Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • marian19852003

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Buna tuturor!Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat,si anume cum sa acopar 3 zgarieturi facute de un bine voitor in parcare?Nu sunt adanci,nu se simt la mana,doar mia zgariat vopseaua de pe portiera.Am gasit pe net un filmulet cu un rus care acopera astfel de zgarieturi cu WD-40.Acest WD-40 este de vreo 10 tipuri.De care se foloseste,a mai folosit cineva?Multumesc.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
WD40?
Eu zic ca nu te ajuta cu nimic pentru ca asta e pentru ungere...

Da-ne si noua filmuletul cu rusul ala...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu mai credeti tot ce vedeti pe yotube ca multe sunt filme trucate facute doar sa faca rating si sa castige bani...
vezi ca sunt in magazinele mari niste carioci speciale pe culori pentru retusuri de vopsea la caroserie si daca nu a ajuns la vopsea atunci se poate da si doar un lac de pierdere si apoi facuta o polishare si ai scapat...
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Wd40 mascheaza zgarieturile superficiale,dupa spalare cu sampoane puternice reapar.Nu e chiar rea ideea insa nu e nici vreo mare rezolvare pt totdeauna,e lowcost,pt zgarieturi mici care nu merita investitii in polishat.
Skip ads

  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Eu am folosit cu succes kitul Quixx pentru reparat zgarieturile care nu au ajuns la vopsea. Pe cele mai profunde le-am incarcat mai intai cu lac, aplicat usor cu o scobitoare doar pe zgarietura.
Zgarieturile adanci nu au disparut de tot, dar sunt mult mai greu vizibile, depinde cum cade lumina.
E usor de folosit, este explicat destul de bine aici procesul http://www.carbibles.com/pr...eviews_quixx.html
  • Prafulik

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Italia
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salutare. In primul rand conteaza culoarea masinii. (Culoarea alb nu are lac protector, are doar un intaritor amestecat in vopsea iar aici situatia e putin mai dificila dar nu imposibila). Deci, daca e alta culoare inafara de alb si zgarieturile nu au patruns prin tot stratul de lac, repararea este o joaca de copil. Se poliseaza la mana zona respectiva cu o laveta microfibra si o asta polish de nivel mediu. Daca zgarieturile sunt chiar superficiale si nu vrei sa bagi mana in buzunar de 40-50 lei iti recomand si o metoda mai "țãrãneascã". In loc de pasta polish poti folosi pasta de dinti. Nu insista prea mult intr-un loc si nu apasa prea tare. Succes!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR