Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Io cred ca tu esti invidios pentru ca nu ai bani de xenoane nici macar pentru faruri. Sa nu mai vorbim de proiectoare. Cool
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Scuze nea @Biela dar spre dezamagirea ta am proiectoare, binenteles fara xenon ca e recesiune si nu imi permit sa imi consume mult
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
De sters


Ultima modificare facuta de Paulll la Joi 04 Dec, 2008 2:50 pm
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Am zis eu undeva ca tu folosesti proiectoarele mereu? De ce deviezi discutia de la problema semnalata catre alta comisa de altii, nu de tine? Eterna poveste cu: "Ce te iei de mine ca incalc legea cand ala o incalca si mai rau?" D-aia ne invartim in juru' cozii!


Daca m-am citat pe mine am crezut ca te referi la mine.

Ceribros stai linistit ca si la noi exista aceasta lege. Eu stiam ca becul xenon consum 35W iar unul normal 55W

Am postat din greseala de doua ori.
Skip ads

  • ratoiu2001

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ai grija cu double-postingul Citeste Regulamentul!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Paulll a scris:Daca m-am citat pe mine am crezut ca te referi la mine.

Eu te-am citat pe tine unde ai scris nu ca mergi cu proiectoarele, ci cand garantai ca aceste proiectoare nu au cum sa deranjeze. Aceste proiectoare deranjeaza cand sund dotate cu halogen si fac zdrente retina cand au xenon! Exclamation
  • DaBOtta

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Calibra 1994 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Un bec normal poate sa consume si mai multe depinde de tipul de bec , la fel si instalatiile , daca is de 35W sau 55W. Iar cat despre 6000K pe ceata sau ploaie , o sa te convingi singur. Uitate cand ii ud pe jos ca nu mai iti observi lumina de la faruri sau de la proiectoare. Daca iti pui xenon aftermarket fie cum o fi el , macar dute si regleaza-ti farurile ca trebuie sa te gandesti si la celalat sa nu il orbesti. Ca daca vreodata o sa intre unu in tine o sa te superi pe el cand o sa iti zica , "frate ai mers cu proiectoarele si faza scurta cu xenon aprinse si m-ai orbit" , iar cat despre cei cu stopurile de ceata aprinse , majoritatea is femei la care cred ca le place sa vada in bord absolut tot ce se poate aprins ( alea merg si cu frana de mana ridicata ca ii un bec in plus ) iar daca as avea pietre le-as sparge becu.
  • PUMA

  • Mesaje scrise: 1,166
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu am pus kit xenon NIGHT FIRE H7 55 W 6000 k suoer multumit . Am mers si pe ceata dar era destul de deasa nu foarte deasa si am mers si cu 100 km/h mi se pare destul de OK
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am xenon de 6000k si acum o saptamana, pe ceata, era si noapte afara, mergeam cu 30 km/h lipit de marginea drumului si ma bazam pe putina lumina ce o dadeau proiectoarele pentru ca farurile mai rau ma incurcau, faceau un zid de lumina in fata masinii. Deci xenon peste 4300k nu e bun pe ceata, cine nu recunoaste rau face.
  • PUMA

  • Mesaje scrise: 1,166
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am auzit si eu ca pe ceata densa ( unde nu se vede la ma-i mult de 10 m ) xenonul este ineficient datorita luminii albe ceata fiind alba ramine de vazut dar oricum pe noapte fara ceata este super si recomand tuturor nu veti regreta
  • DaBOtta

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Calibra 1994 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Am xenon de 6000k si acum o saptamana, pe ceata, era si noapte afara, mergeam cu 30 km/h lipit de marginea drumului si ma bazam pe putina lumina ce o dadeau proiectoarele pentru ca farurile mai rau ma incurcau, faceau un zid de lumina in fata masinii. Deci xenon peste 4300k nu e bun pe ceata, cine nu recunoaste rau face.


intr-un final vad ca cineva ma sustine si pe mine. Oameni buni puteti avea xenon si merge cu 300 pe ceata. Ii cea mai irelevanta explicatie sa spui ca ai xenon si ai mers si cu 100 pe ceata. Poate fi ceata si sa cunosti drumul ca in palma si sa mergi cu 100 pe el cu ochii inchisi , ceata , si farurile stinse , sau poate fii inconstienta
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
avand invedere parerile exprimat emai sus
pana la urma se merita kitul de 35w 6000k per ansamblu pe intreg parcursul anului ?
merita pretul injur de 300ron ,ca lumina fata de un bec normal merita efortul ?
ma bate gandu sami pun si eu si dasta intreb ,kitul mentionat sus
Skip ads

  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ar merge si 35w 5000K, dau o lumina mai alba si cred eu ca este mai eficienta pe timp de ceata.
  • DaBOtta

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Calibra 1994 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
da intradevar Paull are dreptate cele de 5000k sunt mult mai eficiente pe ceata. Acuma depinde ce te intereseaza pe tine ionutzmi practica sau estetica , pentru ca am vazut foarte multi aici pe forum pe care ii intereseaza numai estetica. Merita ii diferenta enorma intre bec normal si xenon. Merita fiecare leu
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Scopul instalatiei de iluminare montate pe vehicule(include faruri,stopuri,proiectoare,catadioptri,benzi reflectorizante,lumini de gabarit,girofaruri....etc) este de a vedea ,a fi vazut si a lasa si pe ceilalti participanti la trafic sa vada pe unde merg.Incalcarea uneia dintre conditii se numeste atentat la siguranta circulatiei si inca nu se pedepseste datorita indiferentei Politiei Romane dar un sofer civilizat ar trebui sa tina cont de ele.
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
inclin spre instalatia de 35w si 6000k , inciteva zile le voi avea p masina , o sa revin cu impresii dupa
  • PUMA

  • Mesaje scrise: 1,166
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Saptamina trecuta am montat pe un SPRINTER un kit xenon 35w 6000k omul face bucurestiul o data pe saptamina si am vb cu el dupa ce a venit si e super multumit si nu regreta investitia ci de ce nu a facuto ma-i demult (kitul este h1).tot saptamina trecuta simbata am pus pe un GOLF 5 un kit xenon 55w 6000k tatal meu a fost astazi la BUDAPESTA ( a plecat la 22 30 si a venit azi la 13 00 ) deci a mers noaptea si e super incintat fata de lumina care a avuto inainte . Eu va spun toate astea nu ca sa va aburesc sa va luati xenon .ci sa faceti cea ma-i buna alegere
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
tocmai miam montat si eu un kit h7 hid 35w 6000k p masina ,
sint super rmultumit d ele ,lumineaza puternic in ciuda citorva pareri de rau care leau auzit pe aici
  • gaby-h

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
DaBOtta tu montezi kit xenon in oradea? Question
  • gaby-h

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sau am inteles eu gresit Question
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR