Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Posibil ca subiectul urmator sa mai fi fost deschis vreodata...am cautat ce am cautat si nu am gasit ce vroiam..asa ca incerc sa deschid o noua discutie.Daca subiectul a mai fost tratat pe undeva, rog respectuos sa mi se atraga atentia...daca nu, atunci sa vedem ce iese
Am citit mai deunazi un topic cu cineva care, baut fiind, a lovit o masina...dupa care, bineinteles...ca pe orice forum respectabil au urmnat discutii pro si contra.Mi-am adus aminte de cativa prieteni d-ai mei care spuneau "n-are mosule nimic daca bei o bere, doua...."...chestii d-astea...
In aceeasi ordine de idei, am vazut pareri si idei multiple...am vazut..."calculatoare de alcoolemie" care iti spun daca te poti sui la volan...una-alta.
Intrebarea mea : "unde ati vazut ca exista o limita de alcoolemie in legislatia romaneasca, asa cum vezi in aproape toata europa" S-ar putea sa gresesc, insa eu stiam ca asa ceva NU exista! Mai eram noi, ucrainienii parca, albanezii...numai state d-astea "Super-dezvoltate" Smile Daca aveti alte pareri, daca stiti mai bine legea...daca aveti ceva concret...va rog...cu incredere...nu de alta dar doresc sa stabilesc odata care e adevarul cu aceasta "limita legala de alcoolemie"
Va multumesc!
Skip ads

  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Legea vorbeste de alcolemia in aerul respirat si alcolemia in sange. O valoare peste 0,8 g alcool la litrul de sange te arunca in categoria infractorilor cu o pedeapsa intre 1 pana la 5 ani, pasii sunt urmatorii control,retinere permis, constatare "Fapt Penal" rezulta anularea permisului.
Ramaneti fara permis 90 de zile si platiti o amenda din clasa a-IV-a (de la 9 la 20 puncte-amenda adica intre 351 si 780 lei) daca conduceti sub influenta bauturilor alcoolice, daca fapta nu constituie, potrivit legii, infractiune (aveti o concentratie de alcool sub 0.4 miligrame/Litru in aerul respirat, adica mai putin de 0.8 grame in sange)
  • goganfelix

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
In Romania, la volan, alcoolul nu este permis, deloc. Diferenta o face in schimb cantitatea de alcool, insemnand ca pana la 0.8 la mie te alegi doar cu contraventie si dupa 0.8 este caz penal. Have fun... Exclamation
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Egzact asta spuneam si eo . Very Happy
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in lege scrie clar ca nu ai voie sa consumi un gram de alcool! daca ai alcoolemie peste 0,4 in aerul expirat sau peste 0,8 in sange ==> dosar penal pentru infractiune. daca esti sub limitele astea amenda contraventionala
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si stie careva care este exact legea respectiva ? pana una alta stiu ca s-au mai schimbat treburile dar acu ceva vreme mai articulam cate o bere cand era vara si eram cu masina (cate una inseamna exact una si nu mai multe). o data am fost oprit pt un control de rutina si am fost intrebat daca sunt d'acord sa suflu in etilotest. dupa ce am suflat a iesit 0.05 si mi s-a spus ca pot sa merg linistit, afland atunci ca permisul mi se suspenda la 0.11. intre timp am renuntat de tot la alcool asa ca nu m-am mai interesat cum sta treaba.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
http://www.codulrutier.ro/c...ni_si_pedepse.php
articolul 87
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Situatie ca a lui zouzou am mai auzit povestita...nu am trait (oricum nu vreau sa risc) insa am auzit...in momentul de fatza sunt si eu un pic contrariat...eu traiam cu impresia ca in romania limita e 0 la mie...reformulez atunci intrebarea:dupa ultimele reglementari, s-a schimbat ceva sau nu?
  • goganfelix

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
goganfelix a scris:In Romania, la volan, alcoolul nu este permis, deloc. Diferenta o face in schimb cantitatea de alcool, insemnand ca pana la 0.8 la mie te alegi doar cu contraventie si dupa 0.8 este caz penal. Have fun... Exclamation


chiar dupa ultimele reglementari am scris mai sus, atat eu cat si altii...
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere, situatia este foarte clara.O mica problema totusi as mai avea:cu ce tupeu exista asa zise "calculatoare de alcoolemie" care, dupa ce ai consumat...nu conteaza cat, pur si simplu te "invita" sa conduci, spunand ca totul e in regula...aceste "calculatoare" pot fi accesate de oricine are internet si,acest "oricine",dupa ce citeste, zice "hai ca merge!"...ce parere aveti despre asa ceva? ( sau ar fi trebuit sa creez un nou topic? ) Shocked
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_infractiuni_si_pedepse.php
articolul 87

Completez:
Art.102. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
..........
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
a) conducerea sub influenta bauturilor alcoolice, daca fapta nu constituie, potrivit legii, infractiune;
Citat dupa link dat de Tzepozzz

Mai departe fiecare face cum si cat il "duce" capul
OFF : am un amic, caruia NU i s-a acordat prioritate (avea verde), dar "gustase". A ramas si el pieton 90 de zile.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR