Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • munchen

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea

In primul rand imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie...

Deci, am ocazia sa iau de la niste cunostiinte bune in Germania un Opel Astra F, cred ca e 94-95, combi, cu o groaza de modificari / imbunatatiri:

Motor 2.0 benzina, 116 CP
Suspensii sport, garada coborata la sol cu aprox 4 cm
Jante late, distantiere, cauciucuri cu talon mic - optic = bestial
Geamuri fumurii, trapa fumurie
Lada cu dfuzoare construita in portbagaj
DVD player + amplif (nu stiu exact de care acum)
Volan sport + manson
Scaune sport de piele, hamuri rally prinse in sasiu
Cam atat imi aduc aminte, ar mai fi probabil multe, optic si tehnic e ok, km nu stiu exact cati are dar nu exagerat oricum...doar dotarile de pe ea valoreaza vreo 2500 de euro

Motorul e EURO 2 si aici vine intrebarea mea cea mare: se merita sa cumpar masina asta ? Taxa acum e pe undeva pe la 3000 de euro (cred), enorm de mult sa fie atractiva, insa dupa baremul de calcul de dupa 1 iulie, ar fi cam 7-8 sute.
E sigur ca se va schimba metoda de calcul a taxei ? Chiar si asa, la un pret bun, sa o iau ?

Plus: daca merg cu ea 1 luna acum cu acte provizorii, mai pot sa fac RAR si inscrierea cu taxa mica (daca va fi cazul) dupa 01.07 ?

Orice sfat, informatie de la voi m-ar ajuta, merci
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
la ce banii o iei?
  • munchen

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2006

  • Mesaj Privat
2000 euro
  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
is aprox in aceiasi sit numai ca eu am luat mas deja cu euto 3(teapa) .dar nu vad ce legatura ar avea rar ul cu taxa de prima imatricul care o platesti cand iti iei nr definitive si rar ul il faci cu nr rosii .logic dupa mine prima inmatriculare fiind cea cu nr definitive nu cea provizorie (doar e provizorie!)ar trebui sa o platesti in iulie dupa noile tarife .acuma surpiza o sa o vedem in iulie referitor la calcul caci nu e nimic batut in cuie referitor la taxa .nu stiu nimic oficial aparut,daca stii pls informeaza ma si pe mine .rar ul din cate stiu e valabil cel putin 3 luni .atentie la emisia de co2 .sa speram ca va fi bine !si eu astept sfaturi.daca cineva e mai luminat il rog sa ma lumineze si pe mine ca ma ia nebuneala cand ma uit in parcare cum face masina mea rame sub roti si nici macar nu s pescar Sad . da ce motoroi are masina care vrei sa o iei !da de papat papa si a mea ca are motor de 1400 16 v .numai bine si bafta ca e lung drumul din germania .am facut 2000 de km singur fara muzica ca era blocat cd ul si m am certat singur tot drumul
Skip ads

  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
is aprox in aceiasi sit numai ca eu am luat mas deja cu euto 3(teapa) .dar nu vad ce legatura ar avea rar ul cu taxa de prima imatricul care o platesti cand iti iei nr definitive si rar ul il faci cu nr rosii .logic dupa mine prima inmatriculare fiind cea cu nr definitive nu cea provizorie (doar e provizorie!)ar trebui sa o platesti in iulie dupa noile tarife .acuma surpiza o sa o vedem in iulie referitor la calcul caci nu e nimic batut in cuie referitor la taxa .nu stiu nimic oficial aparut,daca stii pls informeaza ma si pe mine .rar ul din cate stiu e valabil cel putin 3 luni .atentie la emisia de co2 .sa speram ca va fi bine !si eu astept sfaturi.daca cineva e mai luminat il rog sa ma lumineze si pe mine ca ma ia nebuneala cand ma uit in parcare cum face masina mea rame sub roti si nici macar nu s pescar Sad . da ce motoroi are masina care vrei sa o iei !da de papat papa si a mea ca are motor de 1400 16 v .numai bine si bafta ca e lung drumul din germania .am facut 2000 de km singur fara muzica ca era blocat cd ul si m am certat singur tot drumul
  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Identificarea la rar ii valabila 3 luni iar autenticitatea e valabila numai 2 luni,deci poti sa faci rar-u cu numerele rosii numai sa nu treaca 2 luni pana cand vrei sa platesti taxa de prima inmatriculare.
  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
merci!ma ncadrez .fac rar in iunie cand iau nr rosii si o inmatricul in iulie .
multumesc inca odata
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR