Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • sorente

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Are cineva graficul cu cuplul masinii in functie de turatie?
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
La 204 nu reteaza pomul dar la 260, dracii il ia... Laughing
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
GR04GBY a scris:@biela-manivela poti sa iei doar ceasurile ca te duce mai ieftin...Very Happy

Cica ceasu' asta alearga bine ca e in adidasi!



Iar asta reteaza pomu', da' se cam chinuie!


  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
sorente a scris:Are cineva graficul cu cuplul masinii in functie de turatie?




Asta e graficul de la EDS. Mapele noastra sa zicem ca nu sunt asa performante. Cum ziceam mai demult. Ce avem noi, trage liniar, cam la orice turatie. Si baietii de la EDS fac mape diferite de putere si cuplu pentru un tip de motor.
In concluzie, degeaba are cineva un grafic, depinde mult de cum e facuta mapa daca nu e standard.
Skip ads

  • mmitrut

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2010

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
mmitrut a scris:Ideea ca orice masina merge cat scrie in bord

Hai ca m-ai bagat in ceata. Io am pe bord 220 km/h si a dracu' rabla n-a vrut mai mult de 204 km/h cat zice si constructoru'. Da' stiu alta vectra ca a mea cu acelasi motor si are 260 km/h pe bord. Poate il imbarlig sa facem schimb de borduri ca sa prind si io 260. Laughing
mmitrut a scris:DAR orice masina care trece de 150.000 km pierde 10-15-20 km din bord cand ai viteza mare te pacaleste, dar la viteza mica cam cu 5 km/h.

Unde pierde kilometri aia? La poker?

Cam nesarata gluma ta. Am vazut ca si la altii ai raspuns la fel si chiar ma gandeam ce o sa imi raspunzi si mie
De ce nu mai intrebi pe cineva despre treaba cu pierdutul de km in timp, de ce o masina noua iti arata aceeasi viteza cu gps-ul? Si o masina mai veche iti arata ca merge cu viteza mai mare cand pe gps (sau radar) iti spune clar si sigur ce viteza ai. Si da am prins 220 cu masina mea pentru ca e Mercedes si are motor mare, si daca dai o cautare pe youtube.com o sa vezi ca majoritatea w124-le o sa prinda viteza cat scrie in bord, pentru ca Mercedesul nu face chestii treburi in plus de care tu nu ai nevoie.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mmitrut a scris:De ce nu mai intrebi pe cineva despre treaba cu pierdutul de km in timp, de ce o masina noua iti arata aceeasi viteza cu gps-ul?

Pe cine sa intreb? Pe alti "doctori" ca tine? Vitezometrele tuturor masinilor se calibreaza incat sa arate viteza ceva mai mare decat viteza reala si nu are legatura cu vechimea masinii. Nu are rost sa intram acum in motivele pentru care se face treaba asta deoarece e o discutie mai ampla si nu isi are locul aici. Tu ce incerci sa ne explici aici? Ca vitezometrul unei masini vechi face reumatism si baga eroare? Laughing
mmitrut a scris:Si da am prins 220 cu masina mea pentru ca e Mercedes si are motor mare, si daca dai o cautare pe youtube.com o sa vezi ca majoritatea w124-le o sa prinda viteza cat scrie in bord, pentru ca Mercedesul nu face chestii treburi in plus de care tu nu ai nevoie.

Daca e Mercedes, musai prinde cat arata in bord! Ca doar e mercedes, ce mama ciorilor! Da' ce te faci cand sunt 3 versiuni de motorizare care au aceleasi cadrane de bord? Toate au aceeasi viteza maxima? Cat poate arata maxim pe bord.

Ti-am dat mai devreme un exemplu clar: Vectra C cu motor Z18XE poate avea doua vitezometre diferite, unul pana la 220 km/h, iar celalalt pana la 260 km/h. Conform logicii tale doua masini cu acelasi motor au viteze maxime diferite (220 km/h respectiv 260 km/h) doar pentru ca au instrumentar de bord diferit. Mai baiete, tu revolutionezi industria auto!
  • mmitrut

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2010

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
mmitrut a scris:De ce nu mai intrebi pe cineva despre treaba cu pierdutul de km in timp, de ce o masina noua iti arata aceeasi viteza cu gps-ul?

Pe cine sa intreb? Pe alti "doctori" ca tine? Vitezometrele tuturor masinilor se calibreaza incat sa arate viteza ceva mai mare decat viteza reala si nu are legatura cu vechimea masinii. Nu are rost sa intram acum in motivele pentru care se face treaba asta deoarece e o discutie mai ampla si nu isi are locul aici. Tu ce incerci sa ne explici aici? Ca vitezometrul unei masini vechi face reumatism si baga eroare? Laughing
mmitrut a scris:Si da am prins 220 cu masina mea pentru ca e Mercedes si are motor mare, si daca dai o cautare pe youtube.com o sa vezi ca majoritatea w124-le o sa prinda viteza cat scrie in bord, pentru ca Mercedesul nu face chestii treburi in plus de care tu nu ai nevoie.

Daca e Mercedes, musai prinde cat arata in bord! Ca doar e mercedes, ce mama ciorilor! Da' ce te faci cand sunt 3 versiuni de motorizare care au aceleasi cadrane de bord? Toate au aceeasi viteza maxima? Cat poate arata maxim pe bord.

Ti-am dat mai devreme un exemplu clar: Vectra C cu motor Z18XE poate avea doua vitezometre diferite, unul pana la 220 km/h, iar celalalt pana la 260 km/h. Conform logicii tale doua masini cu acelasi motor au viteze maxime diferite (220 km/h respectiv 260 km/h) doar pentru ca au instrumentar de bord diferit. Mai baiete, tu revolutionezi industria auto!

Da multumesc, si tu esti tare destept, si DA la Mercedes prinde cat scrie de obicei, si eu la clasa E nu am vazut motoare de 1.4, 1.6, 1,8 cam rar...Ma rog diferenta este evidenta cand compari Mercedes cu Opel si daca mai e si AMG...acum tu o sa vii iar cu parerea ta si poate confunzi ca AMG-ul face Opel...si mai stiu eu ce abureli imi spui. Daca tot ai atata experienta in masini atunci nu stiu de ce nu ai dreptate...sau tu esti mai mult timp pe net decat in masina ta, sau sa vezi de masina ta. Esti frustrat ca nu iti merge mai tare?...hai ca te ajut, o sa vin si te tractez eu la 220 kmph, sunt sigur ca o sa prinzi. Nu sunt adeptul vitezei dar cunosc ce poate masina mea si motiv sa te mint nu am pentru a oricum nu te cunosc
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
As zice ca frustrarea apartine celui care se lauda cu masina pe care o are, ca nu degeaba si-a tras Mercedes, si cum a atins el viteza maxima scrisa pe bord!

Deja ai coborat discutia mult prea jos, asa ca eu ma opresc aici si te las pe tine in mijlocul "inovatiilor" tehnice pe care le detii cu mandrie, chiar cu aroganta.
Skip ads

  • mmitrut

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2010

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:As zice ca frustrarea apartine celui care se lauda cu masina pe care o are, ca nu degeaba si-a tras Mercedes, si cum a atins el viteza maxima scrisa pe bord!

Deja ai coborat discutia mult prea jos, asa ca eu ma opresc aici si te las pe tine in mijlocul "inovatiilor" tehnice pe care le detii cu mandrie, chiar cu aroganta.

Multumesc mult, chiar ma asteptam, si astept sa citeasca si altii si ii invit cu placere sa comenteze aici fara nici o retinere, nu ma supar daca nu am dreptate oricum ochii mei sunt buni inca si eu stiu ce vad si de mintit nici nu ma gandesc pentru ca informatiile proaste pe un forum nu isi au rostul, si mai ales ca voi nu ma cunoasteti, eu nu va cunosc.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Treaba cu eroarea in bord tine strict de chestii tehnice, nu de vechime.
Poate ca-n timp omul a schimbat rotile, si astfel apar erori de masurare. Nu exista niciun soricel la roata care masoara viteza si-n timp oboseste.

Daca tu ai AMG normal ca prinzi cat ai in bord, dar un C 220 CDI ce prinde? Fluturii de pe capota?
Sau are kilometrajul doar pana la 200 km/h?
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Tinand cont ca vorbim de W124, pun pariu ca are ori motorul ori bordul(pt km) schimbat.

O zi buna.

L.E. @biela, eu nu il contrazic, ii servesc REALITATEA. Unde mai pui ca orice W124 este muuuuult sub Vectra C la orice capitol... Laughing


Ultima modificare facuta de calin1945 la Mar 29 Jun, 2010 3:35 pm
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca va mananca undeva sa-l contraziceti pe nenea cu bijuteria tehnicii teutone! Voi nici nu aveti voie sa ridicati spre el privirile voastre obosite din carutele Opel. Sa muoare dujmanii lui!
Skip ads

  • mmitrut

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sub Vectra C normal Smile nici nu ma gandeam sa zic ceva...si un C220 CDI nu prinde 220, e diesel, nimeni nu o sa mearga cat scrie in bord cu el, daca e benzina prinde. Cautati pe youtube.com si va convingeti, o sa fie mura in gura acolo Smile biela-manivela, nu sunt manelist, eu nu ma incurc cu treburi marunte, nu dau replici maneliste. Si in plus nu m-as supara sa iti dea dreptate multi dintre userii vechi pe acest club pentru ca normal, sunt vechi deja sunteti prieteni Smile foarte bine
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Fix asa este! Cine te-ar contrazice pe tine nu o face pentru ca bati campii!
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@biela are prieteni pe forum Laughing

Evil or Very Mad asta este poanta anului 2010.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mmitrut a scris:Ideea ca orice masina merge cat scrie in bord

mmitrut a scris:e diesel, nimeni nu o sa mearga cat scrie in bord cu el

Ce te faci cand te contrazici singur? Care parte din tine o facea dintr-o veche prietenie cu mine?

Intai ne spui ca orice masina, apoi ca numai benzinarele si daca te mai gandesti un pic descoperi ca numai prototipurile ating viteza maxima din bord.
  • mmitrut

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2010

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
mmitrut a scris:Ideea ca orice masina merge cat scrie in bord

mmitrut a scris:e diesel, nimeni nu o sa mearga cat scrie in bord cu el

Ce te faci cand te contrazici singur? Care parte din tine o facea dintr-o veche prietenie cu mine?

Hai spune-mi ca sunt analfabet acum, spune-mi ca am gresit virgula nu stiu care, ca nu stiu sa fac o propozitie.
Biela scuze, opelul tau zboara, l-am vazut ieri, zburda, face de mancare, iti calca haine, e bestial. Scuze ca bat campii si ca tu esti singurul care se pricepe la masini de pe clubopel.com
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cocosel, problema ar fi simpla daca ai fi deficitar la semne de punctuatie. Dar tu ai carente mari in ceea ce priveste coerenta in idei si in exprimare. In doua propozitii te contrazici de trei ori si apoi te spargi in figuri ca ai bani de Mercedes si ca cel care te contrazice are caruta de Opel. Daca nici asta nu e atitudine manelista, atunci mama omida a fost cercetatoare NASA.

Btw nu reusesti sa ma ataci criticandu-mi fierul. Spre deosebire de tine statutul meu social nu sta intr-un morman de fiare pe care sa troneze o sigla de prestigiu. Asta o constat doar la unii ca tine, la negri si tigani!

Nu are rost sa continui disputa asta cu tine. Niciodata nu vei fi barbat incat sa recunosti ca ai batut campii. Tu te crezi barbat doar cand iti plimbi basinile intr-o vechitura de Mertz, da' nu orice Mertz, ci AMG, din care iti scuipi cojile de seminte pe prostii aia de opelisti care nu stie ce-i ala AMG.


Succesuri cu masina ta cea scumpa si faloasa!


Ultima modificare facuta de biela-manivela la Mar 29 Jun, 2010 4:22 pm
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Biela, in acest topic iar demonstrezi ca esti obsedat. Si da, e vizibila tare:
biela-manivela a scris:Deja ai coborat discutia mult prea jos, asa ca eu ma opresc aici si te las pe tine in mijlocul "inovatiilor" tehnice pe care le detii cu mandrie, chiar cu aroganta.

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Oops! Hemoroidul intra mai adanc in c.r!

Deh! Face si el ce stie mai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR