Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
As vrea sa stiu daca este cineva pe forum care are asa ceva la casa sau apartament. Din cate am vazut este foarte scumpa si as vrea sa stiu daca se simte vreo diferenta, cei care o comercializeaza spun ca scade temeratura in interior cu 3 pana la 7 grade.
Multumesc.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am auzit de folie anticondens...dar de "reflexiva" nu
recomand pt izolatie poliesterul expandat /extrudat...iar pt acoperisuri, profilul de tip sandwich din poliuretan.
da mai multe detalii!
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Scuze, abia acum am vazut ca nu se intelege ce vreau eu din mesajul meu.
Deci este vorba de folie reflexiva sau refletorizanta care se pune pe geamurile casei.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Este folie ca aia de masina, acum depinde si de calitate Very Happy . In functie de transparenta probabil sunt acele grade mai scazute, dar cred ca in principiu este bine ca nu mai bate soarele asa de tare dincolo de geam.
Geamul meu de la dormitor este reflexiv, (fumuriu/oglinda) si se simte o mai buna izolatie fata de caldura de afara, incepand de anul asta de cansd a fost montat, mai ales ca stau la 10. Geamul este in structura fumuriu, neavand aplicata folie pe el.
Pe un prieten l-am ajuatat sa monteze folie auto oglinda pe balcon, asta dupa ce a vazut geamul meu de la dormitor, rezultate foarte bune fata de draperie Very Happy, numai ca este destul de dificil montajul pe geam.
Punctul urmator a fost sa-mi pun pe masina(doar laterale) o asemenea folie, si regret ca nu am montat oglinda, din considerente ca ''nu se mai poarta''.
Urmatorul punct ar fi sa montez pe balcon folie oglinda, (am cornier si geam), dar este de vreo 6m ...........
Recomandarea mea este sa cumperi folie auto oglinda, montezi de proba si daca nu esti multumit o dai jos, costul la o folie 250/70 cmc este in jur de 100 ron. Daca nu esti multumit, o dai jos si ramasitele le stergi cu alcool sau nitrodiluant.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Laughing --am inteles!
vazut ceva interesant la Ikea, jaluzele orizontale din lemn gen ca cele din PVC ,insa mult mai eficiente si mult mai estetice..
lemnul (cel mai bun izolant natural) nu lasa sa treaca lumina si nici caldura.
folia mai filtreaza lumina insa fiind din plastic incalzeste f puternic geamul si caldura radiata este inposibil de suportat daca ai sta in balcon ....
o solutie extrema dar cu rezultate f bune este folia extrudata care se pune sub parchet(2mm) nu ai vizibilitate prin ea dar o poti taia pe dimensiunea geamului si lipita cu scoch(cu demontare rapida).. ai si umbra si no heat!
o poti monta in partea superioara a geamului ca un fel de parasolar sau pe toata suprafata.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR