 25 dupa care se trage usor spre inapoi . La mijlocul farului dedesubt , este un surub este cel mai grei de desfacut . Eu am reusit fara sa desfac aripa .L-am desfacut
si am incercat sa vad ce s-a intimpat . In partea de jos a farului masticul s-a copt si primea apa . L-am cufundat intr-o cadita cu apa . A inceput partea cea mai grea . Desprinderea celor doua parti sticla-platic negru. Dupa care am trecut la spalarea sticlei . Oglinda era in stare perfecta. Cineva spunea ca a spalat tot farul cu apa cu deretgent . FALS. Oglinda ar fi fost compromisa. Dupa care am procedat la montarea la loc a farului . Am un prieten care face geamuri Teropan . Mi-a dat putin silicon cauciucat . Toata operatiunea a durat 3 ore , din care 2 ore am lasat farul sa se usuce . In rest este ca NOU. Cind ma duc la masina , numai la el mai uit . Bafta tutuor celor ce incearca sa se descurece singuri .



Cel mai important nu incerca sa stregi cu un bat oglinda . O COMPROMITI
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR