Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ca idee generala, un DSLR nu prea se foloseste pe modurile auto, chiar daca le are pe butonul de selectie. Asta daca vrei sa scoti maxim din el sau daca vrei sa ocolesti probleme ca cea pe care ai intalnit-o. De exemplu, sa intelegi un pic cum functioneaza apertura, imaginea din linkul pe care ti l-am dat ar trebui sa fie autoexplicativa.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Lun 16 Jan, 2012 4:21 pm
Skip ads

  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nici pe AutoISO nu se foloseste? Ciudat! Un maestru recomanda zilele trecute moduri auto. O fi fost beat.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Auto ISO nu e pe butonul de selectie la nici un aparat foto. Dar ce stiu eu, poate m-am imbatat.
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Ca idee generala, un DSLR nu prea se foloseste pe modurile auto

Totusi AutoISO este un mod auto! Imbarligate sunt mintile unora!
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ca sa ma citez:

un DSLR nu prea se foloseste pe modurile auto, chiar daca le are pe butonul de selectie.


Butonul de selectie modurile (auto sau nu), e roata aia cu M, A, S, P, macro, portret, landscape, ...
http://cdn.digitaltrends.co...kon-d5100-top.jpg

AutoISO nu e un mod, cel putin nu la cel la care m-am referit eu.
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Bine! Te las sa ai ultimul cuvant pana nu te enervezi iar. Ar fi pacat sa faci vreo comotie cerebrala acum cand sistemul sanitar e in colaps, iar tu nu consideri necesar sa protestezi. Iti pastrezi energia de protestatar pentru discutii de fotografie pe forumuri.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Merci, esti un dulce! Smile
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cj79raa a scris:Ok. Revin.
Cum ma asteptam, multe pareri, bine argumentate. Fiecare isi stie necesitatile si obiectivele. Se pare ca un DSLR totusi mi-ar fi prea mult pentru ce vreau eu. M-am uitat indelung la D3100 de la Nikon, dar totusi zic pas.
Merg mai departe si luand de buna afirmatia lui @pirvu_daniel, ca mai mult de 400 lei pe o compacta sunt bani aruncati, eu as da 500 lei pe urmatoarele 2 variante. Le-am gasit noi la 500 lei.
http://www.emag.ro/aparate-...--pCANIXUS220HSBK
http://www.emag.ro/aparate-...ck--pAJ4246B002AA
Sa aleg zoom 5x dar cu filmare Fuul HD si senzor CMOS?
Sau sa aleg zoom 14x dar cu fimare HD si senzor CCD?
Si review-urile sunt interesante la amandoua.
La SX 210 IS e interesanta chestia asta "color accent: fotografiezi totul Black and White inafara de o culoare pe care o selectezi tu pe display rapid cu un real live color picker."

Si cu diferenta de 1500 ramasi de la un DSLR fac si o mica vacanta.


iti mai supun atentiei si urmatorul link care este super interesant si este si subacvatic: https://www.clubopel.com/lin...ck--pAJ4246B002AA
Skip ads

  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Stiu, o sa radeti de mine, dar nu m-am putut abtine. mikyboy, faptul e consumat deja. Urmeaza sa ma apuc de studiu si incercari.

Si da, stiu, e visiniu Embarassed , dar daca asta a fost sa fie, nu mai comentez.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
felicitari si bun venit in clubul DSLR. Iti doresc sa il folosesti sanatos si sa explorezi cat mai mult...
ca si prim sfat citeste cu atentie si cu aparatul in mana manualul de utilizare al aparatului (stiu ca tendinta sa iesi imediat sa faci poze este mare) ca sa cunosti functiile si mai ales butoanele. iti va fi mult mai usor apoi sa te apleci asupra fotografiatului si sa nu stai sa bajbai printre comenzi si sa faci teste pierzand faza sau cadrul Wink
P.S. cum de ai ales tocmai culoarea asta? influente feminine cumva la cumparare? Wink
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ma bate gandul si pe mine la un D3100. Urmaresc piata de ceva vreme si din ce vad pe net, ofertele la cele rosii sunt mai bune. Smile
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cj79raa a scris:Stiu, o sa radeti de mine, dar nu m-am putut abtine. mikyboy, faptul e consumat deja. Urmeaza sa ma apuc de studiu si incercari.

Si da, stiu, e visiniu Embarassed , dar daca asta a fost sa fie, nu mai comentez.

fain sa-l folosesti multi ani de acu incolo si sa faci poze frumoase.
Acuma trebe sa-ti vopsesti si Opelul asa.
Skip ads

  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Mulþam de urare liberlamare. Opelu' nu-l vopsesc ca-i mai cinaº aºa.
mikyboy la fel mersi de urare si intradevar m-am pus pe citit. Multe chestii, multe socoteli. Poate nu le-oi invata eu chiar pe toate din prima, dar am timp sa aprofundez. Culoarea, ce sa zic, decat adevarul. Pe emag erau 2 bucati resigilate cu 200 lei mai ieftin si amandoua erau visinii. Cica au stat in showroom si de aia au fost resigilate. De aratat, arata impecabil. De pozat, cica nu s-a pozat cu el. Am inteles ca se poate verifica cate poze are facute. Vreau detalii. Oricum are garantie normala 2 ani + 1 daca il inregistrez pe nikonisti.ro.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cj79raa, cea mai cunoscuta solutie pentru verificarea numarului de cadre.
Click aici
Cadre faine sa ai. Mie imi place culoarea. Wink
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Sa-l stapanesti sanatos si sa faci cadre faine cu el! Pozele ies la fel si cu aparat negru si cu aparat visiniu. Smile

Eu m-as fi ferit sa cumpar un aparat care a fost expus in showroom, mai ales in cel al unui magazin care nu este dedicat foto. Exista o probabilitate destul de mare sa ai praf pe senzor pentru ca cei care l-au manuit, fie ei clienti sau angajati, nu prea au umblat cu grija. Un curatat de senzor in service autorizat costa aproape 100 lei. Asa ca ai economisit 100 lei. Dar poate nu e dracul chiar asa de negru. Poate ca aparatul a stat incuiat intr-o vitrina asa cum vedem in multe magazine neprietenoase.

Acum te asteptam cu imagini cat mai bune. Citeste manualul cu atentie, dar ar fi bine sa cumperi si ceva carti sau sa citesti de pe net tutoriale care sa-ti explice ce-i aia o diafragma sau un timp de expunere sau o distanta focala sau un balans de alb si legatura dintre toate astea si multe alte notiuni elementare. Apoi pasul urmator este sa citesti despre reguli ale fotografiei (incadrare, lumini etc.) si la final despre olecuta de procesare.

Dupa toate astea vei veni sa ne predai. Laughing Unii o fac inainte. Twisted Evil
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
important e sa te bucuri de pozele facute lasa culoarea....am si eu d3100 si imi place cum se descurca......am sa devin mai mofturos dar atunci cand o sa am o baza in fotografie! numai bine
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pandelica a scris:
Eu m-as fi ferit sa cumpar un aparat care a fost expus in showroom, mai ales in cel al unui magazin care nu este dedicat foto. Exista o probabilitate destul de mare sa ai praf pe senzor pentru ca cei care l-au manuit, fie ei clienti sau angajati, nu prea au umblat cu grija. Un curatat de senzor in service autorizat costa aproape 100 lei. Asa ca ai economisit 100 lei. Dar poate nu e dracul chiar asa de negru. Poate ca aparatul a stat incuiat intr-o vitrina asa cum vedem in multe magazine neprietenoase.

Pandelica, nu il mai speria si tu. Very Happy
Daca a fost la emag ori a stat incuiat(mai putin probabil fiind un aparat entry level) ori a fost in zona dedicata probatului. Insa la emag clientii il bazaie cu obiectivul din kit pe el. Nu pot schimba obiectivele. Chiar sunt curios cate cadre are.
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa il sperii. Imi amintesc cat praf aveam eu pe senzor in vara trecuta si nu ma deranja. Mi-ai atras tu atentia ca sa-mi strici fericirea. Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
cj79raa a scris:Stiu, o sa radeti de mine, dar nu m-am putut abtine.


Pana la urma ai sarit peste pasii mici si l-ai facut pe cel mare Smile Personal, imi place pe visiniu, e un statement de originalitate. Spor la pozat!
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
o sa faca coada enoriasele la sedintele foto, ai grija ce si cum, mai ales ca il vad si visiniu.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR