Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • senator1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Am înlocuit bateria uzatã cu alta nouã ºi, dupã aceastã operaþiune, comenzile electrice ale geamurilor nu mai merg ca pânã acum. Înainte era suficient sã þin apãsatã comanda de pe uºã 2-3 secunde ºi geamul se ducea complet în sus sau în jos. Acum geamul culiseazã doar atâta timp cât þin comanda apãsatã. Zilele trecute am observat cã geamul de la ºofer a revenit la normal (ori poate eu am fãcut ceva involuntar care, întâmplãtor a fost ceea ce trebuia). Întrebarea este: ce trebuie sã fac pentru a aduce toate geamurile la normal?
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
tre sa re-programezi geamurile

Nu mai stiu exact cum se face (eu n-am geamuri), dar am citit. Ceva de genul - inchizi geamul si tii incontinuare apasat pe butonul de inchidere inca ~5 sec dupa ce s-au inchis geamurile

incearca vezi daca iese. Daca nu, fa combinatii cu celelalte butoane de la geamuri(ala anti-freeze, etc)
  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Aici s-a discutat de "reprogramare" geamuri. Poate te ajuta.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=2399
  • senator1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Oameni buni, vã mulþumesc. Am rezolvat-o urmând sfaturile voastre. Rog moderatorul sã închidã topicul.
Skip ads

  • slysoft

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Dupa ce-am schimbat acumulatorul geamurile nu se mai ridica la fel ca inainte. Inainte, daca apasam mai lung pe buton se ridicau/deschideau singure pana lacapat. acum trebuie sa tin butonul apasat pana se ridica/deschid pana la capat.
De ce? De unde? Cum?
  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Geamurile trbuiesc reprogramate pentru a le reprograma trebuie sa fie geamul inchis si sa ti apasat 5 secunde pe buton in pozitia de inchis geamul si atunci se va activa functia. Aceasta operatiune se face la toate geamurile.

Bafta


Ultima modificare facuta de ANDREI_BAI la Sam 16 Sep, 2006 10:34 pm
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
un search inainte? Shocked
https://www.clubopel.com/vie...ight=reprogramare
sau
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=2399
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salutare. a mai patit cineva la geamul electric sa coboare si sa urce in trepte? adica doar din multiple apasari alea butonului?la fiecare apasare se misca 15-20 cm...asta se intampla la geamul de la sofer,celalalt merge perfect.mentionez ca am o calibra din 91,cineva mi-a spus k trebuie uns mecanismu...am desfacut fata de usa...am uns sina de sub geam ,mai mult nu m-am bagat pt ca nu am vrut sa rup plasticul acela,pana nu sunt sigur care sa fie cauza...astept idei va rog frumos.Craciun Fericit!
Skip ads

  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
trebuie sa vezi clar de unde provine la tine aceasta problema,daca e mecanica sau electrica.cauta fiele pentru motoras,verifica tensiunile pe bornele la el,si vezi si cum culiseaza geamul,adica ,cit de usor merge mecanismul.
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
CATA26BCN a scris:trebuie sa vezi clar de unde provine la tine aceasta problema,daca e mecanica sau electrica.cauta fiele pentru motoras,verifica tensiunile pe bornele la el,si vezi si cum culiseaza geamul,adica ,cit de usor merge mecanismul.

geamul culiseaza bine.nu freaca nu se agatza nicaieri urca exact cat trebuie,doar ca nu urca/coboara dintr-odata , o sa verific firele...de la butonul geamului are cum sa fie?se se fi stricat contactul sau ce anume ii da impuls geamului sa urce complet?
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
este si asta posibil,de aia am zis sa verifici tensiunea de pe bornele motorasului.daca are tensiunea "in impulsuri" poti suspecta butonul geamului dar si un contact imperfect sau un fir intrerupt.
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
CATA26BCN a scris:este si asta posibil,de aia am zis sa verifici tensiunea de pe bornele motorasului.daca are tensiunea "in impulsuri" poti suspecta butonul geamului dar si un contact imperfect sau un fir intrerupt.

ms mult de raspuns...acum e nasol ca aparatul de masura pot sa fac rost de el abia in ianuarie...si sper sa pot sa-i fac cv anu asta ...o sa revin cu mesaje pe masura ce voi mai umbla pe acolo.CRACIUN FERICIT TUTUROR!
Skip ads

  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in loc de aparat se poate folosi si un bec cu fire.
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
CATA26BCN a scris:in loc de aparat se poate folosi si un bec cu fire.

corect Very Happy ms mult,o sa vad ce pot face...da nu azi k e craciunul :d
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
suspectul principal...BUTONUL...ieri asteptam pe cineva in masina...si ma jucam cu geamul de la sofer...sus jos...apasat de multe ori repede k sa coboare...si dintr-o data miraculos a inceput sa urce si sa coboare dintr-o singura apasare a butonului...pacat insa ca minunea nu a tinut decat 2 urcari si coborari...duminica probez alta consola cu butoane pt geamuri...sper sa fie din ele..
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am probat alte butoane care functionau sigur si tot nu vrea...exista vreo schema electrica? ca sa urmaresc traseul firelor care fac geamul sa urce/coboare dintr-o bucata?
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
zntavy a scris:am probat alte butoane care functionau sigur si tot nu vrea...exista vreo schema electrica? ca sa urmaresc traseul firelor care fac geamul sa urce/coboare dintr-o bucata?

am verificat mufa am un fir rupt, la papucu cu nr 10...negru-rosu, am bagat mufa am facut contact cu firul si tot nu vrea...stie cineva care sunt firele pt functia de one touch? va rog frumos...ma poate ajuta cineva? :-s
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Problema cred ca e in circuitul electric al motorasului.E un ansamblu care iese impreuna din usa.

Mai multe detalii nu pot sa-ti dau pentru ca nu am facut asa ceva.
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mctoto a scris:Problema cred ca e in circuitul electric al motorasului.E un ansamblu care iese impreuna din usa.

Mai multe detalii nu pot sa-ti dau pentru ca nu am facut asa ceva.

Merci de raspuns...a mverificat ansamblul respectiv...are doar un fir rupt..si mufa e bagata bine ...sper sa imi dea si mie cineva niste indicatii kre a mai patit asa cv... Rolling Eyes
  • george13

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 1.9 cdti(z19dth)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2007

  • Mesaj Privat
stie cineva cum se da jos fata de la usa dreapta fata la un opel signum?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR