Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu o problema:

Am curatat clapeta de acceleratie si am fost nevoit sa desfac admisia superioara + vas de expansiune. Am incercat sa curat si EGR, dar m-am lasat pagubas din cauza spatiului aproape inexistent (data viitoare imi iau masina cu motor longitudinal).

Problema e ca la admisia superioara mi-a ramas un stunt liber, fara sa-mi dau seama care furtun vine la el, ca nu vad nici unul care ar trebuii. Masina merge normal, dar trage aer pe acolo, asa cum e si normal. Daca pun mana pe el sa nu mai intre aer, scade un pic turatia. Logic. dar ce furtun vine acolo? Adaug poze mai jos:







Imi poate arata cineva care furtun trebuie sa intre acolo?

Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
furtunasul respectiv intra undeva in supapa de la rampa de injectoare in spatele admisiei
in poza ti-am marcat traseul furtunasului



free pic
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Mersi, am rezolvat problema si merge bine acum. Pacat ca n-am reusit si curatarea EGR-ului, oricum, acum se tureaza mai usor, trage mai bine si nu se mai simte la relanti miros de benzina in fum (am schimbat si sonda lambda cu una noua).
  • cipphoto

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2013

  • Mesaj Privat
salutare! In Tigra mea s-a pus ulei 10W40. E ok ? Si ce marca de ulei e mai buna din acest tip de ulei ?
Deasemenea, ce antigel e mai bun pt tigra? care raceste cel mai bine ? G12 e bun ?
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
eu pun aral blue tronic tot 10w 40 si merge bine
cat despre antigel tot antigelul in sine este bun numai ca pentru tigra de recomanda G12 fara silicati (rosu)
  • Enai

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Braila
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut, ma intereseaza ce alte tipuri de volan merg pe tigra fara prea multe batai de cap?
La fel si cu scaunele ...ma gandesc daca ar fi mai bine sa le tapitez sau sa le inlocuiesc cu unele din piele de pe alt model de opel compatibil?
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
volan de vectra B atat modelul in 4 spite cat si cel in 3 spite sport Wink asta cu mici modificari am facut eu si un tutorial cum se face Wink
  • Enai

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Braila
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Urat modelul in 4 spite Smile iar cel in 3 spite e dragut. Cel sport e mai mic in dimensiuni ca cel de tigra - modelul in 3 spite?
Multumesc pentru raspuns.
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nu cred ca e mai mic decat cel de tigra insa este mult mai sportiv,si ai si airbag Wink
  • Enai

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Braila
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Sfat pentru posesorii de Tigra: daca schimbati bateria, aveti grija la inaltimea bateriei noi. Pana si 1 cm mai mult decat trebuie poate aduce multe necazuri, cum am patit eu. Atingea o borna de capota, murea motorul si pana nu a iesit putin fum nu observam ca atingea in capota...mi`a facut si o mica gaura... asa ca mare grija.
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
dar cum iti atingea in capota? Nu ai capacul de plastic de protectie? Si daca nu ma insel, exact acolo este si protectia termica de la capota, parca asa retin, o sa ma uit mai atent. Dar oricum este bine sa iei aceleasi dimensiuni ca cea originala, retin ca am pus pe undeva dimensiunile date de producator, cred ca in topicul principal cu alternatoare/baterii. Adica in asta, dar nu mai stiu pagina:

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=6026
  • Enai

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Braila
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
La dimensiuni e aproape cat cea veche, nu e mare diferenta dar destula incat sa imi atinga. Referitor la acele capace de protectie, nu le pot folosi din cauza acelor cabluri dar la borna care atingea am facut o improvizatie temporara (vezi poze) pana gasesc o solutie permanenta.



P.S: Nu e acid pe baterie, doar apa care a cazut cand am ridicat capota, a plouat asera.
Skip ads

  • streetfame

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1997 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2013

  • Mesaj Privat
cum ai capacul ala la + asa trebuia sa ai si la - , eu l-am modificat (am taiat din el) ca sa intre firele de la borna si nu am avut niciodata probleme.
zicea cineva ca e capitonajul ala de la capota acolo unde ai gaura, dar acel capitonaj nu vine si in dreptul bateriei...
in concluzie, fa rost de un capac dinala si modifica-l atat cat sa poti pune borna sau pune si tu ceva acolo, daca e nevoie atasez o poza sa vezi cum e la mine pus Razz alta poza mai de aproape nu am gasit
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
amr84 a scris:Si daca nu ma insel, exact acolo este si protectia termica de la capota, parca asa retin, o sa ma uit mai atent.


Da, m-am uitat mai bine la mine si capitonajul nu ajunge si asupta bornelor bateriei, la mine singura protectie este cea oferita de capacul din plastic care vine peste toata bateria.


  • Enai

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Braila
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
La mine acel capac sta sub baterie...pana la urma unde vine acel capac? sub baterie sau deasupra? Neutral
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
La mine a venit masina cu el deasupra, iar dupa forma deasupra ar trebuii sa stea. Nu vad logica pentru care sa stea sub baterie. Insa deasupra da, exact sa protejeze bornele pentru un eventual scurtcircuit. E posibil sa ma insel. Daca ai acel capac, parerea mea e sa-l pui deasupra bateriei. Poate ne lamureste cineva cu privire la acest capac.

Sau daca vrei ceva mai frumos, ii poti face un capitonaj din piele sau alt material pe dimensiunea bateriei. Daca mai sapi pe internet, a facut cineva pentru o tigra, cutie din piele cu capac ce se inchidea cu capse.
  • Enai

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Braila
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am vazut si eu o husa din aceea pentru baterie...cred ca ar fi perfecta pentru mine.
  • Cristi-Geo

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Imi spuneti va rog unde se afla modulul de confort? Vreau sa montez alarma si sa stiu unde sa ma leg cu firele pentru incuiat/descuiat usile. Multumesc !


L.E. : Am gasit un tutorial de montare. Imi cer scuze Smile
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
vezi ca era tutorial facut de mine pe forum Wink
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salutare !
Am si eu o intrebare pentru cei care stiu ce fel de sistem de franare se afla pe fata , trebuie sa schimb placutele de frana si nu stiu de care sa cumpar. Am de ales intre placute frana pentru sistemul ATE sau Teves.
Am observat ca pe interiorul discurilor, placutele nu calca pe toata suprafata discului. Banuiesc ca berbecul care a avut masina inaintea mea a pus al model de placute. Ciudat este ca pe partea exterioara a discului placutele calca pe toata suprafata lui iar pe interior doar pe jumatate din suprafata "imobiliara"
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR