Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut tuturor,celor ce vroiau sa isi schimbe casetofonul vechi cu casete sau cd-uri audio.eu am cd30(citeste doar cd-uri audio)eu vroiam sa schimb cu unul care citeste mp3-uri ,am scris aici pe forum cum as putea sa schimb,ce sa fac,cum sa fac,sa iau altul de la sh si sa il deblochez si asa mai departe,pana la urma,m-am lasat pagubas si am ales cititorul asta de memory stick si pen driver(scuze daca nu am scris bine)poate il stiti si voi,este un dispozitiv care se baga in bricheta de la masina si se seteaza frecventa.se cauta o frecventa radio moarta unde nu se aude nimic si apoi se seteaza si la dispozitiv,transmite muzica prin unde radio direct la casetofonul masini si se aude foarte clar.eu am scapat de facut cd-uri audio si schimbat mereu cd-urile ca ma plictiseam de aceleasi melodii.acum am bagat toata muzica pe un pen driver de 8gb si ascult mereu fara sa mai schimb cd-uri sau alte frecvente de radio cand ascultam radioul.am dat 10 euro.de la chinezi si is foarte multumit,poate gasiti si voi pe la magazinele de chinezi.nu ii trebuie nici un driver,e decat de selectat frecventa si un pen driver cu muzica si o iasper sa fi fost de ajutor.numai bine Smile
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Se foloseste si la noi foarte mult si se cheama Modulator FM. Totusi, e dezavantajat de calitatea mediocra a sunetului redat.
  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut,nu stiam ca se foloseste,,foarte mult,,si la noi.pentru mine e ceva nou(nu sunt in tara si nu am cum sa stiu)dar eu sunt foarte multumit de claritate.e mai nasol cand mergi la drum lung si daca in oras la tine frecventa aia este moarta,cand ajungi,in alte zone,te pomenesti ca iti intra o statie de radio si iar trebuie sa cauti alta frecventa moarta.eu am incercat sa mai deschid ochii celor ce vor muzica mp3 fara multe modificari la casetofonul masini(eu vroiam sa dau 50 euro pe un casetofon mp3 de la sh si apoi alti bani ptr deblocare)vroiam un cd30 mp3,care se potriveste la masina mea.asa am scapat decat cu 10 euro Idea bafta si numai bine Smile
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu am FM transmiter la telefon (Nokia N79) si se simte diferenta in minus la calitate fata de CD cu MP3.
@beynur, mai vin-o prin tara mai des ca s-au schimbat multe, si in bine si in rau.
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
un prieten are un MP3 player cu functie de transmiter FM, nu mai retin marca, era un semi-non-name, l-am testat insa inclusiv lamine pa masina odata si vreau sa spun ca, avand castile atasate, care functionau pe post de antena, sunetul receptionat era foarte bun...nu chiar ca la un cd dar suficient ca sa ma determine sa imi iau si eu...(ceea ce n-am mai apucat din lipsa de timp).
Cu transmiter FM ai si avantajul ca nu mai sare CD-ul pe drumurile patriei :d
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sa va spun eu cel mai mare dezavantaj, la un drum lung e inevitabil sa asculti manele din cand in cand.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
vladf a scris:Sa va spun eu cel mai mare dezavantaj, la un drum lung e inevitabil sa asculti manele din cand in cand.


corect, depinde cat de lung...ca daca treci de turcia incolo...Very Happy
ca sa revin la subiect: mi-am adus aminte, mp3 playerul ala pe care l-am testat avea posibilitatea sa emita pe mai multe frecvente pe care le presetai...deci in caz de bruiaj-interferente, apesi 2 butoane si este pe alta frecventa...
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daci a scris:@beynur, mai vin-o prin tara mai des ca s-au schimbat multe, si in bine si in rau.

Din pacate presedintele nu s-a schimbat! Sad

Rar gasesti un modulator FM care sa se auda bine.
Skip ads

  • deleted-21456

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu am un modulator FM SoundFly, tehnologie Samsung, care cauta singur frecventa libera, are RDS si poate citi pana la 5 foldere din stick sau card. Eu sunt multumit de el .Pretul este in jur de 140 Lei.
  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
Daci a scris:@beynur, mai vin-o prin tara mai des ca s-au schimbat multe, si in bine si in rau.

Din pacate presedintele nu s-a schimbat! Sad

Rar gasesti un modulator FM care sa se auda bine.

Salut.de 7 ani astept sa se schimbe,un presedinte mai bun ca sa aduca romania pe linia de plutire,ca eu m-am saturat de umblat hai hui prin tari straine dupa o leafa mai buna.
modulatorul meu fm e marca chinezeasca si cum am si scris mai sus,l-am cumparat de la un magazin chinezesc(patronii si cei de la casa de marcat erau chinezi si supraveghetoarele erau Smile 3fete romance,intr-un magazin de langa brescia).marca chinezeasca dar eu sunt multumit de claritate(oare oi fi eu mai chior Shocked si nu imi dau seama?)dar acum toate marcile de electronica,sunt MADE IN CHINA.asa ca fiecare cu norocul lui.bafta
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
beynur a scris:marca chinezeasca dar eu sunt multumit de claritate(oare oi fi eu mai chior Shocked si nu imi dau seama?)

Cu siguranta esti chior daca nu auzi bine! Posteaza-te singur la perle!

Io n-am vazut niciun modulator FM care sa sune bine, insa tind sa cred ca exista. Magazia mea de CD-uri Alpine e receptionata prin FM si suna excelent.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am modulator fm cu slot de card si slot usb. Se aude bine, dar eu il folosesc cand mergem la padure, iarba verde ceva si suntem 3-4 masini, care
ne saturam de manelele din jur si cuplam toate masinile pe aceeasi frecventa si dam discoteca in aer liber Smile). Un fel de liberty parade , dar in padure Very Happy
Skip ads

  • FanBertone

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Baieti buna treaba si modulatoarele astea FM..dar:stiti ca produc radiatii?Nu stiu exact care este gradul de pericol dar stiu ca sunt mult mai puternice decat la telefoanele mobile.Daca mergi putin cu masina zilnic poate n-ar fi un mare pericol,dar daca stii ca-ti petreci cateva ore bune in masinuta,eu zic sa va mai ganditi.Oricum interesati-va.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In fiecare orasel, ca sa nu mai vorbim de capitala de judet, sun 3-7 posturi de radio care transmit in fm. In "satul cu ministrii" sunt cateva zeci de posturi daca mai punem si pe cele de cartier sau ilegale. Ce inseamna un modulator care emite pe 15-20 metrii fata de multitudinea de unde care ne inconjoara permanent?
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
andreimireuta a scris:Baieti buna treaba si modulatoarele astea FM..dar:stiti ca produc radiatii?Nu stiu exact care este gradul de pericol dar stiu ca sunt mult mai puternice decat la telefoanele mobile.Daca mergi putin cu masina zilnic poate n-ar fi un mare pericol,dar daca stii ca-ti petreci cateva ore bune in masinuta,eu zic sa va mai ganditi.Oricum interesati-va.

Ne-ai dat pe spate cu informatia asta! Smile Informeaza-te intai cam la ce frecventa radio emisiile electromagnetice devin daunatoare pentru organism! Poti incepe cu GSM-ul si poti termina cu magnetroanele radar! Relatia este simpla : Frecventa si puterea in RF sunt direct proportionale cu "daunele" asupra organismului! In nici un caz un mod. FM care are putere de cateva zeci de mW. la o frecventa cuprinsa intre 88-108 Mhz nu poate dauna sub nici o forma organismului omenesc!
Ar insemna ca toti romanii sa primeasca "spor de antena"...numai ca nu sunt toti parlamentari! Laughing Aaaaaa...daca locuiesti in preajma unei celule GSM care are etajul RF intre 20-40W la fr. de aprox. 900 Mhz. sau daca lucrezi ca operator radar cu magnetronul "intre dinti" ori esti operator Röntgen sau Gamma ...atunci se schimba oarecum situatia in timp....
Te rugam frumos sa nu ne mai sperii.... Smile
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Domnu' D_M_G, va rugam sa vorbiti romaneste! Cool
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pe scurt : nu are nici pe naiba ! Da-i ca merge ....
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Domnu' D_M_G, va rugam sa vorbiti romaneste! Cool

Maestre biela....cum spune si stimabilul ddf, efectul nociv al acestor modulatoare asupra organismului uman este fix...ZERO! Este copilareasca ideea ca un mod. FM este mai "nociv" decat un mobil, mai ales ca pe ultimul, prin folosinta il tinem linga "materia cenusie" iar puterea de radiofrecventa emisa de telefon, ...este e cam 800-1000 de ori mai mare, comparativ cu a modulatorului FM !
andreimireuta
nu stiu exact care este gradul de pericol dar stiu ca sunt mult mai puternice decat la telefoanele mobile.

Ar fi corect sa ne "lumineze"colegul de unde are aceasta informatie....Cele bune!
Pentru Mr. bielea
L.E. Dap....acolo la Vanghelica se pot gasi si asemenea informatii! Smile


Ultima modificare facuta de D_M_G la Mie 23 Dec, 2009 12:49 am, modificat de 2 ori in total
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
De unde s-o aiba? A gasit-o cu goagãl pe siteul lui Vanghelie.
  • FanBertone

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Baieti stati usor nu va turati la 7000rpm..faza cu radiatiile daunatoare emise de un modulator FM mi-a spus-o un prieten student la Electronica.Nu spun ca am luat de bun ce mi-a spus el,era doar o parere si mutumesc celor in cunostinta de cauza ca m-au corectat..dar na plictiseala-i mare,oricum nu prea avem mai nimic altceva bun de facut deci hai sa facem polemica..Inca o data Sarbatori Fericite la toata lumea!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR