Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@nmu, ti-am mutat eu intrebarea la locul potrivit Wink
In alegerea jantelor este foarte important sa tii cont de ET ( factorul de echilibru ).
Pentru Astra G, ET-ul recomandat este intre 35-42..
Cauta pe forum, avem o discutie frumoasa despre ET-ul jantelor.
Skip ads

  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc Edwin
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
acum m-am uitat putin si imi dau seama ca am facut o mica greseala cand mi-am cumparat un set de jante de la un coleg de forum...
conform spuselor colegilor mai priceputi ca mine pe masina mea se potrivesc jante cu urmatoarele caracteristici:
6,5Jx16", 5/110, ET 37
6,5Jx16", 5/110, ET 41

eu am luat de la colegul nostru un set de jante pe care scrie
6,5J16", 5/110, ET 43/35
nu dau vina pe coleg pentru ca eu le-am luat personal de la el si le-am vazut cu ochii mei inainte sa le cumpar si sa-i dau banii...
ce risc daca le montez pe masina?
sa incerc sa caut ceva in caracteristicile masinii sau pot sa le montez si pe acestea fara griji?
e putin urgenta problema pentru ca eu am hotarat sa dau jentile actuale de pe masina pe un set de anvelope noi de vara + diferenta si vroiam sa stiu exact la ce ma expun.

mentionez ca voi monta pe ele anvelope 205/55R16
atat cele de iarna cat si cele de vara au aceasta dimensiune

LE: ms mult edwin
ca de obicei prompt in orice Smile


Ultima modificare facuta de jgyprime la Mar 03 Mai, 2011 9:33 am
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu risti nimic daca le montezi. La vectra C ET-ul este de 41. Daca tu montezi jante cu ET43 difrenta va fi de 2mm, practic nici nu vei observa cu ochiul liber Smile
Skip ads

  • Dr|ver

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1994 14 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
de abia acum am dat de aceasta discutie si ma intereseaza ff mult pe o astra f care e marimea maxima de jante pe care sa le montez..ma gandeam la 16 17...dar banuiesc ca pt asta trebuiesc roluite aripile si apropo de asta daca ma poate ajuta cineva.multumes
  • GTS-MAN

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Va salut , am si eu o intrebare . Pe masina mea un vectra c gts 2004 mi-am luat niste jante pe 17' cu 225/45/17 si fata si spate .Ele dau foarte frumos ,dar totusi as dori sa pun cauciucuri mai late pe spate ,gen 235 sau maxim 245/45/17. Credesti ca se pot pune fara sa afectez negativ performantele sau partea mecanica ? Se vede in poza ca mai e destul loc de "iesit " cu ele in exterior sa zic asa.Motivul : vreau sa aratae mai agresiv si nu imi place cum se vad in spate . Voi ce parere aveti ?


Ar trebui sa arate cam asa dupa :

( stiu ca e vorba de dimensiunea j-ului ca sa fie mai iesite,dar 1-2 cm ar ajuta la imbunatatirea aspectului?)
  • Rocco03

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Am cautat pe forum si nu am gasit decat o parere legat de ET-ul jantelor pentru Astra H (in cazul in care am postat eronat, rog moderatorii sa mute discutia); povestea e asa: am cumparat un set de jante opel pe 15, 6J, ET 49 (de pe un Astra G) si vreau sa stiu daca se potrivesc la Astra H, de asemenea vreau sa stiu daca a montat cineva cu ET 49 si daca a aparut vreo problema!

Multumesc anticipat!

Cosmin
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@Rocco, la Astra H ET-ul recomandat este intre 35 si 45. Daca ET-ul este mai mare iti atinge in suspensie. Nu-ti recomand jantele cu ET 49 pe Astra H.

P.S. ti-am mutat intrebarea la locul potrivit Wink
Skip ads

  • Rocco03

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos Edwin...deci nu am alte variante decat sa le 'marit'! Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Jantele de Astra G (ET49) POT FI MONTATE PE ASTRA H! Vobesc din experienta. Nu ating in suspensie&stuff, insa:
- estetic arata aiurea (intra cam mult sub masina)
- tehnic masina e mai instabila
In topicu asta poti vedea cum arata jante pe 15 de Astra g pe Astra h. Sunt cateva poze de detaliu in care vezi cat de mult intra rotile "sub masina"
  • Rocco03

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc Je! Incerc sa le schimb/dau si daca nu imi iese ma folosesc de ele iarna asta...Pt H care e ET-ul potrivit la tabla si la aliaj? (sa stiu pe viitor)...sunt fost posesor de G si imi ramasese in cap ET 49...
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am scris mai sus: pentru Astra H se recomanda ET 35-45. Din fabrica cele de tabla au ET 37, iar cele de aliaj ET 39 ( modelul Sport ).
Skip ads

  • Rocco03

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Va multumesc frumos pentru info! Acum stiu ce am de facut! )
  • cipickao

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Va salut.Am si eu o nedumerire..am 4 jenti de aluminiu de opel pe care scrie 6Jx15 ET49 in 4 prezoane.Eu vreau sa imi pun cauciucuri de vara pe ele pentru ca am un alt set pe 14 cu cauciucuri de iarna.Un prieten m-a cam bagat in ceata spunindu-mi ca este posibil sa nu se potriveasca pentru ca sint cam mari pe 15, cu toate ca in cartea masinii scrie ca pot pune jenti pe 13,14 si 15 inch.Mi-e frica sa nu cumva sa cumpar cauciucuri de vara sa pun pe jenti si sa imi atinga de aripa sau mai stiu eu pe unde.

Masina mea este un Opel Astra Caravan din anul 1996.
  • seniordady

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut. In speranta ca cineva ma poate ajuta,am scris aici la acest topic unde se discuta despre roti in general,asta asa ca sa nu mai deschid un alt topic. Am un Opel Astra Clasic Twinport,1.6l cu motor Z16XEP(ca cea din imagine), si vreau sa-i schimb rotile,sa o incalt pt iarna ca sa spun asa. Nu sunt un cunoscator in domeniul auto,dar vreu sa va intreb,ce fel de jante in primul rand ar trebui sa cumpar? Stiu ca cele actuale care le am sunt pe 15 toli si in 4 prezoane,cam atat stiu. Din toate dicutiile citite pe aici,am observat ca se discuta si despre alte masuratori la aceste jante si anume (dimensiune si et),care nu stiu ce inseamna si cum anume influenteaza aceste dimensiuni. Stiu ca sunt 4 prezoane,dar am vazut ca se discuta de distanta intre gaurile prezoanelor,care bineinteles ca nu stiu care este. Vreau doar sa achizitionez niste jante de tabla(nu ma intereseaza aspectul asa de mult),care sa fie bune pentru modelul meu de Opel. Daca are cineva un model de opel ca al meu,il rog sa-mi spuna si mie secretul dimensiunilor unei jante,deoarece in cartea tehnica a masinii nu am vazut nimic trecut de jante,ci doar de cauciucuri.Multumesc.
  • claudiu_giuclea

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006 1.6 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
necunoscand prea bine am aflat ca am montat roti de audo 5×112 pe 15 in loc de 5×110 ! este vreo problema f grava daca nu bat si nu vibreaza? mentionez ca nu sau putut monta cu plasticul ala pentru centrare din interiorul genti-? va rog ajutatima cu un raspuns daca sa le pastrez sau nu ?,!
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Cand lucram in piese auto, printre altele comercializam si un anumit tip de jenti. La un training ne-au aratat ca in aceste cazuri exista prezoane a caror parte conica este cu joc (adica partea conica este ca o saiba atasata prezonului) care permite strangere eficienta si la centrul gaurii.
Asa cu e acum la tine, doar o parte a conului strange pe janta. Acele prezoane s-au facut exact pentru cazuri de acest gen si doar pentru diferente de 2 mm.
Deci se poate! Pastreaza-le daca iti plac, totul e sa faci rost de acele prezoane cu conul "reglabil." Ai PM.
  • dan_nistor

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2018 B14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Am o Astra G hatchback 2003 cu 5 usi de 1.4, motor Z14XE
As vrea sa pun pe masina jante otel 5.5Jx14, cu ET de 49mm si anvelope de iarna 175/70/R14
Ce ziceti, pot sa le pun pe masina, sau trebuie sa pun NEAPARAT jante de 5.5Jx14, cu ET de 39mm ? O sa am probleme cu suspensii/batai in butuc, etc.?
Multumesc anticipat.

P.S. "You'll never walk alone"
  • Vectra - 99PHH

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Am o vectra b fabricata '98 cu jante de15" gume 195/65/15.
De curand am achizitionat un set de jante de16"cu urmatoarele dimensiuni
fata 16x7,5 ET 35 iar spatele16x9j ET 30
Am montat pe janta de pe spate gume cu dimensiunea de 225/50/16 apropiata de cea originala
dar cum ET-ul jantei fiind mic iese putin in afar.
M-am interesat am tot citit una alta si am aflat ca aripile se pot rolui
dar nu cu mult .
In cazul meu cred ca trebuie o "evazare"a aripilor de 50mm ceea ce cred ca este destul de greu
Nu vreau sa-i pun alta guma cu talon mai mic mi se pare ca sun pe rotile Smile))))
Va rog mult care dintre dv s-au mai confruntat cu asemenea situatie si cum au rezolvat-o.!
P.S. Scuze pentru incadrare in pagina!
Cineva cauta la un moment dat jante de 17x10j tot pentru vectra dar ma intreb unde vor incape.?
  • ace21

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am si eu o problema, am o vectra 2.0 Dti Elite, vreau sa schimb cauciucurile. Ma aflu in UK si in certificat nu scrie dimensiunea jantelor, momentan are anvelope de 215/50 R17 , am masurat jantele si imi iese 18 inch, masuratoarea am facut-o cu metru de croitorie... ( singura modalitate la indemana). Cum as putea sa le masor ca sa fiu sigur si exista posibilitatea ca jentile sa fie de 18 dar cauciucurile de 17....?
Intrebarea mea e daca pun 225/45 r17 e vreo problema?

Va multumesc anticipat.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR