Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Se apropie sfarsitul de saptamana iar majoritatea dintre noi se gandeste inevitabil la mare. Numai ca autoritatile ne-au pregatit o surpriza. Incepand de luni, 3 august, soferii care aleg varianta utilizarii A2 vor plati o taxa pentru trecerea podului peste Dunare Fetesti-Cernavoda.

Tarifele au fost stabilite in functie de tipul de autovehicul folosit astfel: sapte lei in cazul motocicletelor, zece lei pentru autoturisme si 35 de lei pentru microbuze si autovehicule cu masa totala maxima autorizata de sub 12 tone, se precizeaza in comunicatul Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR).

Autobuzele, autocarele si autovehiculele cu masa totala maxima autorizata mai mare sau egala cu 12 tone si cu maximum trei axe (inclusiv) vor avea de platit 47 de lei, iar camioanele cu masa totala maxima autorizata mai mare sau egala cu 12 tone si cu minimum patru axe vor trebui sa aiba pregatiti 68 de lei.

Interesant este ca aceste taxe au fost stabilite printr-un ordin al fostului ministrul al Transporturilor, Ludovic Orban, emis în februarie 2008.
Si inca ceva: tariful trebuie achitat pentru fiecare trecere, indiferent de sensul de parcurs.

http://forum.4tuning.ro/27-...ti-cernavoda.html
http://www.realitatea.net/t...ugust_575507.html
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si se vor inmulti respectiv mari tot felul de taxe... ca doar tocmai ce ne-am indatorat cu 13 mld. euro la FMI. Nu e departe taxa pe mersul pe jos si pe kg de aer respirat. Deja in parcurile din Bucuresti se amendeaza grupul mai mare de 5 copii care joaca "de-a v-ati ascunselea" sau "tara, tara vrem ostasi"

http://www.evz.ro/articole/...rsoane-interzisa/
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mi se pare penibil ... Toti care sunt pentru spun ca noi suntem invatati sa nu platim , ca in afara se plateste ,,, samd ... Pentru ce dam taxe? rovinieta inutil platita , nu stiu decat sa ne arda la buzunar ... Incepem din in ce sa ajungem mai disperati (ma refer la guvernanti nostri ) , si nu pare decat inceputul .
Avem (dovedit) printre cel mai scump km de autostrada , suntem luati de prosti , asta e problema ... Pur si simplu ma lasa rece ...
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Probabil ca mintile securiste au crezut in privinta grupului de copii mai mare de 4, ca pun de vreun complot sau atentat cu bomba! Smile Ca deh... cei maturi nu prea au voie in Romanica sa stea in grupuri...dacat cu organizare prealabil anuntata! Copii de nu ar avea acelasi regim?
Cu taxele de trecere...nu mira pe nimeni! Guvernul impotent este falit financiar si cu foamea-n gat de furaciuni!
Ne putem astepta la tot felul de aberatii din partea lor! Boc cum a facut? S-a batut cu pumnu'-n piept ca elimina taxa auto si "noroc" cu Trotinel ca a triplat-o, ca el si PDL-istii imputiti sa o mentina dubla! Important este pina cand ii suportam! Ca indiferenta si neprezenta la vot este letala pentru noi cei multi....Suntem un popor de resemnati si lasi, din pacate...pentru noi si copii nostrii....sortiti sa nu se joace in grup mai mare de 4!
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si rovinieta de ce o mai platim?
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
rovinieta plus taxele din combustibil ... plus plus plus ...
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Stati linistiti ca iar o sa se inboagateasca unii care or sa lucreze la statiile de taxare Evil or Very Mad nu mult poatye de la 10000euro in sus pe zi ..apropo nu stiti cum sa ma angajez si eu Embarassed la statiile de taxare..si o sa se inghesuie tirurile si masuinile de mare tonaj pe drumul lateral autostrazii de o sa stea goala autostrada noastra de c..at..ei in loc sa fluidizeze traficul o sa l sufoce si cine o sa mai mearga pe autostrzile noastre la banii astia Question taxa pod giurgeni,taxa pod giurgiu,taxa autostrada ce mai urmeaza taxa aer,taxa apa..la criza asta e de ateptat
  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Smile Zambesc amar dar cred ca una dintre solutii ar fi sa scapam de masini (fortat de diverse imprejurari am fost nevoit sa renunt la masina), dar in directia in care ne indreptam incep sa cred ca am facut o alegere buna.
Avantaje:
- imi pastrez sanatatea, am scapat de o groaza de motive de sters si nervi
- fac economii, nu tu taxe, nu tu impozite, nu tu bani de carburant, nu tu bani de piese pt masina respectiv medicamente pentru mine Twisted Evil
- am o bunadispozitie ca trag clapa la sistemul asta imputit in care traiesc.

Asta este solutia la care am ajuns eu, acum nu stiu daca e la indemana oricui.
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
iar sunt carcotas si o sa-mi sara forumul in cap, dar imi zic si eu parerea:
- nu sunt impotriva taxei, nu e mare, macar sa se faca ceva cu banii aia desi nu cred; principalul dezavantaj nu il vad in taxa in sine ci in cozile ce se vor intinde la bariere...cred ca asta e cel mai rau...acuma, stiti si voi, macar daca or sa aiba bani din taxe mai multi, macar poate or sa fure mai putin...cine stie...

Asta e simpla parere a unui om pe care sofatul il relaxeaza total, indiferent de conditii si context;
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu pot decat sa fiu de acord cu Catalln, si sa ma bucur ca mi'am scos bicicleta de la naftalina...
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Noah, chiar acum o saptamana am trecut prin zona si undeva dupa Fetesti ce-i drept, am vazut niste bariere din astea de taxare, nefunctionale.
Tot acum o saptamana am fost deviat de pe minunata autostrada A2 - nu pot sa-i spun altfel deoarece undeva la vre-o 10 km de Bucuresti e o imbinare unde am crezut ca-mi rup masina, dar, deh, noi avem cel mai scump km de autostrada, mai scump decat nemtii - pe ruta Fetesti-Harsova. Drum de tot kkt-u, dar parca GPS-ul mi-l dadea ca fiind drum national. Ei bine, dupa podul peste Dunare de la Harsova iarasi este o porcarie din asta unde trebuie platita taxa. Am platit 8 lei in speranta ca o sa circul pe un drum ca in palma. Pe naiba, drumul alterna portiunile acceptabile cu portiuni mai putin acceptabile.
Oricum podul peste Dunare de la Cernavoda e cam denivelat, deci daca o sa ia taxa si podul ramane la fel atunci le doresc sa le stea mancarea in gat la cei care au propus taxa asta. Si probabil ca in semn de protest nici n-o sa mai calc la noi la mare. Apropo, atata mizerie cata am vazut in Costinesti (pe plaja si in sat) nu tin minte sa mai fi vazut undeva.
Din Arad mai bine ma duc la Balaton sau la Croati si cu ocazia asta o sa-i trimit si la d-na Udrea poze ca sa vada cum trebuie sa arate un turism de succes !
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
indy a scris:- nu sunt impotriva taxei, nu e mare...


Nu e mare pentru cine?...spune-i occidentalului ca taxa de autostrada e 2.5 euro...el va spune ca e ok.Spune-i romanului cu 1000 lei leafa...ghici ce va spune...Hai sa facem un mic exercitiu de imaginatie (dealtfel tipic pentru preturile astea "occidentale")
Asa cum ma laudam intr-un topicde prin alta parte, am fost la cursa de F1 de la istanbul. Ideea este ca, de unde stateam eu si pana la circuit erau 75 de km pe ceas ( bizar sau nu este ca eu tot in istanbul stateam Smile ). Pentru a ajunge in timp util si a nu face vreo zi pana acolo, foloseam autostrada...platita....stii cat era taxa?....3 euro.Acum, dupa parerea mea, exista doua modalitati de abordare a problemei:
1. Hai sa vedem care e salariul mediu acolo si care e salariul mediu aici. Din fericire pentru mine, am un salariu care imi permite sa dau suficiente ture pe autostrada, dar ce te faci cu cei pana in 1500 lei?Transformam folositul autostrazii intr-un lux?intreba cineva mai sus, pe buna dreptate, de ce mai platim rovinieta?in loc sa se gandeasca cum sa fure mai abitir, de ce responsabilii nostri nu concep un sistem de verificare si control mai riguros al rovinietelor? De ce, spre exemplu, nu poti avea acces gratuit la autostrada folosind rovinieta?de ce mai platim taxele din combustibili?...deci...cam multe "de ce"-uri
2. La o privire mai atenta, la cei +17 milioane de suflete din istanbul, la ce trafic e acolo si la cate masini sunt, sunt convins ca ei isi scot cu varf si indesat bani din cei 3 euro pe masina. Apropo, acolo am vazut taxele de autostrada "flexibile"...diferentiate pe abonamente, carduri sau te miri ce.Exista probabil si o diferentiere a taxei la nivel de vehicul, camioane, autobuze, s.a.m.d, eu vorbesc de o diferentiere de genul asta pentru un autoturism, de pilda. Insa, aici as dori sa subliniez, in cativa ani, oamenii, probabil din banii astia, au construit inca un pod pe bosfor Wink...autostrazile lor sunt autostrazi, nu glume Wink acolo banii aia se folosesc cu adevarat, apar autostrazi peste tot...asta e viitorul, pana si turcii il inteleg perfect...
Si acum sa aruncam o privire in ograda noastra: ce autostrazi avem noi? cate? ce calitate? cand o sa avem si noi o autostrada normala cu cel putin 3 benzi pe sens? Imi aduc aminte ca, acu multi ani, era tronsonul ala de 17 km pe care oamenii il botezasera in batjocura A2. Parca de la Cernavoda pana, chiar nu mai stiu, mai tin minte doar ca erau 17 km care acum fac parte din "adevaratul" A2. Ceea ce m-a frapat pe mine a fost faptul ca, pe gluma aia de autostrada, erai nevoit sa platesti 40000 lei vechi, pare-mi-se, evident, pentru autoturisme. Ideea e ca plateai taxa iar portiunea aia arata de nu-ti imaginai...
Concluzia mea: BATAIE DE JOC OFICIALA!
Si inca un raspuns:DA, romanii nu au cojones! ( in legatura cu afirmatia asta am si alte argumente in afara celor stiute de toti, argumente ce poate vor face parte dintr-un alt topic )
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Asta suntem o tara de hoti, tigani si mincinosi romania anului 2009!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Te rog sa nu generalizezi plecand de la cazul tau!
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Te rog sa nu generalizezi plecand de la cazul tau!


La cine te referi? Smile...da si tu un quote, d-ala, mititel, sa vada lumea la cine faci referiri....Smile
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La postul care era fix deasupra mea. D-aia n-am mai citat.

Da' hai ca am un raspuns si pentru matale. Bucatica aia de autostrada de 17 km era intre Fetesti si Cernavoda. Taxa era teoretic pentru trecerea pe poduri. In realitate ajungea in alta parte. Discutam zilele trecute cu o persoana care vinde mobila si imi spunea ca cele mai scumpe piese le-a vandut persoanelor care lucrau la statia de taxare. Tanti alea care stateau acolo in colivie dupa ce facusera multe facultati si doctorate si-au cumparat mobila de dormitor spre exemplu, cu 3000-3500 euro.
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@mihai_b: Tu in aia 3E plateai defapt accesul pe autostrada din Turcia, nu doar pt ca treceai un pod, corect ?

Ei bine, in cazul asta noi defapt ce platim ? Platim trecerea podului care ne duce la mare. Deci, e un fel de taxa Mazare, dar nu pt Mamaia ci pt ajunsul la Mare. In curand o sa se ajunga la situatii de genul ca dc vrei sa iesi pe la Nadlac platesti taxa, dc vrei sa vezi Casa Poporului o sa platesti taxa, daca vrei intri in Sibiu platesti taxa, etc.
Ideea e ca-s satul de vechiul slogan "Aici sunt banii d-voastra".
P.S.: Chiar ieri am aruncat chitanta de acces pe autostrazile din Ungaria pe o perioada de 3 zile. Pret 1560 forinti (cam 25 RON). Dar pe autostrazile lor n-am vazut galme de la TIR-uri sau imbinari facute prost. Si tot ca un fapt divers, daca in Ungaria se circula pe drumurile nationale/europene nu se plateste nici o taxa. La ei de ce se poate oare ?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ca tot veni vorba despre Mazare, ce parere aveti despre taxa Mazare impusa tirurilor care tranziteaza centura Constantei?
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
,,,,Si tot ca un fapt divers, daca in Ungaria se circula pe drumurile nationale/europene nu se plateste nici o taxa. La ei de ce se poate oare ?,,,
-vai vai Deathman ce lucruri spui...pe Ungaria se plateste vignieta pe orice portiunie de drum indiferent de tip,ca e autostrarda sau nationala sau prin sat..Pe vremuri nu se platea vignieta dar de vre o 3 ani se plateste indiferent de drum sau masina..deoarece tiruriule mergeau pe nationale au bagat vignieta indiferent de drum ca sa descongestioneze traficul...
-Nu de alta dar or sa mai plece colegiii care citesc in Ungaria si si or lua niste amenzi de nu vad daca nu si i-au vignieta Sad Atat de mare scrie cum iesi din orice vama ,,Matrica VIGNETA,,si partea mai nasoala ca pe nationale stau la control mai mult


Ultima modificare facuta de ionutxxl la Vin 31 Jul, 2009 12:43 pm
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ionutxxl a scris:-Nu de alta dar or sa mai plece colegiii care citesc in Ungaria si si or lua niste amenzi de nu vad daca nu si i-au vignieta Sad

dar acolo o platesti 1 data si bine ...
la noi o platesti 1 data si inc`o data ... si inc`o data ..
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR