Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alyen19

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
as vrea ca prima masina sa fie un opel vectra b (cca 5000 euro).am carnet din octombrie si vreau sa imi iau o astfel de masina. ce parere aveti? la ce trebuie sa ma astept? este o masina pretentioasa ? ce trebuie sa am in vedere incepand de la achizitionarea ei? cum este intretinerea ei?sper ca intelegeti ca sunt incepator si am mare nevoie de sfaturi ('Confused')

multumesc anticipat!
Skip ads

  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ia-ti motor mic pentru inceput (1.6 benzina) .... sa nu-ti rupi gatu . dupa ce faci experienta poti sa-ti iei alta mai puternica
  • alyen19

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
as prefera un diesel...(pe langa faptul mai pot sa fac rost de combustibil pentru drumurile lungi...catre provincie sau mai bine zis invers Smile ...am inteles ca un diesel are durata de viata mai mare....
astept mai multe pareri si sfaturi.....10x
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Un VectraB la 5000euro e o cazatura in care vei baga destui bani pe urma. Esti tinar si fara experienta deci bucuria samsarilor, esti sofer incepator, nu ai bani pentru viitoare reparatii la ea, diesel nu mai renteaza datorita preturilor si pe distante scurte ai consum imens, vei avea o masina puternica si copacii te asteapta.

Sfatul meu este sa cumperi o Corsa sau Agila cu motor 1 sau 1,2L dupa 2001 la banii astia. Nu ai de cheltuit cu ea si pina te inveti este numai buna. Dupa 1-2 ani o vinzi si iti cumperi ce vrei, nu vei pierde prea mult la pret. In schimb la o Vectra B pierderile vor fi substantiale, reparatii, combustibil, intretinere, devalorizare...
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Subscriu ideii de masina mai mica, o agila de exemplu care in orice varianta de motorizare, satisface destule cerinte.
Cu o agila poti cara destule lucruri si persoane, consum mic, consumabile putine si ieftine. Cu agila poti cara obiecte mai voluminoase decat in vectra sedan.
In schimb poate conteaza imaginea, lumea de la noi din tara vede agila ca pe o duba, in timp ce astra deja e limuzina.
Gandeste-te ca la mine in motor intra 5.5 litri ulei, in agila aproape la jumatate, o vectra de 1.8 va consuma 10, in timp ce o agila aproape jumatate. Asigurare si impozit nu mai vorbesc........
  • alyen19

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
am inteles ideea....dar vreau ceva mai marisor si frumusel cum este vectra b....un B de 1.6 sau 1.7 diesel nu merita ?eu oricum nu sunt vitezist si nu il iau sa il "trancanesc " prin Bucuresti .Pentru plecat in weekend cu ceva bagaje eventual prieteni...sunt pretentioase vectre- le astea?astept opinii sau sfaturi in continuare.....eventual vreun coleg care detine o astfel de masina poate sa ma ajute...sau care a avut....

multumesc!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tu asculta atent ce iti spunem ca stim de ce !
O motorizare acceptabila la Vectra B ar fi C16NZ exclus diesel ! Problema ta o sa fie reparatii pe viitor destul de costisitoare si un consum ridicat (nu uita ca esti din Bucuresti), in concluzie costuri de exploatare mari.
Uite aici caz concret: https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=80 am tot cauta sa il lamurim pe sergiu_is ca nu e bine si degeaba...a constat pe buzunarul lui ca a facut o greseala.
Pentru seby9966 eu am facut expertizarea la ce vrea sa cumpere https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=25470, masina e in stare buna dar va avea de bagat bani in ea: frina de mina, amortizoare fata, garnituri la motor, cutie de viteze inlocuire simering si ulei, curatat timonerie si abia la anul de vopsit masina ca nu o sa mai aiba bani, tot la anul bandouri laterale si bucsaraie... Acum ramine sa verificam distributia (toti se
jura ca e schimbata dar eu nu cred), poate alti bani...

Avantajul la o Corsa sau Agila e ca nu bagi bani in ea, caroseria e fara rugina, consuma putin si asta conteaza in Bucuresti, distributia e pe lant (o sa tacane dar nu se rupe), uiti de IAC/fise bujii/modul aprindere si alte boli ca la benzinarele vechi), etc.
Atentie mare : orice masina vei dori sa cumperi mergi la Polivalenta joi seara Joi seara dupa 18 la Polivalenta, saptamanal sa verifice baietii masina, daca vinzatorul nu vrea nici nu ai ce discuta cu el. Sfatul meu este sa mergi joia asta si sa discuti cu ei, poate stiu baietii o masina buna.

O Corsa acceptabila https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=25154, nu imi place ca e in doua portiere dar o scoti la 5000euro.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Atunci ia-ti un vectra cu motor de 1,6 benzina consumul nu mi se pare mare dar nici nerv nu are. La 5000 euro cred ca o sa gasesti si ceva bun dar trebuie sa ai rabdare si sa nu dai cu ochii pe foc gata prima vazuta sa o si cumperi. Cat despre un diesel de 1,7 nu cred ca o sa te incadrezi la bugetul tau decat sa iei una care sa mai bagi ceva banuti in ea. Incearca sa gasesti una care sa aiba si ceva dotari pe care o sa ti le doresti pe parcurs. Macar aer conditionat ca sa nu mai vb de geamuri el si alte nebunii.
Skip ads

  • alyen19

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
multumesc de sfaturi... pana la urma cred ca aveti dreptate ca trebuie sa imi iau ceva mai mic pentru inceput cum ar fi un corsa care la 5000 de euro il gasesc din 2000 , 2001......mai am o optiune .....un hyudai accent care il gasesc cam la fel .....dar inca studiez problema.....ramane de vazut....oricum e o treaba serioasa....de accent ce parere aveti .....ati testat o astfel de masina ?

multumesc!
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
vectra la 5000 de euro eventual afara in germania..+inmatricularea,drumul bati la 7500,iar daca tot iti iei si nu dispui de mai multi de 5000 de euro nu iti lua diesel ..ia-ti benzinar!ce gasesti afara la pretul asta e cam forjat..
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
la un astra... te-ai gandit? Razz
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
astra cu 5000 din 2001 -2002 max..si e euro 3Very Happy..euro 4 e mai scump
Skip ads

  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
de exemplu : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=26693 Embarassed simpatica
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu zic nimic....e misto....dar eu sa am bani gheata as merge afara in germania sa imi iau..no big deal..
www.mobile.de
www.autoscout24.de
vorbesc si engleza..nu e mare lucru..
pe pagini cu handleri unde scrie pe romaneste nu va ocupati!
sunt de-ai nostri..so ...them
  • alyen19

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salut again!multumesc de sfaturile de pana acum.....pana la urma am ramas la 2 optiuni ........ori astra caravan 1.7 ori corsa ...diesel....incepand din anul 2000..........pana in ...5500 euro maxim.....:)astept in continuare sfaturi ,oferte ......nu uitati ca sunt incepator ....asta va fi prima masina....va rog fiti indulgenti....Smile)))

multumesc anticipat!
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca spui ca esti incepator nu cred ca recomandarea ar merge spre caravan...nu e pretul ci lungimea masinii...vezi ca are 4,2 metri si o po'i musca la parcari, mai ales ca haionul e vertical...eu personal am muscat-o la trecerea de la astraf la caravan..nu rau dar suficient ca sa invat minte...locuri de parcare mai mari...trebuie sa vezi si asta
pretul...nu-l comentez...stiu pe la astre cam cum merg preturile aici in Cluj, dar la voi..habar nu am.. oa astrag combi la 5000 suna ciudat..1,7? pe de alta parte corsa mi s-ar parea mult mai potrivita pentru un tanar dinamic si fara dorinte de spatiu de depozitare in masina...cl mai probabil o corsa poti gasi la banii astia
bafta!
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
trebuie gandita serios treaba mai ales ca o masina sh inseamna distributie schimbata +consumabile+ce o mai fi necesar si duce la ceva banutzi...ia-ti o marja de eroare
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR