Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • did

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
salut,
am un cielo cu motor de 2000 16v c20xe si error cod 94 Sad (94 Hall Effect Switch (HES) High voltage )
stie cineva daca se poate schimba senzorul HES sau cum pot remedia defectiunea?
Skip ads

  • warranty_4_cars

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu se poate schimba separat !

Dar in prima faza verifica instalatia electrica ! Este posibil sa fie doar un fir intrerupt !
  • did

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
am testat cu un alt delcou si codul a disparut. se pare ca pana la urma senzorul este dus.
stie cineva cum se mai numeste acest senzor, am fost la vreo 4 magazine azi si nu il gasesc.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
lasa senzorul in pace...se pare ca la delco e buba
Skip ads

  • did

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
pai ce sa fie la delco, delco nu are pe el decat acest senzor.
  • balog

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai explica la magazin ca senzorul este din delcou si ca tine loc de platine poate asa inteleg cei de la magazin.
Hall efect senzor nu switch-pot fi mai mult cum ar fi senzorul de turatie al motorului, senzorul de pozitie al motorului, senzorul vitezometru.

Daca la magazin ai cerut hall efect switch fi sigur ca majoritatea vinzatorilor nu au inteles despre ce e vorba.
Incearca la dezmembrari.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
pe dracu, am intrebat eu, e vreo 4 milioane nou. ca si mie imi facea fazele astea, da nu il mai bag in seama... fara ala nu iti merge injectia secventiala, merge ca la 8 valve, adica consuma ceva mai mult.
  • balog

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Senzorul de mai sus nu are nici o treaba cu injectia secventiala, absolut nici una.
Masina respectiva nu are injectie secventiala Laughing
Injectia secventiala este pozitionata cu ajutorul senzorului de pozitie al motorului situat pe arborele cu came deobicei spre capatul distributiei.
Skip ads

  • did

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
am gasit intr-un final intr-un program de bosch un cod pentru senzorul HES (1237031288), si se poate aduce in tara in 5 zile, pretul este de aprox 2.900.000 in craiova, si 2.100.000 in bucuresti Smile
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
mai citeste hombre... are pe cielo MOTOR C20XE 16 valve, care este SFI adica are injectie secventiala, si senzorul HES de pe delco CU ASTA se ocupa. Senzorul de care zici tu este senzorul KNOCK, care este folosit pentru a preveni asa zisele "detonatii" astfel, ca nu mai trebuie sa freci plug-ul cu 95/98 ca la 8 valve, aici la c20xe exista un singur plug cu A si B care nu mai este folosit.

Conform manualului de reparatii Haynes, pe care il am in fata:

"On C20XE models, up to 1993, a Hall effect generator is mounted on the distributor. This has 4 cut-outs on the distributor rotor, one for each cylinder, and sends a small voltage signal to the control module whenever a cut-out passess through a magnetic field. The purpose of the Hall generator is to send a timing signal to the microprocessor at each phase of the engine cycle. It is mounted in the distributor as a matter of convenience and has nothing to do with the distribution of the high-tension voltage. The use of a Hall effect generator is sometimes referred to as MSTS-h"
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
did a scris:am gasit intr-un final intr-un program de bosch un cod pentru senzorul HES (1237031288), si se poate aduce in tara in 5 zile, pretul este de aprox 2.900.000 in craiova, si 2.100.000 in bucuresti Smile


cool, sa-mi spui si mie cand il schimbi daca ti-a disparut codul si daca se simte ceva la functionarea motorului. Vezi ca e relativ simplu de schimbat, trebuie dat delco-u jos, tii minte pozitia, si trebuie sa il desfaci bucatele ca sa-l scoti Smile
  • did

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
pai nu o sa il schimb, o sa schimb delcoul
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
eu sincer nu cred ca are delcoul nimic. in partea unde lucreaza senzorul HES nu exista frecare foarte mare. La un delco ce se strica este capacul din care ies fisele, sau/si rotorul ala care se invarte.
  • balog

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ToX
Scuze am uitat ca e cielo.
Imi pare rau pentru tine dar incurci treburile rau probabil ca nu ai inteles prea bine frazele in engleza cind ai tradus dupa manualul haynes.
- senzorul de pozitie al motorului nu are treaba cu detonatia Knock senzor e altceva
- nici un senzor din motor nu are frecare cu alte componente si asta nu inseamna ca nu se defecteaza din .
- capacul din care ies firele se numeste capac de delcou
- firele acele care ies din capac se numesc fise
- din cite stiu eu cielo nu are nici rotor nici capac de delcou, fisele sun conectate la bobina de inductie dubla de aprindere.
  • did

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
masina este modificata (nu mai are motorul de cielo are un motor C20XE 2000 16v )
  • balog

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Interesant , cit tea costat instalarea noului motor. Pune si tu in garaj niste poze sa vedem si noi tuningul facut.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
LOL, eu aberez aici ca idiotu despre motorul c20xe care il are pe cielo de 5 posturi si tu imi spui in continuare ca nu am dreptate Smile e foarte tare asta frate, vorba lu huidu Very Happy
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
did, uite-te aici: https://www.clubopel.com/alb...ic.php?pic_id=923

am eu un delco complet cu tot cu capac delco, senzor, etc.
daca te pot ajuta...
  • MihaiNFS

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am vazut in poza ca ai instalatia de AC montata. Motorul pe care l-ai pus avea AC? Daca nu, unde ai gasit suportul de compresor si la ce bani. Suportul asta tine si compresorul, si pompa de servo-directie, nu? Am si eu un cielo cu acelasi motor dar nu gasesc suportul de AC sa-i montez si eu instalatia.

Merci mult
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
MihaiNFS a scris:Am vazut in poza ca ai instalatia de AC montata. Motorul pe care l-ai pus avea AC? Daca nu, unde ai gasit suportul de compresor si la ce bani. Suportul asta tine si compresorul, si pompa de servo-directie, nu? Am si eu un cielo cu acelasi motor dar nu gasesc suportul de AC sa-i montez si eu instalatia.

Merci mult


motorul eu nu l`am schimbat... l-am facut Smile

cred ca mai am suportul ala de servo si de aer , daca te intereseaza spune-mi si cand mai trec pe la garaj unde am facut masina ma uit dupa el !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR