Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sambata o sa schimb si eu lichidul de frana la vectra mea din 2000,parca are si ABS pe acolo,incerc sa fac si niste poze penrtu un tutorial.
Singura problema va ramane ambreajul,dar incerc sa il aerisesc si pe acesta.
Am observat ca pe masina pompa si ABS -ul sunt Bosch,asa ca am cumparat 1L de lichid frana Bosch DOT 4 cu 29ron.
Dumunica sau luni o sa revin cu detalii,daca nu intru sub vreun TIR dupa ce umblu la frane. Very Happy
Skip ads

  • ag_gabbi

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
saptamana trecuta mi-am schimbat si eu placutele de frana pe fata la astra mea din 92. Mi-am cumparat placutele si m-am dus la un mecanic sa le schimbe. Inainte de schimbare, pedala era teapana adik sistemul de franare era in stare de functionare. Dupa inlocuirea placutelor vechi cu cele noi, pedala nu mai este teapana. Cand m-am suit la volan si am vazut cum se manifesta treaba, i-am spus mecanicului ca nu mai am pedala de frana care o aveam inainte, acum pedala de frana are cursa ca la pedala de acceleratie si frane parca nu mai am deloc. El s-a apucat si a facut aerisire, mentionez ca nivelul lichidului de frana din recipient era la maxim. Dupa aerisire tot asa. Am fost si la alt mecanic si mi-a spus ca trebuie sa se aseze placutele pe discuri si ca nu are ce sa faca. Vreau un ajutor ca m-am saturat de mecanici. Poate a mai patit cineva asa ceva
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Asa face toate. Smile
Prin uzura normala, pe suprafata discurilor se fac niste santulete. Placutele fiind noi, au suprafata lisa. Dureaza 200-300 km pana cand si ferodul de pe placute capata 'amprenta siameza' a discurilor. Pana atunci, practic numa juma din suprafata placutelor ia contact cu discul. E recomandat sa mergi fff prudent pt ca nu ai frane cum treba si sa nu franezi brusc pt ca poti sparge placutele, functie de uzura discurilor.
  • Petrus

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ag_gabbi a scris:. Dupa aerisire tot asa. Am fost si la alt mecanic si mi-a spus ca trebuie sa se aseze placutele pe discuri si ca nu are ce sa faca. Vreau un ajutor ca m-am saturat de mecanici. Poate a mai patit cineva asa ceva

Eu cred ca nu este aerisita bine,în mod normal cînd aerisesti trebuie sa completezi ce se pierde la aerisire,dupa cum spui tu nu ai completat nimic nivelul fiind acelas.Trebuie facuta aerisirea rotilor de la cea mai apropiata pîna la cea mai îndepartatã pîna ce scade nivelul lichidului de frãna dupa care completezi ,dacã nu scade ai ceva opturat ,vezi la care roatã nu curge lichid suficient.Poti sa pui la nipru un furtun care sa intre într-un borcan cu putin lichid de frîna în el si poti sa faci pedala cu nipru desfacut si no sa-ti mai traga aer,faci cîteva pedale sa se vada ca arunca ceva lichid dupa care treci la alta roata.Succes Laughing
Skip ads

  • ag_gabbi

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
a fost facuta aerisirea de doua ori. Nivelul era la inceput maxim, iar acum este intre cele doua limite. Sa cred ca dupa parcurgerea celor 200-300 de km in care placutele adera la discuri, pedala de frana se va intari? Multumesc pentru sfaturi
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@ Petrus - nu induce in eroare lumea. Aerisirea se face de la cea mai departata roata (dreapta spate) la cea mai apropiata (stanga fata) si nu altfel... ATENTIE! cand faceti aerisirea sa nu ramaneti fara lichid in borcan la masinile cu ABS se dezamorseaza modulul de ABS si atunci numai la service mai rezolvati... si trebuie neaparat 2 oameni. Se face aerisirea pana pe furtunasul pus la niplul de aerisire vine lichid curat... Se completeaza constant cu lichid in borcanul din compartimentul motor.
  • Petrus

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Scuze,am gresit eram putin obosit ,multumesc Mikyboy pentru rectificare
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@ag_gabbi - intarirea pedalei de frana nu are nici o legatura cu uzura placutelor de frana noi in raport cu uzura existenta pe disc. Singura legatura este ca nu prinde frana asa de bine adica distanta de franare este mai mare. Chiar si daca ai placutele complet duse pedala trebuie sa fie tare... sau cat de cat tare ca acum nu e ca la daciile vechi la care puneai frana cu tot corpul... Am obervat ca la unele masini este mai tare (testat pe un Opel Astra G motor 1.7 diesel) si la altele mai moi cum este si a mea. Dar de prins frana prinde si daca apas putin mai tare intra ABS-ul imediat.
Skip ads

  • ag_gabbi

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat-o, am fost la un mecanic adevarat care mi-a spus ca au fost montate gresit. Le-a montat cum trebuie si acum am pedala exact cum a fost la inceput, tare si imi franeaza cum trebuie, am scapat si de zgomot. Multumesc tuturor pentru sfaturi si va urez Sarbatori Fericite !
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am schimbat lichidul de frana la service Skoda. Din pacare operatiunea s-a desfasurat cu portile inchise. Stiu ca au folosit instalatie cu presiune pentru schimbare, a intrat tot lichidul (947ml) pt ca mi-au intors bidonul gol, iar la testul de franare pe stand a iesit in parametri.
Manopera: 40 ron (cred ca jumate de ora de service)
Lichid: 39 ron (2+2 947ml)
Timp: 1 ora cu totul, cu programare in prelabil.

Ca si diferente am snzatia ca frana este cu foarte putin mai eficienta (apas cu mai putin forta ca inainte pentru a obtine acelasi efect). Ambreiajul se simte la fel.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ag_gabbi a scris:Am rezolvat-o, am fost la un mecanic adevarat care mi-a spus ca au fost montate gresit. Le-a montat cum trebuie si acum am pedala exact cum a fost la inceput, tare si imi franeaza cum trebuie, am scapat si de zgomot. Multumesc tuturor pentru sfaturi si va urez Sarbatori Fericite !


Daca tot ai rezolvat si stii rezolvarea de ce nu o spui si celorlalti sa stie ce sa verifice pe viitor. Detaliaza ce anume au montat gresit si cum a fost posibil ca de obicei exista sisteme anti-prost la toate aceste elemente...
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Astazi am cumparat lichidul de frana si sunt foarte bucuros,pentru ca am sa-i dau Corsicai mele ceva din neamul ei,adica made in Germany 1L=40RON.




Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
si unde ai gasit ATE? il furnizeaza toti piesarii?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La mine in Pitesti,nu stiu daca este furnizat de toti importatorii de piese.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ag_gabbi a scris:Am rezolvat-o, am fost la un mecanic adevarat care mi-a spus ca au fost montate gresit. Le-a montat cum trebuie si acum am pedala exact cum a fost la inceput, tare si imi franeaza cum trebuie, am scapat si de zgomot. Multumesc tuturor pentru sfaturi si va urez Sarbatori Fericite !


sa intelegem ca odata ce ai rezolvat problema esti fericit si bucuros si nu mai are rost sa impartasesti si cu restul ce ai aflat si invatat... si asta pana data viitoare cand vei avea o problema si vei veni tot pe acest forum sa ceri ajutor...
  • sheshi

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salutare si eu am un vectra b si am facut skimbukl de lichid de frana si am placute noi si discuri noi si frane cucu am acum 230 de km cu placute noi pe fata si am frana decat dak ii fac 2 3 pedaLE k la dacie aveti vreun sfat k la service la fel imi spun sa mai astept dar daca fac vre un accident pot sa spun la politie sa astepte sa se pupe placutele cu discurile?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca ai frana doar la a 2-3 pedala atunci iti spun sigur ca cine ti-a facut schimbul de lichid de frana nu l-a facut cum trebuie si ai aer in instalatie cat incape deci iti trebuie aerisita instalatia de franare asa cum scrie la carte
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Si pana la urma cat lichid intra la o astra G?
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
maxim 1L. Nimeni din cei care au schimbat mai sus, inclusiv subsemnatul, nu au folosit mai mult de 1L.
  • sheshi

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:daca ai frana doar la a 2-3 pedala atunci iti spun sigur ca cine ti-a facut schimbul de lichid de frana nu l-a facut cum trebuie si ai aer in instalatie cat incape deci iti trebuie aerisita instalatia de franare asa cum scrie la carte

eu zic k au facut bine aerisirea pt k l am skimba t in service nu aksa dar nu exclud posibilitatea asta
mercic de rasp
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR