Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Scumpirea nu s-a produs doar la nivel national. Urmariti pretul barilului, sa vedeti cum creste de pe o zi pe alta. In plus, profita si balaurii mioritici de pe urma noastra, ca doar e bine sa cotizam la bugetul de stat. Si nu le strica o marja mai mare de profit (petrom,rompetrol etc). Very Happy

Situatia devine din ce in ce mai trista si ar fi cazul sa cautam solutii alternative. De la mersul pe jos pana la combustibili alternativi.
Mie mi se pare dezolant sa nu pot avea pus la punct transportul in comun intr-o asa-zisa capitala europeana. Se chinuie in declaratii precum niste retrogradati mintal sa promita marea cu sarea.
Cu foarte mare drag as renunta in totalitate la masina pentru deplasarea in oras, daca dobitocii ar fi in stare sa faca 2-3 guri de metrou si sa puna la punct cateva linii RATB.
Dar cum un necaz nu vine niciodata singur, asta este.

Mai degraba, as protesta pentru infrastructura de rahat din tara asta. Bine, nu are decat sa se alinieze pretul combustibililor cu piata internationala, DAR sa fie guvernul, primariile in stare sa ne ofere modalitati decente de transport. Cine circula in Bucuresti, cunoaste prea bine situatia.
Nu ca oamenii ar da dovada de moralitate exemplara. A se vedea ratatii ordinari cu impresii artistice. Incepand de la adolescentii cu impresii de vedete, pana la manelistii cu pielea scorojita. Sa nu uitam si conceptul de Mecca abatut asupra Bucurestiului, atat de mioare, cat si de oieri. Trist.


P.S.: Care vine maine cu bicicleta la Polivalenta? Razz
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu.

Anul trecut m-am dus de citeva ori la serviciu pe role, am fost la intilnirile de la Anador (eheee acu muuulta vreme) tot pe role, am fost pe jos de multe ori...
Masurat pe Google Earth in linie dreapta am 2 km pina la birou. Pe jos am cam 2,5 (din cauza geometriei strazilor) iar cu masina cam 3,5km (din cauza sensurilor unice/lucrarilor)
Pe jos: 25 min. Pe role: 15-20 min (nu prea sint trotuare bune). Cu masina: cel mai putin 10 (da' tre sa fie summit/Paste) cel mai mult 30-40.... Nu pun la socoteala uzura mersului la relanti, nervii din cauza nesimtitilor care desi nu au unde se baga se baga totusi...
Cu bicicleta: 7 min. Si nu am tras tare...

Revenind.
Acu vreo 2 ani cit era barilul? Pragul psihologic (ha ha!) era pe la 60$ pe urma a fost 80, 100.. Acu se invirte pe la 115-120. Si va mai creste.
Citeam ieri o stire cum ca americanii au inceput sa scoata biclele de la naftalina in conditiile in care galonul a sarit de 4 $ (ceea ce e o scumpire enorma pt ei)
Ati vazut/citit/auzit despre vignetele rosii/galbene/verzi din unele orase germane (practic taxa de acces in centru)
Poate stiati ca in Stockholm e o taxa de 20€ pt intrare in centru (cam ca taxa de bariera in Mamaia). Daca ai treaba sa intri si sa iesi de mai multe ori, o platesti de max 3 ori. Deci cu "doar" 60€ pe zi ejti jmeker si te duci prin centru. N-ar fi mult 1200-1800 pe luna Wink
Toate capitalele europene se protejeaza cumva contra poluarii si a traficului de cosmar.
Imbucurator e ca ProTV a inceput sa prezinte cum arata si altfel - din pacate la ore la care audienta nu e prea insemnata:
http://www.protv.ro/stiri/p...bicicletelor.html
sau
http://www.protv.ro/stiri/s...ic-de-cosmar.html


La noi?
Pai la noi au fost bani pt sistemul acela de management al traficului si se putea face ceva numai ca ala care dadea cu semnatura era de alta culoare politica decit astia care erau efectiv la putere asa ca le-a tras-o la gioale....
Pai noi avem la salariile cele mai mici din UE consumul cel mai mare. Si e in crestere.
Si avem si benzina cea mai scumpa. De ce sa n-o avem? Daca exista cerere...
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ditto, zafirul. Ati vazut cum e pe la altii, popoare civilizate? Cum au reusit sa aiba capitale cu adevarat europene? La noi nu se poate, se cumpara masini in draci. De ce nu s-ar scumpi combustibilul? Eu ma rog sa ajunga la 10 RON litrul, poate o sa ajungem si noi sa mai respiram in orasul asta cand 30-40% din soferi isi vor lasa troacele acasa. BUCURESTI E CEL MAI POLUAT ORAS DIN UE. Va spune ceva asta? Si 70% din aceasta poluare este cauzata de trafic, asa ca hai sa nu ne mai plangem de pretul benzinei.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am doua zile de cand am venit din germania.
vreau sa va spun ca la ei motorina e 1.50 - 1.55 euro.
asa ca noi stam binisor fata de ei.
oricum scumpirile nu o sa se opreasca aici.
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu as renunta la masina pt deplasarea in oras in favoarea bicicletei sau a unui scuter, dar lipseste infrastructura adecvata si mai important lipseste educatia conducatorilor auto in sensul ca nu ii intereseaza de prezenta in trafic a bicicletelor si motoretelor, riscand sa te nenoroceasca un automobilist pe viata. Cat despre pretul barilului, de ce ne raportam la bursa din New York si nu la cea din Londra? Este mai mic! Si asa America e in declin. Sa nu mai amintesc ca mare parte din combustibil il asiguram din resurse proprii.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
domnule flavius....
Cat este venitul mediu acolo unde zici tu?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,540
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
stimabililor mi-ar place sa va vad la 4 ace pe role, pe biciclete; cu veste, casti, genunchiere, cotiere, etc. am si eu o corsa pentru naveta. parcurg zilnic 50km de acasa la servici si retur. nu am alta solutie. trenul circula aiurea si as pierde prin statii cfr ore bune, iar autobuzele-microbuzele transportului in comun, desi au legaturi relativ bune, m-ar "ajuta" sa pierd cam 4 ore pe drumuri zilnic. cu corsa in 40min sunt la servici si seara in 30min acasa. bicicleta nu se preteaza, iar un scuter ar fi chin printre tiruri, autoturisme si curentii de aer.
sunt si eu revoltat de evolutia preturilor si ma gandesc sa cumpar o varianta hibrida de vehicul ceva electric sau bio. solutii avem totul e sa vedem in timp. sa ne urcam cate 4-5 intr-un turism sa renuntam la "muci" si "fite" sa deschidem ochii. evreul spune ca pe orbul cu ochi nu-i pacat sa-l pacalesti. de aia ne belesc astia in halul asta pentru ca spiritul nostru civic... care spirit? care civic?
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@corsablue
imi pare rau sa te contrazic. Daca te uitai cu atentie pe filmuletul ProTV cu Amsterdam ai fi vazut ca sint O GROAZA la costum pe biciclete.
Ilie Nastase (tenismanul) merge pe scuter in costum. L-am vazut de foarte multe ori prin zona deci nu era o intimplare.
E adevarat ca e poluat/murdar, dar de undeva trebuie inceput, trebuie spart cercul vicios...
Da, in RO -din pacate- daca te duci la o intilnire de afaceri sau intr-un magazin si esti imbracat normal si nu costum/tzoala de fitza esti privit.... hmmm...

In ce ma priveste, am marele noroc sa lucrez intr-un loc unde lumea e ceva mai relaxata/lejera deci pot veni pe role intr-o tinuta sport
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@corsablue, zafirul are dreptate, in vechile tari europene mentalitatea e alta, nimeni nu rade daca vede un director de banca in costum pe bicicleta, nimeni nu rade daca vede o doamna eleganta imbracata in fusta, sacou si pantofi cu toc cui de 10 cm dand la pedale pe bicicleta sau pe motoscutere, este foarte normal aici, sunt foarte multi oameni la costume care se deplaseaza cu banala trotineta pana la servici si inapoi acasa. In cazul tau care lucrezi la 25 km de casa e normal sa mergi cu masina, in Romania e jale cu mijloacele de transport in comun.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
habar nu am cat e venitul acolo.
eu am vrut sa spun ca peste tot in lume se scumpesc carburantii.
crezi ca celor din germania,austria etc,le convine sa plateasca 1.55 euro pe un litru?
eu nu cred.
  • bigdopeee

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Poate nu le convine....cu atat e mai rau pt noi...gandeste-te ca alora nu le convine la un salariu de 1500-2000 EURO sa plateasca 1,55 pe litru si la noi la un salariu de 300-400 Euro platim 1,1 pe litru....noi ce sa mai zicem?!?!?!? Eu nu as avea nimic impotriva sa fie si la noi 1,55 euro/l dar sa fie si salariul undeva pe la 1000 Euro..nu zic 1500-2000...deci vezi? exista o foarte mare diferenta. ! Oare nu se poate organiza un MEGAPROTEST?
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu avem cu cine sa facem MEGAPROTEST.
asta garantat. Sad
Skip ads

  • bigdopeee

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Iti zic eu ca multi ar face protest dar exista o teama nationala la noi, ramasa in subconstient de pe vremea lu ceasca.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,540
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
lucrez oarecum in domeniul protestelor. nu suntem in stare sa organizam si sa desfasuram un PROTEST cum se cuvine, darmite un MEGA.
bine sa luam pozitie: duminica 18.05.2008 hai sa lasam masinile acasa si sa circulam perpedes. sau sa dam sfoara pe net si sa organizam pentru 25.05 ceva de acest gen: nu circulam cu masina, personala sau de servici, ci perpedes. se anunta cineva?
moderatori, admini ceva sustinere? un chestionar dedicat unei asemenea actiuni?
multumesc anticipat tuturor celor ce se vor implica.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Evil or Very Mad 4.7 lei/l motorina. Imi iau bicicleta
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
bigdopeee, pai tu te revolti ca e litrul de carburant cat e, dar nu zici sa mai facem si un pic de miscare, adica sa mai lasam masinile acasa. Sau protestul pentru asta e? Smile A, si cand o sa muncim si noi ca nemtii, o sa avem si noi salarii de 2.000 de euro. Si inca o chestie: nu cred ca nemtii se duc si pana la buda din fundul curtii cu masina, cum face romanu' fudul care daca s-ar putea sa comande painea din masina, cum se comanda junk-food, ar fi cel mai fericit ca nu trebuie sa mai faca niste metri pe jos. Ce oroare, sa mearga pe jos!
corsablue, da' de ce sa ne lasam masinile acasa duminica si nu luni sau marti sau miercuri sau in oricare alta zi lucratoare? Banuiesc ca ai vazut cum se circula duminica, mai ales dupa amiaza, cand sunt cate 2 masini la orice semafor. Pai, ori il faci, ori nu. Duminica e absolut inutil. Parerea mea.
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Totusi sa nu uitam ca aceasta crestere a pretului barilului de petrol (putem discuta in alt topic de ce draq creste pentru ca nici aici nu e o treaba 100% clara, cel putin pentru mine) ar trebui sa se reflecte in pretul la pompa al carburantilor intr-o masura mult mai mica, insa accizele fac ca totul sa urce foarte sus. Aceste accize au un rol administrativ, o pirghie de inginerie sociala. Guvernele, asa cum ne-am obisnuit, cam trag sfori pentru a manipula populatia intr-un sens sau altul. Cei care nu au masini sa nu se orienteze la second hand pentru ca le vad mari consumatoare, iar cei care au deja masini sa-si doreasca altele. Banul circula, economia merge, oamenii sunt fericiti. O sa ziceti, ca un shmecher cu un A8 de 4.2 litrii nu o sa-si schimbe vaporul cu un o piritoare. Totusi marea masa a oamenilor nu au A8 si motoare de 300CP carora sa nu le pese cit dau pe combustibil.
Pe de alta parte din combustibil (ai bani sa te dai cu masina, platesti) se sustin categorii defavorizate (fonduri de pensii de stat, etc), infrastructura (autostrada, etc). In total daca stai si calculezi cit se duc pe taxe la stat, iti vine sa-ti iei lumea in cap ...
In final, dar nu in ultumul rind, cresterea pretului unui factor poluator prin taxarea lui urmareste limitarea utilizarii si orientarea catre alte surse, dar este, repet, o masura politica, nu deriva din ratiuni de control al costurilor de productie.
Dar daca in FR salariu mediu este pe la 1500 Euro/luna net, o crestere in decus de 3 ani a pretului motorinei (peste 60% din masinile FR sunt diesel) de la 0.95 la 1.35 are alt impact decit Romania care este pe de o parte mult submotorizata si pe de alta parte cu o putere de cumparare mult mai mica.
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pam a scris:Evil or Very Mad 4.7 lei/l motorina. Imi iau bicicleta


pam, tocmai asta e ideea Very Happy Poate cand vom fi 70% care circula pe biciclete (desi nu cred ca se va intampla vreodata, la ce "mandrie" are romanul mai ales cand nu e cazul), poate se vor gandi si rahatii (ca sa nu zic direct cacatii) astia ca trebuie s-o lase mai moale cu preturile. La fel si cu cozile din supermarket-uri si alea din magazinele de lux. Platim mai mult decat neamtu' la jde mii de produse. De ce? Pentru ca nu putem sa facem diferenta. Stiati ca bancile din romanica au cel mai mare profit din toata bancile din Europa? Oare de ce? Sa fie cumva din cauza ca ne cumparam ca inecatii orice, de la sireturi pana la Ferrari? Cool
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,540
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bogeyman a scris:corsablue, da' de ce sa ne lasam masinile acasa duminica si nu luni sau marti sau miercuri sau in oricare alta zi lucratoare? Banuiesc ca ai vazut cum se circula duminica, mai ales dupa amiaza, cand sunt cate 2 masini la orice semafor. Pai, ori il faci, ori nu. Duminica e absolut inutil. Parerea mea.

ma bucur ca apar pareri.
  • B65TRA

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 17d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu protestul. "Tir-istii" au facut deja da ceva vag- cat sa ii dea la tv. Nu au avut curaj sa intre in Bucuresti. Ca le face dosar - aiurea! Daca intrau toti nu se facea nici un dosar!

Sa revenim. Ar trebui ca cel putin 2-3 zile CONSECUTIVE sa nu alimentam sub nici o forma de la nici o benzinarie, si, intr-una din acestea sa nu folosim masina asa cum spun si colegii.
Stabilirea acestor zile sa se faca peste cel putin doua saptamani, in acest timp sa luam legatura cu ceilalti forum-isti (ford, renault etc).
Sa se deschida o lista unde sa se inscrie cei care vor participa la aceasta actiune.

Totul pentru ca acest pret nu este justificat. Multi nu se gandesc la faptul ca din venitul lor net (dupa ce se duce la CAS, PENSIE,IMPOZIT etc), 19% - adica TVA - se duc la stat. In final daca facem un calcul observam ca noi primim cel mult 40% din valoarea muncii prestate - dar deja aici ar fi alta discutie.

SA INCEPEM PROTESTUL!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR