Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
http://www.gandul.info/actu...html?3927;2661953

pare interesant
Skip ads

  • aalew

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am citit articolul si mi se pare foarte interesant. Eu am patit-o acum 3 saptamani in timp ce veneam de la Mures-Cluj-Napoca aduceam o masina pentru cineva si intr-o localitate aveam 50km/h si un bosorog cu un VW Jetta model nou mergea cu 20km/h ca na doar era radar si el mergea sub limita cu 30km/h. El inca se trage pe dreapta sa il depasesc, il depasesc pe linie discontinua si cand intru inapoi pe banda am taiat linia continua cu o roata si poc ghinion mai sus politia. Tras pe dreapta carnet luat 30 de zile. Chiar cu explicatiile mele ca domnule politist ala mergea cu 20hm/h doar nu parcurg toata localitatea in spatele lui ... nimik carnet luat si acum pieton pana in iunie. Nu am facut constestatie ca m-a filmat cu camera video-radar dar mi se pare o tampenie sa calci cu o roata linia continua si sa te lase fara carnet. Constestatie pentru ce ... avocat tribunal pierdere de vreme ... problema mea ca am ramas fara carnet si aproape fara slujba.
Sper ca nu v-am plictisit.
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
si mie mi s-a intamplat asa ceva odata. mergea un tip foarte incet in fata mea si l-am depasit. le revenire am calcat un pic linia continua.
a sarit politistu in fata mea de parca l-a ars cineva cu fieru incins pe calcaie.
s-a intamplat cu vreo 4 ani in urma si mi-a dat amenda la vremea respectiva cred ca 2 mil. mi-a zis ca-mi lua si carnetul insa tocmai se schimbase codul rutier si nu se mai lua carnetul ptr asta parca.
desi atitudinea lui a fost rautacioasa mi-a prins bine caci a fost singura amenda luata de mine si de atunci sunt super atent la linia continua. cel mai bine este sa mergi cat mai regulamentar posibil si sa nu le dai posibilitatea sa te opreasca.
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@ aalew: Din cate tin minte de acum aproape 2 ani de cand am dat examenu nu avea de ce sa iti dea amenda politistul deoarece din explicatia ta reiese ca l-ai depasit in era banda discontinua si abia cand te-ai repliat era banda continua. trebuia sa il intrebi si tu pe el ce trebuia sa faci...sa mergi pe contrasens pana cand era din nou banda discontinua? Shocked
Skip ads

  • aalew

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Octavian acelasi lucru i l-am spus la politist "ce trebuia sa fac sa merg pe contrasens pana ce sa facea linie discontinua?!" politistul tot cu asta venea domnule ai calcat linia continua cand ai revenit pe banda ta nu ma intereseaza am dovada video. Si in primul rand nu m-a lasat deloc sa ii explic fapta, tot ma trimitea la masina pana nu m-am enervat si m-am dus eu la masina lui de politie sa ii explic. Tin sa precizez ca era si un agent tanar probabil dornic de afirmare ca ce mare infractiune a prins el ... Asta e inca traim in Romania si fiecare interpreteaza legile cum doreste si avem drumuri cat sa incapa o masina.
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
in cazul ala semnai ca ai primit procesul verbal, dar nu semnai si ca recunosti fapta si faceai contestatie. vezi exemplul lui zouzou.

cred ca in clipa in care imi zicea ca imi ia permisu il "rugam" frumos sa isi bage nasu in codu de legislatie si sa miroasa pe acolo ce si cum sta treaba in cazurile alea. daca el putea sa dovedeasca ca masina ta a incalcat lina continua in clipa in care a inceput depasirea bravo lui...daca nu iti luai permisu mai repede.

Pana la urma trebuie sa le dovedim si domnilor politisti plini de exces de zel ca si ei sunt oameni si mai gresesc si ca nu au tot timpul dreptate
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
chestia cu luatu' permisului la repliere este o prostie demna de militieni.
doar nu esti mama omida sa prevezi marcajul cu cateva zeci sau sute de metri...
pasul 1 -nu semnati PV-ul
pasul 2-daca semnati ,specificati pe el ca nu ati calcat linia in momentul inceperii depasirii,ci ati fost luati prin surprindere de marcaj in momentul in care erati deja in efectuarea ei
pas 3- chiar daca au dovada video ca ati calcat la repliere prin contestatie se da dreptul de a reprimi permisul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR