Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Colesterol :
Aditivi
Aditivi ulei
Skip ads

  • kiby

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Vad ca toti sunteti anti-aditivi...asa ca m-ati convins: Fara Colesterol Razz.
Se pare ca am aruncat vreo 2 mese bune la restaurant pe aditivul acela...dar asa nu mai mananc nici eu colesterol Very Happy.

Multumesc pentru sfaturi!
  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
fratilor si eu am patit-o cu uleiul
ma fraierit cineva ca e ft bun mobil 1 10w40 mineral
toate bune si frumoase
am facut schimbu
masina mergea cit de cit bine
dar am avut surpriza ca dupa 3000 km
am ramas fara ulei
doar pe fundul baiii mai aveam cred ca 1-1.5l
ok ma duc la un service
ii spun cauza lu nenea de acolo
ia lapatopu deshide nu stiu ce program si ma intreaba ce am pus
cindd ii spun ma facut in toate felurile printre care si nebun
ca ala nu e ulei pt motorul asta
imi fie el mi-a recomandat CASTROL 10W40 SYNTETIC
si intradevar se simte diferenta
motorul merge mult mai lin si deocamdata nu a papat nimik
acum nici eu nu mai inteleg ba ca e mineral ba ca e simtetic semisintetic
floricele pe campii
cine stie sa faca comparatii intre ele
ce are unu , ce nu are altu
cam atit am avut sa va spun
sper sa va ajute cu ceva
o zi buna si cit mai placuta
  • vycc

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
aceeas prblema cu uleiul il am si eu pe o masina asemanatoare,am fost la un nene pentru rezolvarea unei probleme la partea eectrica a masini,si ma opservat ca la o accelerarea motorului mai mare din pozitia relanti ,imi scoate pe toba de esapament un fum,la indicatia unui tester sa ajuns la concluzia ca pistonul 4 nu isi c-am face treaba,iar parerea unui nene mecanic este ca chiuloasa,adica componentele din ea ar fi buba...(semeringuri,supape..si ce o mai fi pe acolo),ca idee costul ar fi pe undeva pela 2500 roni,intrebarea mea este ,unde pot gasi un mecanic in bucuresti care ma poate ajuta sa rezolv aceasta problema intr-un timp relativ scurt,si poate ceva mai putin costisitor?
Skip ads

  • vycc

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bradu07 a scris:Eu am astra g din 2003, 100k km, z16se si am avut cam aceleasi simptome:consum 800 ml la mie. Am rezolvat-o numai dupa segmentare dupa ce initial am schimbat numai simeringurile de la supape. M-am fraierit deoarece am mai platit odata manopera,asta e. M-a costat segmentarea vreo 1100 ron piese si manopera + ulei si a fost desfacuta la 8 dimineata si la ora 14.00 am luat-o.
,poti sa imi recomanzi si mie persoana sau service-ul care ti-a facut lucrarea? pare relevant de ieftin..multumesc anticipat
  • SergiuP

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 A-H BN11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
masina mea are aproape 94.000 si foloseam ulei GM 5W-30 apoi am schimbat cu Castrol TXT 5W-30 dupa 4000 km am ramas fara acum mecanicul a hotart sa incercam cu GM 10W-40 ,a verificat nasina si spune ca nu pierde dar am avut ocazia sa vad ca de la filtru ulei aveam o linie de ulei care se scurgea pe baie si ajungea pe motor ,eu cred ca filtru de ulei nu a fost bine pus,am mai adaugat si un Dura Lube si am cam 1000 km totul pare inregula sper mai tarziu sa nu am aceeasi surpriza
  • SergiuP

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 A-H BN11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
kiby a scris:La masina mea, cea din semnatura, se intampla oarecum acelasi lucru. Eu folosesc Mobil Synth 5W40. Am sa trec in curand pe Castrol Magnatec 10W40 sa vedem daca problema persista. Un amic, care are acelasi motor ca si mine (cel din semnatura, Z16XE) a rezolvat problema tracand pe Castrol Magnatec 10W40. Din cate stiu 10W40 nu este mai vascos, doar ca proprietatile lui la temperaturi scazute (asta indica prima cifra dupa stiinta mea) sunt putin mai scazute. Oricum cum nu locuiesc in Siberia, nu cred ca asta sa ma afecteze prea tare, dar de altfel nu inteleg nici de ce ar consuma 5W40 si nu si 10W40 daca diferenta de vascozitate nu exista (poate totusi e vorba de calitate, desi castrol 10W40 e mai ieftin ca Mobil Synth 5W40...).


masina mea are aproape 94.000 si foloseam ulei GM 5W-30 apoi am schimbat cu Castrol TXT 5W-30 dupa 4000 km am ramas fara acum mecanicul a hotart sa incercam cu GM 10W-40 ,a verificat nasina si spune ca nu pierde dar am avut ocazia sa vad ca de la filtru ulei aveam o linie de ulei care se scurgea pe baie si ajungea pe motor ,eu cred ca filtru de ulei nu a fost bine pus,am mai adaugat si un Dura Lube si am cam 1000 km totul pare inregula sper mai tarziu sa nu am aceeasi surpriza


Masina are 112.500Km, si a rulat in Germania cu verificarile facute la timp (conform caietului de service) pana la 94.000Km.
De vreo 4000Km tot in germania ruleaza, dar schimbul de ulei e facut in tara...

Aveti ceva idei ?

Multumesc anticipat.

  • SergiuP

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 A-H BN11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
vycc a scris:aceeas prblema cu uleiul il am si eu pe o masina asemanatoare,am fost la un nene pentru rezolvarea unei probleme la partea eectrica a masini,si ma opservat ca la o accelerarea motorului mai mare din pozitia relanti ,imi scoate pe toba de esapament un fum,la indicatia unui tester sa ajuns la concluzia ca pistonul 4 nu isi c-am face treaba,iar parerea unui nene mecanic este ca chiuloasa,adica componentele din ea ar fi buba...(semeringuri,supape..si ce o mai fi pe acolo),ca idee costul ar fi pe undeva pela 2500 roni,intrebarea mea este ,unde pot gasi un mecanic in bucuresti care ma poate ajuta sa rezolv aceasta problema intr-un timp relativ scurt,si poate ceva mai putin costisitor?




Salut
Poti gasi in cart. Militari costisitor nu prea este,mecanici buni si de incredere ,dar la ei e probleme cu timpu' sunt foarte ocupati si de multe ori pt.un schimb de ulei ,filtre eu am lasat masina pana a doua zi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR