Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Y-Grek baietii de la service vorbeau prostii. eu am avut 205/55/16 si pe fata si pe spate puse de mine insa cu suspensie stock si n-a fost nicio problema tehnica cu ele decat ca nu mi-a placut mie Smile (statea masina sus). daca ai suspensie sport iti va atinge. oricum 205/50/16 are dimensiunea potrivita pentru gropile noastre.
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Postul tau m-a pus pe ganduri... Oare?
Eu as vrea 205/55 in loc de 205/50 R16,cele care le am acum pe masina sunt super ok,dau un aspect foarte sportiv,dar daca dau intr-o groapa la viteza mare,imediat face galma si se aude destul de urat la viteza de croaziera... Sad
De curiozitate,in cartea masinii tale,care e dimensiunea maxima admisa?Masina mea e varianta sport,tind sa cred ca si suspensia e sport,deci influenteaza mult garda la sol.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La mine de exemplu dimensiunea maxima trecuta e 205/50/R16...
Nu am facut galme niciodata... cel putin eu m-am obisnuit sa ocolesc fiecare canal, fiecare groapa, fiecare denivelare mai mare etc...
  • filetm12

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
SAL

EU TOCMAI M-AM LAMURIT CU 205/55-16, PE SPATE IMI ATING IN CARENAJ,
TREBUIE SA LE SCHIMB
DE STIUT PENTRU CINE VREA 205/55-16 PE ASTRA G HATCH

O SA-MI IAU 195/55-16 DACA ARE CINEVA ASA CEVA CARE SA FIE PUSE PE ASTRA G HATCH, POATE IM ZICE CUM SUNT
DIN CATE AM VAZUT SUNT LA ACEASI DIM SU CELE STOC DAR UN PICUT MAI LATE,
SPER SA FIE BINE DE DATA ASTA,
Skip ads

  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
[quote="Y-GreK"]
gobelu a scris:Stie cineva de unde se pot lua niste anvelope(205/50/16-de vara) la preturi f bune?Cel mai scazut pret pe care l-am gasit a fost de 320 ron si erau no name-uri pe care le-am gasit in provincie.In Buc n-am gasit mai ieftin de 370 ron(firestone).


@gobelu,
Tot 205/50R16 am si eu si-ti pot recomanda niste anvelope resapate.Eu am mai avut pe masina si nu mi-a venit sa cred cat au putut sa ma tina,foarte bune si la un pret mai mult decat ok!...acum nu stiu cat mai sunt,reprezentanta e in Otopeni,se numeste Malatesta (italiana)



Multumesc frumos!
Am sa-i sa o caut sa ved ce peturi mai au.Am vrut sa-mi iau de la noi de pe forum de la fanicaserv dar dupa ce am observat ca l-a jignit pe un coleg si i-a tras teapa la altu am zis pas..
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Y-GreK a scris:Postul tau m-a pus pe ganduri... Oare?
Eu as vrea 205/55 in loc de 205/50 R16,cele care le am acum pe masina sunt super ok,dau un aspect foarte sportiv,dar daca dau intr-o groapa la viteza mare,imediat face galma si se aude destul de urat la viteza de croaziera... Sad
De curiozitate,in cartea masinii tale,care e dimensiunea maxima admisa?Masina mea e varianta sport,tind sa cred ca si suspensia e sport,deci influenteaza mult garda la sol.


Eu unul nu iti recomand sa pui 205/55/16 din 2 motive simple:
1. vor fi mai grele si articulatia va avea mai mult de suferit din cauza asta, inclusiv directia va merge un pic mai greu.
2. daca constructoru' i-a pus 205/50/16 a stiut el ceva
Despre galme cred ca tine de calitatea pneului, poti sa faci galme si cu 205/55/16.
La mine scrie o singura marime in talon 195/60/15 si nu e cea pe care o am pe masina Smile.
Despre suspensia sport nu stiu ce sa zic daca o ai sau nu cert e ca diametrul rotii 205/50/16 e acelasi cu diametrul rotii 195/60/15.

p.s. Daca totusi vrei sa le schimbi pe alea 205/50/16 da-mi un pm ca te pot ajuta.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
slickest a scris:Despre suspensia sport nu stiu ce sa zic daca o ai sau nu cert e ca diametrul rotii 205/50/16 e acelasi cu diametrul rotii 195/60/15.


Asta asa e,rezerva mea e 195/60/15,deci cei de la Opel au stiut ei de ce au pus dimensiunea asta la anvelope.
Referitor la galme...apar din diverse motive,cel mai probabil ar fi din cauza presiunii prea mari in roti,niste dobitoci care habar n-aveau imi bagase 3.0 pe fata,la montajul cauciucurilor si am luat o groapa pe autostrada soarelui ca n-aveam incotro.Nu-i de mirare ca dupa 1 luna a facut galma... Evil or Very Mad

Eu mai demult am vrut sa schimb jentile cu unele pe 15,dar m-am razgandit,am zis ca stric aspectul masinii si nu o sa ma fereasca de alte probleme.
  • aionel04

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Buna,

Am si eu o intrebre, nedumerire: mi-am montat pe fata anvelope cu 0,5 cm mai inalte (65 in loc de 60) ca si cele de pe spate (60), cele de pe spate fiind conforme cu talonul; la cele de pe fata doar inaltimea lor e mai mare cu 0,5 cm restul dimensiunilor fiind identice cu cele de pe spate
E daunator masinii faptul ca merg cu anvelope fata putin mai inalte?
Va multumesc
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
practic nu le-ai montat cu 0.5 cm mai inalte . le-ai montat cu 5% mai inalte din latimea anvelopei pe care nu o stim . asta din cate am inteles eu cum se masoara dimensiunile anvelopelor .
  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu am anvelope 205/50 r 16 montate de 1 an am facut aproximativ 10000km cu ele si totul e ok.Parca sunt matador egle 2 ceva de genu tre sa ma uit exact si sa va spun .Leam luat cu 250 ron/buc,echilibrat,umplute cu azot Smile de la o firma din brasov de pe str vidin.numai bine
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
aionel04
folosirea de anvelope diferite ca diametru fata de cele din talon poate dauna la interpretarea vitezei corecte citita pe vitezometrul din bord (vei citi pe ceas alta valoare a vitezei decat cea reala).
  • aionel04

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ok, asta stiam; stiu si de riscul de a avea probleme cu politia la un control......; dar eu intreb daca folosirea unor anvelope cu 0,5 cm mai inalte pe fata afecteaza tehnic masina in vreun fel (motor, elemnetele de directie etc)?
Skip ads

  • aionel04

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Scuze revin cu precizari
Anvelope spate 195/60/r15 conforme cu talonul; anvelope fata 195/65/r15...deci inaltimea anvelopei fata mai mare cu 0,5 cm decit cele de pa spate;in talon am valorile 195/60/r15 si 185/65/r15; dupa cum se vede se pot pune si anvelope cu h=65;intreberea mea e daca afeteaza tehnic masina chestia ca am anvelope putin mai mari, mai inalte decit in spate?
va multumesc
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
In talon am 215/55/16 la masina din semnatura de ce nu mi-a trecut si 17 pt ca toate gts-urile au jante pe 17...vreau sa pun jante si cauciucuri mai late...adica 225/45/17 fatza si 235/45/17 pe spate,,
Ar fi preoblema sa-mi atinga pe fata..la viraje?....mai are cineva dimensiunile astea?......Ce este de facut in cazul asta...pt ca la rar sigur dau numai de spagari..
  • borcicutza

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut,
poti monta pe masina si urmatoarea dimensiune de anvelope
215/45/17
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
m-am uitat in cartea masini si scrie clar acolo ca pot pune pana la 235/35/19.....inclusiv 225/45/17....nesimtiti astia de la rar nu au trecut nici macar 17....l-e dau ignor cand ma vor opri pt chestia asta...am cartile masini....ma joc cu ei
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cand am achizitionat masina, prin iarna, era "incaltata" cu niste anvelope all season, sau cel putin asa mi s-a spus. Odata cu venirea caldurii mi s-a parut ca parca incep sa nu mai aibe aderenta si am cautat modelul pe net..sunt de iarna Crying or Very sad . Anvelopele sunt de 175/65 R14.
Ce mi-ati recomanda, sa-mi iau unele pe aceeasi marime sau sa iau alte jante+anvelope 195/65 R14? Nu ma pricep la jante, cum imi dau seama daca se potrivesc cauciucurile la 195/65 R14 pe ele?
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Dai un click aici si te lamuresti.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Merci pentru link dar nu ma ajuta prea mult, schimb valorile dupa cum vreau si tot imi modifica graficul. Ma asteptam la ceva de genu: eu dau dimensiunile anvelopei si el imi zice ce fel de jante trebuie sa am. Raza inteleg ca e R14, dar cum aflu latimea jantei?
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
e simplu. Bagi acolo dimensiunea pe care o ai tu acum pe masina. (175/65R14) si in partea dreapta o bagi pe a doua dimensiune (195/65 R14) si vei vedea diferentele intre cele doua anvelope, care tot pe o janta pe 14 toli intra - adica pe aceeasi janta:
175 (respectiv 195) este latimea anvelopei (cat e de lata roata). Daca te vei juca putin cu latimea jantei, vei vedea ca pentru aceeasi anvelopa, latimea "petei" pe care o lasa pe asfalt conteaza mult in functie de janta pe care e montata.
65 e procentajul din dimensiunea de mai sus ( 65% din 175 e 113.75mm , pe cand 65% din 195 e fix 126.75 ) De aici vei observa ca o anvelopa e "inalta" de 113mm pe cand cealalta e mai inalta cu vreo 1.3 cm
Per total, janta de 195/65 R14 va fi cam cu 2.5 cm mai inalta decat cea "originala".
Daca vei introduce dimensiunile alea acolo, vei vedea ca vitezometrul iti va arata mai putin cu nustiucat, poate iti vei da seama ca vei accelera mai greu, si tot asa. De ce nu incerci un 195/50 R 15 ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR