Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • saratik

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Acu' vreo saptamana am mers pe la tara pe niste drumuri pietruite si pe drum la intoarcere am surpriza ca pedala ambreiajul vibra (simteam la picior/ si cand apasam cu mana ) in momentul in care schimbam viteze . In fine am ajuns acasa si a 2 zii cand plec (fiind rece) nu vibra si m'am gandit ca s'a rezolvat dar pe masura ce foloseam pedala (schimbat Viteze) vibratia se amplifica . Cand stationez cu motorul/ambreiajul cald vibreaza incontinuu (toata cursa lui ) iar in mers doar cand schimb . astra g 1.7dti 2003 Astept pareri! multam
Skip ads

  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pai si masina de cind o ai?nu stiai ca asa face? sau doar mie si tie ne face asa?
  • saratik

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Masina am cumparat'o de la varmiu care a adus'o din germania parca prin martie .Avea 140.000km si fara probleme tehnice...am schimbat toate consumabile/ulei si nu vibra, nu tusea , nu se oprea pana cand am mers cu ea pe un drum de tara. Si de atunci a capatat o "sensibilitate" la ambreiaj ,care am descriso mai sus
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Probabil ca ti-e dus un suport de la motor. Dute la un mecanic sa verifice.
Skip ads

  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
?mai fratilor voi vorbiti serios?domnul cod ce masina detineti?
deci si la masina mea face la fel cind apas pedala de ambreiaj cind o apas si in mers si la rece si la cald si pe loc si am remarcat aceiasi vibratie si la un 2 dtl
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si la mine la fosta mea masina vectra b y20dtl vibra ambreajul(sesizam daca il apasam usor cu mana). am intrebat la reprezentanta opel si mi s-a spus ca ar fi un defect de fabricatie intalnit la toate opelurile..nu am avut probleme cu ea timp de 3 ani . la vectra c care il am acum nu mai vibreaza.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La 1,7 simti in pedala vibratia motorului, verifica cit de buni sunt suportii, la ele cedeaza mai ales cel din spate.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu sunt eu un bun cunoscator dar din cate stiu eu e normal sa vibreze.De ce?Sa te atentioneze sa nu stai cu piciorul pe ambreiaj la stop, la treceri etc etc.cu cat folosesti mai putin ambreiajul cu atat te tine mai mult, cu cat il folosesti mai des si il tii calcat cu atat se duce mai repede.Chestia asta am patito cu un prieten care isi luase un golf4 si mi-a dat masina sa o conduc si m-am urcat singur in ea si am plecat.Nu zic ca abia am ajuns cu ea acasa ca-mi era frica sa mai calc ambreiajul deoarece credeam ca sa stricat si nici nu am mers klumea cu ea etc.In fine el sa prapadit de ras si mi-a explicat care-i treaba si de ce tremura.Eu zic ca si la tine e la fel, parerea mea Wink
  • saratik

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am reusit azi sa dau o fuga pana la un prieten care lucreaza la o statie ITP si am suit'o pe o rampa , a verificat franele , suport motor , ambreiaj , daca are joc la directie si mi'a recomandat sa ma urc un pic la volan la masina lui (hyundai accent 1.3crdi) si am observat ca si ambreiajul lui vibreaza cand stai cu masina pe loc (toata cursa) . Raspunsul oficial - e ceva specific masinilor diesel care sunt mai zgomotoase (produc vibratii) . Partea buna e ca vibratul ma ajuta sa nu tin apsat mult timp ambreijul! Smile
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
da?ca sa vezi!si deja ma speriam ca sa stricat masinuta !
hm,curios de ce nu remarcati voi treaba asta de cind cumparati masinile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR