Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Dumitrache Florian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
stimati colegi! Voi pleca la sf. acesta de saptamana la Strasbourg pe ruta: Timisoara- Cenad- Budapesta- Viena-Munchen- Strasbourg. Cu doua nopti intermediare. Cateva sfaturi imi vor prinde foarte bine!
1. ce traseu recomandati in Romania:prin Craiova Drobeta Turnu-Severin sau prin Valcea- Sibiu? Portiuni in lucru? Unde? Sugestii cazare in Timisoara?
2. iesirea pe la Cenad! S-a schimbat situatia (coada mare) cu vama de la Nadlac?
3. Voi cumpara vignete Hu,Au de la chioscurile de dupa vama cu plata in Eur! Stau 10 zile cu 7 la Strasbourg deci vignete de 10-14 zile. S-a modificat ceva?4. La dus m-as opri o zi la Sankt Polten, cam 100 Km mai departe de Viena, credeti ca un alt oras din zona ar fi mai frumos? Sugestii cazare?
5. La intors stau 2 zile in Viena! Sugestii puncte de vizitat, cazare?( c.c.a. 75-90 Eur/ noapte)
6. detectorul de radar este legal in tarile de tranzit?
7. In Franta se plateste taxa la intrarea in autostrada, se da vreo chitanta, bon ceva?
Am citit cu atentie discutii ajutatoare, consider util deschiderea acestei discutii ca topic nou si pentru ca astfel de informatii trebuie actualizate.
Va multumesc anticipat!
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
1. craiova-TrSeverin-Orsova-BHerculane-Bozovici-Anina-Resita-Timisoara. nu sunt atatea TIR-uri, e mai lejer, drumul bun, si nu in ultimul rand peisajul merita.

2. mergi la Cenad, in principiu e mult mai lejer decat la Nadlac. pe langa asta daca mergi pe varianta Tm-Arad-Nadlac e mai lung, plus ca e mult mai aglomerat drumul.

3. mai sanatos sa cumperi vigneta de Ungaria chiar la granita (in Cenad e chiar dupa vama pe stanga - langa toaleta Embarassed ). ar fi bine sa ai forintii (2550 HUF ptr 10 zile) fix, fiindca rest nu prea vei primi, sau nu tot, si daca dai EUR o sa te zapaceasca la schimb valutar. Alta varianta ai sa cumperi de la Mol in drumul spre Szeged, si sa platiti cu card bancar sau cu forinti (suma exacta) din motivele de mai inainte. Si alta recomandare: daca stie careva germana sa ceara vigneta in germana (in Ungaria ma refer) fiindca atunci nu o sa fie aia tentati sa faca "ghidusii"

4. tinand cont ca de la TM la Viena faci vreo 6 ore, poti sa mergi inca vreo 2 spre Germania si sa te opresti in Linz sau in imprejurimi.\

5. in 2 zile o sa vezi 1% Very Happy recomandabil: vizitezi centrul Vienei (Stephan's Dom, Prater-ul, Schloss Schoenbrunn) . daca bugetul si timpul iti permite, iti recomand sa stati minim 3 nopti in Viena, si ptr vizitat muzee si de astea sa va cumparati Vienna Card (~16 EUR) care e un abonament general la transportul in comun ptr 72 ore si cu care aveti reduceri importante pe la toate intrarile de muzee si obiective turistice. oricum nu iti recomand sa circuli cu masina prin Viena, parcarile sunt f scumpe mai ales in centru. lasati masina mai la marginea orasului la un capat de linie de metro (daca sunteti cazati in afara Vienei) si de acolo circulati doar cu metrouri si tramvaie. Un abonament de 1 zi e 5.6EUR. Daca vrei mai multe informatii mai vorbim pe privat. Cazare stiu la un apartament , proprietareasa e romanca, a costa 80 EUR/noapte (75 cazare, 5 EUR locul de parcare sub bloc) ptr ap cu 2 camere. am stat 4 persoane. Alta varianta decenta ar fi Hotel Etap (21 EUR/persoana cu mic dejun)

6. nu cred (in Austria cel putin nu e legal), dar nici nu prea ai ce face cu el, se circula bine, respecti limitarile unde sunt, te orientezi si dupa cum merg ceilalti. Oricum camerele fixe sunt semnalizate din timp.

5. primesti chitanta. Oricum daca mergi la Strasbourg nu apuci sa faci nici un km pe autostrada in Franta Very Happy Fiindca din Germania treci un pod peste Rhin si esti in Franta in Strasbourg. Sa vizitezi Petite France si catedrala...chiar merita


Drum bun!
  • Dumitrache Florian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
M-am intors cu bine din calatoria pana la Strasbourg si acum va transmit impresiile:
1. La dus am mers pe ruta prin Pitesti Craiova Drobeta Orsova Bozovici Anina Timisoara Sacalaz. Am plecat la 10 30 din Bucuresti am oprit cate o ora in Pitesti si Craiova si am ajuns la Sacalaz la 22 30 ( sa zicem 10 ore , dar un mers relativ lejer). Concluzia a fost ca drumul e frumos este o portiune urata intre Drobeta si Orsova si asta a fost motivul cara m-a facut la intoarcere sa aleg alt traseu. La intoarcere am mers Sacalaz Timisoara Arad Simeria Sebes Sibiu Valcea Pitesti. Am plecat la 10 30 si am ajuns la 21 30 cu o ora de pauza pentru masa, adica tot 10 ore, dar mers tare. Aici drumul e ireprosabil (mergand pe standardul romanesc),dar se lucreaza pe portiunea Sebes si e o asteptare groaznica , cred ca de o ora. Sunt foarte multe camioane, estimez 20 de depasiri la dus si peste 75 la intors.ceea ce face ca nervozitatea in trafic sa creasca. In concluzie recomand primul traseu.Remarc drumurile din jurul Timisoarei net peste cele din restul tarii.
2. Iesirea prin Cenad! Fara probleme, fara coada!
3. Am cumparat vignete Hu+Au – 25 EUR/ 10 zile de la chioscul din Cenad. Ungurii nu mai folosesc vignete lipite pe parbriz, am inteles ca au sistem de scanare a numarului de masina si asa te verifica!
4. Austria e o tara minunata, Am oprit la Sankt Valentin , rezervarile le-am facut prin booking.com. Daca e ceva sa recomand fara rezerve este pensiunea de la noi din Sacalaz: Cristal se numeste, 140 RON si totul la superlativ. Oricum mult mai bine a fost acum decat in datele trecute cand apelam la Agentii de turism pentru cazari.
5. Am vizitat Shonbroun- net sub Peles dupa opinia mea: opulenta ( sub Vatican) fara mult bun gust.
6.Detector de radar; L-am folosit cu succes in tara, in strainatate nu am stiut daca este legal asa ca nu l-am folosit. Cu mici exceptii in Ungaria (radar la iesirea din autostrada la Seghed) prevenit cu flasuri din abundenta de la co-nationali, prezenta politiei in restul tarilor este extrem de discreta. Eu recomand o abordare similara celorlalti participanti la trafic si un GPS care sa specifice si zonele cu limitare de viteza.
7. In Franta se plateste cu cash si daca doresti ai si chitanta, e un buton ce trebuie apasat pentru eliberarea ei.
Multumesc colegului de forum, domnul Stoian, un tip foarte amabil.
Am vizitat mai multe locuri, daca cineva doreste amanunte o pot detalia cu placere! (Strasbourg- in special, apoi Mulhouse, Colmar, Baden- Baden, Basel, Ausbourg, Viena: cu locuri de vizitat, unde am servit masa, cazarile cu bune si rele)
  • Dumitrache Florian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Plec si anul acesta La Strasbourg si voi fi bucurois sa primesc noi sfaturi de la voi. De aceasta data voi face opririle de odihna la Sacalaz (Timisoara), Zell am See, Strasbourg (6 zile), Praga (4 zile), Sacalaz. O prima dilema este ce ruta in tara sa aleg si am 5 variante:
1. Bucuresti-Sibiu-Deva- Faget-Lugoj- Timisoara- Sacalaz
2. Bucuresti-pitesti- Horezu- Novaci-Bumbesti Jiu( evit Tg. Jiu)-Hateg- otelu Rosu- Caransebes- Lugoj- Timisoara-Sacalaz
3. Bucuresti-Pitesti-Drobeta-Baile Herculane- Caransebes- Lugoj- Timisoara- Sacvalaz (oare s-a terminat de lucru pe tronsonul Baile Herculane- Caransebes?)
4. Bucuresti- Pitesti- Drobeta- Resita prinBozovici- Bocsa- Timisoara-Sacalaz
5. Bucuresti-Pitesti- Drobeta- Moldova Veche- Oravita- Deta- Timisoara- Sacalaz
ma tenteaza 2 sau 5.
Sacalaz- Zell am See inclin sa-l fac prin Budapesta-langa Viena- Bruck an der Mur- Zell am See. O fi mai bine sa merg pe dr nationale in Ungaria si sa ies undeva langa Graz?
Cum si ce se plateste in Cehia?
Multumiri anticipate!
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
varianta 1 evit-o. pe portiunea Lugoj->TM faci 2 ore cel putin , semafoare si lucrari
varianta 2 la fel din aceleasi motive ca mai sus
varianta 3, si mai nasoala, se lucreaza intre Severin si Caransebes, plus portiunea Lugoj->TM
varianta 4 e inca valabila, drumul inca mai bun, a fost asfaltatr proaspat anul trecut in toamna parca...se mai lucra intre Severin si Orsova. De la Herculane la Mehadia e mai aiurea o bucata, dar nu tare lunga (3-4km) pana intri catre Bozovici.
varianta 5 e inchisa momentan datorita unor surpari ale malului undeva pe ClisuraDunarii. nu mai imi aduc aminte zona dar e inchisa oricum temporar. Eventual inainte de plecare da un semn sa ne interesam care e starea pe acolo. Daca o sa poti sa mergi pe acolo o sa va placa, sa va rezervati cateva ore doar ptr portiunea aia, nu fiindca ar fi drumul rau, ci fiindca e fff spectaculos si o sa va tot opriti Shocked .

daca vrei sa folosesti varianta pe care te-ai intors anul trecut (prin Arad->Lipova->Deva->...) iti recomand sa folosesti cu incredere TM->Lipova-> Deva. e ceva mai scurt decat prin Arad, drumul TM->Lipova e nou reparat (fac exceptie ultimii ~10km inainte de Lipova care e nereparat, se poate merge cu un 80-90 cu grija, mai putin 2 portiuni unde e drum cu pavaj, fara asfalt, cateva sute de metri) si nu e atat de aglomerat.

parerea mea e ca nu merita sa mergi pe nationale in Ungaria. au multe limitari in localitati, Politia cam sta cu radarul.
TM->Budapesta->Viena->Innsbruck l-am facut in ~10 ore, mers lejer (~120-130 constant) pe autostrazi, deci pana la Zell am See faci cam tot atat. Tinand cont de distanta pe care urmeaza sa o faci, mai bine te sui pe autostrada. povesteau unii cum ca s-ar fi scumpit vigneta de ungaria, momentan nu am cumparat ca sa verific informatia. de cumparat vignete iti recomand sa iei din Szeged (din oras) de la vre-un OMV und epoti plati cu cardul, iesi mult mai bine (financiar) decat daca vrei sa cumperi din vama, pe EUR. Pana in Szeged poti sa mergi linistit fara vignete ca nu este autostrada.
  • Dumitrache Florian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pe harta vad un drum Lugoj- Timisoara prin Buzias , acesta tot varza este?
l_stoian79-Raman recunoscator daca ai de unde sa afli daca drumul pe Clisura a fost deblocat, plec sapt viitoare!
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Timisoara-Buzias e ok cat de cat, dupa Buzias nu stiu. Scoti timp mai bun prin Buzias pentru ca nu sunt semafoare.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Dumitrache Florian a scris:Pe harta vad un drum Lugoj- Timisoara prin Buzias , acesta tot varza este?
l_stoian79-Raman recunoscator daca ai de unde sa afli daca drumul pe Clisura a fost deblocat, plec sapt viitoare!


http://www.andnet.ro:6060/itn/default.asp , vezi DN57 Dubova_Svinita. Momentan e blocat...sorry Sad

Prin Buzias e OK, daca mergi mai cu grija, e relativ ingust drumul, si foarte valurit, mai sunt si ceva gropi in unele zone da' se pot ocoli.
Cat te invidiez ptr excursia asta, la mine anul asta nu se poate din motiv de "crescut familia" Embarassed

Drum bun sa ai!
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In Zell am See ai mai fost? Unde stai?
Daca te intereseaza una-alta, de-ale imprejurimilor, fa o lista. Smile
  • Dumitrache Florian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Byke- In Zell am See stau o noapte, in trecere, ajung probabil seara pe la 6-7 si plec dimineata la 11. Voi sta la Feriengasthof Tauernstüber. Recomanda-mi un restaurant bun si poate o promenada scurta , sub 2 ore de mers. De acolo planuiesc sa plec spre Strasbourg prin Salzburg, poate aici imi recomanzi alt drum ( nu vreau sa merg prin Elvetia, am o oarecare antipatie dupa ce am vizitat Basel si consider ca e cel mai scump loc vizitat de mine pana acum.
De asemeni sunt foarte deschis la sfaturi in ce priveste sejurul de intoarcere la Praga , stau 3 zile intregi acolo( am vizitat-o putin acum 4 ani, am fost o saptamana , dar cu treaba multa si sigur mi-au scapat multe). Oricum am ramas cu impresia ca e cel mai romantic oras din lume.
l_stoian79- am vizitat site-ul scrie ca poimaine ii dau drumul deci am sanse bune sa merg pe acolo, daca sunt vrednic plec la 7 din bucuresti si la 13 00 ajung la Orsova, cat banuiesti ca imi trebuie sa traversez pe indelete Clisura Dunarii, eu zic ca 6 ore de la Orsova la Timisoara prin moldova Veche ar fi rezonabil!? Legat de noul vlastar, te asigur ca nu vei avea ce regreta, am si eu un baiat, 4 ani jumatate si imi umpla viata (din pacate nu ma incumet sa-l iau cu mine!) mai greu va fi pe la 13-18 ani cand sunt o groaza de alte probleme!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR