Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut ,

Astazi am descoperit ca am un furtun pe la care pierd ulei.Ca pozitionare este paralel cu bateria si se prelungeste catre intercooler.Are 2 coliere si pe la cel de sus pierde ulei.Este un furtun gros si chiar nu stiu de unde este.

In continuare mai studiez pe forum, dar poate este cineva care a mai intampinat aceasta problema.

Mersi
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da-l jos, curata-l sa vezi daca e spart sau nu, degreseaza cu un diluant apoi strange colierul bine. Daca nu tine, schimba colierul.
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mersi , o sa-l desfac astazi, ieri eram in provincie si am observat mai bine uleiul fiindca spalasem motorul recent.Este vreo problema daca scot furtunul pur si simplu?! Curge ulei sau trebuie sa mai fac si altceva?...


Intrebare 2 : Daca iese ulei pe la acest furtun , poate sa influenteze in vreun fel mersul motorului? Tremurat la relanti sau sa fie foarte lenesa la demaraj?
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu are nimic daca scoti furtunul, nu curge ulei. Uleiul pe care il gasesti tu este din vaporii de ulei recirculat de turbina. Exista posibilitatea sa fie lenesa din aceasta cauza, deoarece pierde presiune pe acolo , dar depinde foarte mult cata presiune pierde. Scoate fum negru?
Tremuratul la relanti nu prea are treaba cu asta, cel mult ai un suport slabit, sau injectoarele murdare, calculatorul de injectie cu ceva probleme.
Skip ads

  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Fum scoate doar daca o turez foarte tare si numai in acel moment, calculatorul de injectie l-a reparat Mihai( 1.7edition).De presiune nu stiu cata pierde pana nu ii fac o verificare.Trec astazi pe la un prieten la service Bosch si o sa vad acolo cu el.Am gasit acel furtun la un magazin cu 80 lei, dar sa vad poate se mai rezolva ceva la asta.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca e vorba de furtunul care duce in itercooler poti sa cumperi linistit un furtun de radiator de dacie cu motor de 1.6 pe benzina.
e identic cu cel de acolo.
eu asa i-am pus can d am avut caravanul meu de 1.7.
si nu costa mai mult de 10-20 de lei.
bafta
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mersi mult de ajutor.Ieri am fost la service, am desfacut colierele si am observat ca erau slabite rau! . Le-am strans, am turat-o pana pe la 3000 si mecanicul a apasat pe furtun...se simtea cum se umfla, deci avea presiune.L-am verificat din nou, nu mi s-a parut a fi rup , asa ca deocamdata este bine.
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mai tremura la relanti sau s-a rezolvat si problema asta?
Skip ads

  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sincer.....mai are fluctuatii la relanti( din pacate) , dar insesizabile.Oricum nu se vedea pe turometru cand fluctua, dar acum parca nu mai face.Cel putin am scapat de grija acelui furtun si acum ma pot ocupa de vanzarea ei fara griji.Ma incumet sa mai investesc niste bani pt una mai noua.
  • RomeoT

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ESTE FURTUNUL CARE FACE LEGATURA INTRE TURBINA SI INTERCOOLER . SI EU IL AM SPART Smile

Salut ,

Astazi am descoperit ca am un furtun pe la care pierd ulei.Ca pozitionare este paralel cu bateria si se prelungeste catre intercooler.Are 2 coliere si pe la cel de sus pierde ulei.Este un furtun gros si chiar nu stiu de unde este.

In continuare mai studiez pe forum, dar poate este cineva care a mai intampinat aceasta problema.

Mersi[/quote]
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
la mine nu era spart ci doar era slab colierul de sus.L-am strans, am turat masina si am vazut ca se intareste furtunul.Nu mai da nici vapori de ulei pe linga si este ok acum.Oricum acum ca este mai cald afara, vreau sa iau la verificat toate furtunasele, probabil cu ajutorul unui coleg d pe forum mai experimentat ( daca nu vand masina pana atunci)
  • crysty

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
edyionut a scris:Fum scoate doar daca o turez foarte tare si numai in acel moment, calculatorul de injectie l-a reparat Mihai( 1.7edition).De presiune nu stiu cata pierde pana nu ii fac o verificare.Trec astazi pe la un prieten la service Bosch si o sa vad acolo cu el.Am gasit acel furtun la un magazin cu 80 lei, dar sa vad poate se mai rezolva ceva la asta.


salut de unde ai cumparat furtunul intercooler ca am si eu nevoie neaparat Very Happy?
Skip ads

  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut,


Eu nu am mai cumparat furtunul, deoarece era slab un colier.Insa am intrebat l aun magazin in Dr Taberei- Bucuresti si mi-au spus ca aduc la 80 lei bucata ( acum nu garantez ca asa este).


Poate totusi gasesti la dezmenbrari unul
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR