Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ce credeti despre?

http://www.wall-street.ro/a...relor-diesel.html
Skip ads

  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg ce ii mentioneaza pe luxembourghezi ca au cea mai mare cota de dieseluri deoarce este irelevant.Ei cumpara diesel deoarece urca si coboara dealuri toata ziua ,din cauza reliefului avand nevoie de cuplu la consum redus.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La modul cum evoluează preţul carburanţilor, este posibil ca dieselul să aibă un declin pe segmentul motoarelor mici pentru autoturisme. Cum camioanele sunt exclusiv diesel în Europa, tehnologia diesel se va dezvolta în continuare.
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu cred ca in curand foarte multi vor trece pe GPL, din moment ce diferenta de pret devine din ce in ce mai mare, iar timpul in care se amortizeaza investitia devine mai mic...
Skip ads

  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
in curand vor fi doar masini pe etanol (FLEX fuel) si masini pe Biodiesel.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bun....voi fii fan al masinii pe etanol Laughing
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Deja Saab a inceput sa fabrice motoare pe etanol. Se alimenteaza si cu benzina, dar f. putin, doar pt. ungerea motorului. In SUA, la benzinarii se gasesc si pompe de etanol. Interesant este faptul ca primul autoturism produs de Ford mergea cu... etanol.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Treaba cu etanolul si bio diesel este si asta cu doua taisuri:
nu mai consumam petrol, dar taiem paduri pentru a cultiva plantele din care se produce etanolul...asa ca intr-un fel sau altul tot ne taiem craca de sub picioare...
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca in cel mai bun caz autorul s-a trezit cu fata la cearceaf iar in cel mai rau, autorul incearca o "manipulare" (a se citi articol comandat)
Din moment ce viitorul apartine utilizarii eficiente a energiei, este absurd ca viitorul sa apartina unui motor cu eficienta pe la 25%.
Au scos baietzii bio-etanol, dar sa nu uitam de biodiesel, au aparut hibride-bezina, insa este asteptat hibrid-diesel si apoi pur electric (plug-in). Stabilirea preturilor la carburanti nu tine de eficienta, resurse naturale, noxe etc ci de niste prioritati ale interselor politicienilor scosi in fata de corporatii (din spate) si/sau sustinerea unor domenii neproductive (dar necesare) ale diverselor state....conduse ce aceeasi politicieni...
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
este un articol si atat!
nimic relevant,nimic concis...doar o statistica...
poate unii sunt revoltati de acaparatrea pietii de catre un motor care costa mai mult dar consuma mai putin...
sa nu mai vorbim de performantele in sport:vezi Audi in cursele de anduranta si Seat in cursele de turisme..
intr-adevar ceva ceva este in acest articol, dar invers;autorul trebuia sa denumeasca articolul "prabusirea motorului OTTO"...
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Oare e pe bune?

http://www.petrol.home.ro/main.htm
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
"Dacă expertii au dreptate atunci în 3-4 ani vom asista la o creştere de minim 4 ori a preţului combustibililor. Să zicem că statul nu va mai percepe nici o taxă suplimentară pe combustibil (destul de improbabil) şi să zicem că România nu se va alinia la preţurile mondiale, care sunt deja în urcare. Să presupunem doar o creştere de 3 ori. Atunci drumul până în Vama Veche şi înapoi vă va costa 3.750.000 lei."
Articolul e din 2004 deci nu e pe bune Laughing
3/4 din pretul carburantilor din fiecare tara sunt impozite la stat. Statul poate controla in mare parte socul unei cresteri a petrolului in timp ce companiile vor avea timp sa se axeze pe surse de energie noi. Parerea mea
Skip ads

  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
m-am ingrozit... vand masinile si imi iau biciclete... acum pe bune, viitorul este cam sumbru...
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
lasa vecine nu te vaita...masina ta e mica,nu cred ca consuma mai mult de 3%! Laughing
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
calfianu a scris: Parerea mea este ca in cel mai bun caz autorul s-a trezit cu fata la cearceaf iar in cel mai rau, autorul incearca o "manipulare" ...

*
Asta e si parerea mea, sau mai bine zis incearca sa isi vanda fituica prin articole senzationaliste...
Nu va fi vorba de o REvolutie, ci de o Evolutie lenta inpre alte tipuri de combustibili, probabil tot lichizi, dar mai putin fosili...
La consumul de anul trecut, rezervele SIGURE sunt pe cel putin 30 de ani, cu descperirea de noi zacaminte si diminuarea consumului durata se poate inmulti cu 5... Confused
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
dornit a scris:m-am ingrozit... vand masinile si imi iau biciclete...

Ne vedem la Paltinis...pe biciclete "Pegas".Cred ca nu se interpreteaza ca reclama,deoarece nu cred sa se mai fabrica,maestre dornit... Wink Si eu sunt inspaimantat,deja ma uit pe fereastra caci umbla masina de tractare a primariei ce se ocupa cu saltatul"vechiturilor"(masini diesel... Smile ).Bai fratilor...pesimisti mai sunteti unii.Noroc ca posesorii de Opel stau bine cu..."corazon"-ul. Laughing
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
URAGAN a scris:[quote="Bai fratilor...pesimisti mai sunteti unii.Noroc ca posesorii de Opel stau bine cu..."corazon"-ul. Laughing

asa-i uragane daca unu trage un pir........t
lumea zice ca a tunat,
mai fratilor ,daca in ultima suta de ani tehnologia asta(auto)
a evoluat de la roti din lemn pina in faza asta realizati si voi ca peste 50/60 de ani
cit mai spune astia ca mai sunt rezerve de petrol(+ ce ar mai putea descoperi)
in 50/60 de ani daca tehnologia evolueaza in ritmul asta
nu ne mai trebuie sigur petrol Rolling Eyes Very Happy
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Deja astazi guvernantii nostri au venit pe bicicleta la servici.
Sa vedem ca poate si la intalnierea din seara asta vin catva opelisti calare pe biciclete ca data trecuta. Sa vezi tehnologie pe Zafirucicleta lui Zafiul. Si unde mai pui ca e si vede ca si Zafia....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR