Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
vicos999 a scris:Eu am fost la o spalatorie cu aburi mobila, unde mi-a curatat tapiteria, inclusiv plafonul, cu aburi si a folosit un aspirator sa traga mizeria. Problema a fost ca tapiteria s-a udat destul de mult si mi-a luat cateva zile pana s-a uscat, desi era vara.
dupa ce s-a uscat a iesit bine?nu a ramas miros urat daca s-a uscat asa greu?
Skip ads

  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
si pana la urma cum se scot husele de spatarele scaunelor din fata? o poza ceva va rog sa stiu de unde sa incep. am scaune recaro cu airbag pe lateral, si la scaunul soferului mi s-a rupt husa pe o "aripioara" si vreau sa incerc singur acasa sa inlocuisc materialul. multumesc
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sozel a scris:si pana la urma cum se scot husele de spatarele scaunelor din fata? o poza ceva va rog sa stiu de unde sa incep. am scaune recaro cu airbag pe lateral, si la scaunul soferului mi s-a rupt husa pe o "aripioara" si vreau sa incerc singur acasa sa inlocuisc materialul. multumesc


e destul de greu sa faci ce vrei tu si nu cred ca are cineva poze sa iti arate aceasta operatiune! trebuie sa demontezi scaunele de pe masina si pe urma sa le dezbraci` de pe scaune vezi ca are niste cleme metalice care nu le vei mai putea utiliza si cam atat toata treaba iti ai o zi sincer nu recomand aceasta operatiune
  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cam urata treaba atunci Sad
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
are cineva idee cu ce solutie pot curata o tapiterie din piele ecologica ?
solutii ceva si de unde le pot procura
tapiteria este de culoare crem si se murdareste destul de usor , am incercat cu vanish si cu o alta solutie din real turtle wax se numeste dar murdaria din profunzime ramane
poate ati folosit o alta solutie minune pentru piele ecologica si ma ajutati si pe mine
multumesc anticipat
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sincer nu am piele dar stiu ca exista foarte multe solutii ,eu de la turtle wax folosesc si sunt super multumit dar pentru piele nu am idee...
  • adapt

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Eu am facut tot cu aburi, nu doar tapiteria, toata masina, in Liberty la Vapox. A iesit beton si de tinut minte ca fumez in masina. Treaba asta cu aburi este geniala.
  • go-clean

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare, Stiu ca s-a tot discutat despre ce este bine si ce nu este bine sa folositi, dar va spun din proprie experienta... le_am incercat aproape pe toate ;
*****editat******Am facut diverse teste: am incercat cu biokk - s-a omogenizat totul,insa la prima picatura de apa BUM,pata. Am incercat cu vaporixxx - hai ca astia imping mai mult mizera in tapiterie si ma tine mai mult ; de unde, s-a scurs niste apa plata dintr-un bidon si iar mare pata . Pana la urma am strans niste banuti si am luat un aspirator cu injectie extractie... Cea mai buna afacere ! Nu mai ai probleme!******editat*****




Mai usor cu reclamele si promovarea afacerilor.Pentru asta avem sectiune dedicata.
Ai un avertisment.

Capella

Skip ads

  • adapt

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2011

  • Mesaj Privat
hai ca o dai in draga nenii, eu am facut la vapox si a iesit excelent si vezi ca extrag mizeria nu imping nimic.Cred ca tu impingi baliverne ca am mai vazut textul asta si pe alte situri. Daca te deranjeaza asa tare astia de la vapox inseamna ca sunt mai tari ca tine. hA HA HA HA
  • nicuiry

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
cea mai buna solutie este demontarea huselor si bagate la masina de spalat(ia ceva timp dar merita)
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ultima oara am folosit o solutie speciala cumparata de la un magazin de incaltaminte.
A iesit o negreala(desi buretele era roz so solutia alba)semn ca se curatau.
Am piele negra asa ca e greu de observat daca e murdara sau nu.Singurul lucru care poate da indicii este ca prinde un luciu.
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
@cangri
Pentru tapiteria de piele, recomand : .
Foloseste-l cu incredere , curata, hidrateaza si confera luciul pielii.
Pentru mai multe detalii iti stau la dispozitie in prv. .
A nu se considera reclama !
Skip ads

  • adapt

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2011

  • Mesaj Privat
asa este, cea mai buna varianta este sa le dai jos, da e cam greu si de montat dupa, munca multa. asta la huse, dar cu plafonul, portierele, mocheta ce faci?
  • Ionutzcond

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2011

  • Mesaj Privat
@blackshaddow si eu am piele in masina si am folosit mereu o solutie bio de la nigrin foarte multumit de ea, ei zic ca este pentru plasticuri dar merge bine si la piele pentru ca protejeaza si impotrica razelor UV
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nicuiry a scris:cea mai buna solutie este demontarea huselor si bagate la masina de spalat(ia ceva timp dar merita)

Ai dat jos husele?cum ai procedat?ai dat scaunele jos?nu au intrat la apa?ar fi bun un tutorial! Wink
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu pe piele folosesc doina, sau nivea.. orice crema hidratanta. se aplica intr-un strat mai gros, se lasa cateva minute sa se absoarba apoi cu o alta carpa uscata sterg. am folosit si o solutie de la turtle wax dar nu a fost nici o diferenta intre ea si doina, in schimb la pret a fost Smile. la textila numai cu vanish pt covoare.. face minuni
  • B35VUP

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Foarte bune tutorialele din topic pana acum. Pentru cei care au tapiterie de stofa sintetica sumarizez top 3 metode
La mine e cam dificila varianta cu demontat de scaune pentru ca am airbaguri plus suport lombar si cotiera,
desi tare as vrea sa inlocuiesc pernele de cur intre cele doua locuri din fata. Vedem...

1. Varianta curatare cu abur pentru ca:
- se aspira general interiorul masinii pentru indepartarea prafului sau firimiturilor;
- se pulverizeaza suprafetele din material textil cu solutii profesionale;
- se extrage mizeria cu ajutorul aspiratorului injectie-extractie;
- portiunile din plastic se curata cu solutii speciale.

2. Biocarpet diluat in proportia corecta si SEPARAT vanish diluat tot corespunzator daca biocarpetul n-a facut
treaba corespunzator. In combinatia renumita cu bucata de perdea neaparat veche plus manifestare energica
in dreptul petelor de mizerie. A NU se amesteca cele doua substante pentru ca scade eficienta lor.

3. Desfacut totul bucati cu MARE grija si spalate separat.


Voi incerca sa apelez la cei de la mall Liberty dar nu stiu ce scoruri au si daca se reflecta in calitate (nu pot da PM, inca)
Va trebui sa incerc cumva sa schimb sezuturile la scaunele din fata, totusi.
Are cineva recomandari, inaite sa trec la treaba?

Si mai vreau sa curat si plafonul pentru ca fostul proprietar dadea cu chelia de ea cand intra in masina (1.96m + 130kg)
  • Stelian99

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pentru piele, se mai pot folosi si solutiile de la Leatherique.
  • mahumarius

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
doina crema pt piele e perfecta si pentru scaune bio carpet iese perfect nu fac reclama
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mahumarius a scris:doina crema pt piele e perfecta si pentru scaune bio carpet iese perfect nu fac reclama


Tare bine ar mai fi, daca ai mai pune si tu cate un semn de ortografie in postul tau . Nu incurajam limbajul de chat !
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR