Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Mai bagati un ochi si aici: http://speedcams.tehnoplus.net/actualizari.htm
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
e85 intre Urziceni si Bucuresti in localitatea Cosereni.
camere pe ambele sensuri la intrarea in localitate dinspre Urziceni.
nu functioneaza tot timpul.
detectorul "piuie" numai cand treci pe langa ea.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pana la urma ajungem sa mergem cu trenul, e mai rapid, ce sunt cu liniile alea in asfalt?, sunt legate si la ceva camere ?
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:pana la urma ajungem sa mergem cu trenul, e mai rapid, ce sunt cu liniile alea in asfalt?, sunt legate si la ceva camere ?

Se numeste Radar cu bucla inductiva,si creeaza o semnatura magnetica pentru fiecare autovehicul care trece peste el,restul il stiti.
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
semnatura magnetica ? Embarassed
restul ? care rest ? Embarassed
detaliati putin problema si pt cei care nu suntem asa bine scoliti Embarassed
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
C'on, sunt precum cele de pe DN1. Practic, iti calculeaza viteza in baza numarului de metri parcursi pe secunda. Nu e vorba de radar conventional.
  • lucasss

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In alte tari radarele fixe sint presemnalizate.La noi legea presupune asa ceva?
Azi miine vine politia si-ti monteaza un radar mobil pe sub masina care iti inregistreaza tot ce-ai facut in ultimii ani.Atunci sa vezi la amenzi.
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
este functional cel din gilau? sau doar in montaj?
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sambata am facut un Cluj-Belis, nu mi-a detectat nimic unusual detectorul, in schimb am vazut stalpi ridicati si cutii instalate, cine stie ce-o fi in ele....cuiburi de randunele sau camere de supraveghere sau, aleatoriu si cate un aparat de radar...plus ca mai stateau 2 mobile pe traseu...eu am sa pun tempomatul pe 60 in localitati si asta e, plec cu doua zile inainte de data programata a plecarii, ca sa circul legal, sa respect legea, ca ea, legea, nu e obligata sa ma respecte si pe mine. Nu!
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pai radarele fixe se detecteaza? Confused
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu,pt ca nu sunt radare cu raza laser,detectabile,sunt camere de luat vederi.....pot fi insa vazute
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Majoritatea radarelor din tara noastra NU sunt pe tehnologia Laser, ci pe tehnologia clasica send/receive - oscilatii electromagnetice in spectrul undelor radio. Radarele fixe nu fac exceptie. Toate radarele fixe (cu exceptia celui laser din jud. Sibiu) le detectez fara probleme. Daca POI-urile sunt actualizate la zi, PDA-ul orăcăie la apropierea de aceste dispozitive, iar detectorul urla mai repede, mai tarziu sau mult prea tarziu.

In cele mai multe cazuri detectorul urla foarte tarziu sau daca treci in viteza prea mare pe langa camera de pe stalp nici nu se mai sinchiseste sa schiteze vreo vorba, tace si palpaie in treaba lui. Asta cel putin in cazul detectorului meu (vezi garaj). De ce? Clar, camerele sunt fixate pe o distanta mult mai scurta de actiune (nu ca n-ar bate mai departe) decat cele montate pe aiţiloP.
Skip ads

  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Nuuuuuuu Crying or Very sad Imi explica careva de ce in jud. cluj sunt cele mai multe camere?

Este MILITIA mai zeloasa la voi! Sau...le este foame mai mult ca in alte parti! Laughing
Uite..in Arges nu prea au timp de RADARE...se ocupa baietii cu permise auto pe SPAGA! Nu ?
Si pe acolo stiu ca se dau amenzi si la Amulante, Smurd, Pomieri, cand depasesc viteza legala.....ei fiind in misiune...adica cu semnale acustice/ luminoase in functiune ! Laughing


Ce vedeti dv. pe asfalt in poze, sunt doua bobine perimetrale cu bucla inductiva care masoara timpul in mS. la trecerea unei masini prin acest perimetru! Presupunand ca distanta dintre ele este bine definita, este foarte facil de determinat viteza unui mobil in miscare! Detectoarele sunt inpracticabile la asemenea sisteme!
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Dar GPS-urile nu Cool
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cam asa arata "jucariile" lor! Acele bobine inductive din perimetru sunt conectate la un dispozitiv electronic care converteste datele in KM/h, iar camerele sunt camere foto de inalta rezolutie dotate si cu infrarosu pentru timp de noapte, acestea fiind sincronizate cu acel dispozitiv!

  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
phyton a scris:Este MILITIA mai zeloasa la voi! Sau...le este foame mai mult ca in alte parti! Laughing
Uite..in Arges nu prea au timp de RADARE...se ocupa baietii cu permise auto pe SPAGA! Nu ?
Si pe acolo stiu ca se dau amenzi si la Amulante, Smurd, Pomieri, cand depasesc viteza legala.....ei fiind in misiune...adica cu semnale acustice/ luminoase in functiune ! Laughing

Tu chiar crezi ce spui?!
Ii doare in cot pe "militienii" de la cluj de cutiile alea din varful parilor.
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
D-le...smsorinxp, cam nevavenita si confuza interogatia dv! Deduc doar ca nu prea va convine cuvantul militian!
Dupa 30 de ani de cand detin un pemis cu toate categoriile...permiteti-mi sa ma adresez cum doresc eu, referitor la cei in uniforma! Daca intrebati despre cum dadeau ei amenzi celor 3 servicii in misiune, atunci trebuie sa va spun ca au fost in media cateva interventii pe aceasta tema !
Revenind la MILITIENI, numai datorita faptului ca la Arges sunt 22 de arestati, printe care si seful de la examinari,
pentru fatele lor eu ii numesc CIMINALI! Nu vreau sa-mi fie sotia, copilul, mama, fratele, prietenul, omorati pe sosele din cauza ca ei, in foamea de inbogatire, au dat pemise multor inconstienti fara ca acestia sa faca o scoala, sau sa fie examinati teoretic/practic!
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu ai priceput nimic.
Poti folosi apelativul domnule adresandu-te unui bou? Poti! Cu militienii de ce nu ar fi la fel?
Poate a gandit la fel ca tine si seful de la permise, ca daca are grade mari si experienta nu va pati nimic.
Cat despre procesele verbale intocmite celor de la SMURD, etc, sunt usor de castigat in instanta. Nu cred ca un politist intreg la cap ii da amenda unui sofer de ambulanta.
Vino joi la Polivalenta si mai vorbim.
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
smsorinxp a scris:Nu ai priceput nimic.
Poti folosi apelativul domnule adresandu-te unui bou? Poti! Cu militienii de ce nu ar fi la fel?
Poate a gandit la fel ca tine si seful de la permise, ca daca are grade mari si experienta nu va pati nimic.
Cat despre procesele verbale intocmite celor de la SMURD, etc, sunt usor de castigat in instanta. Nu cred ca un politist intreg la cap ii da amenda unui sofer de ambulanta.
Vino joi la Polivalenta si mai vorbim.


Ramane la latitudinea mea daca vreau sa inobilez un bou cu apeletivul domnule! Nu vrei cumva sa ne adresam militienilor cu apelativul Majestate a Soselelor? Chiar nu vreau sa intram intr-o polemica a nonsensului! Presupunerile genul "Poate a gandit la fel ca tine si seful de la permise" nu isi au sensul! Necunoscandu-ma, nu poti afirma nimic despre gandirile mele! Doar daca esti Mama Omida!
Cat despre procesele verbale intocmite celor de la SMURD, etc, sunt usor de castigat in instanta
Pai...stimabile cei de la Smurd cu asta trebuie sa-si umple timpul? Sa dea militia in judecata? Ca sunt ei zevzeci pe soselele Romanicii? Ce gandire este asta?.... de politist sau...militian?
Te astept pe la Ploiesti sa mai vorbim! Cand va va face Oprescu "potecile" prin capitala Laughing ...vin si la Polivalenta!
Pina una alta...Numai de bine !
Ai aici un ex. de Majestate a Soselelor! Laughing
http://www.youtube.com/watch?v=GGrv4XxAw6c


Ultima modificare facuta de phyton la Mie 02 Jul, 2008 11:19 am, modificat de 2 ori in total
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mama Omida raspunde: parca nu despre astea era discutia deschisa...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR