Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
La sfarsitul lunii am de facut un drum pana in Albania, in orasul Lin. Din pacate, nu dispun de GPS asa ca trebuie sa culeg toate informatiile necesare inainte de plecare.
In principiu, ruta va fi prin Bulgaria, Macedonia si Albania.
M-ar interesa sa stiu care sunt conditiile de deplasare prin tarile respective, daca am nevoie de asigurare medicala, ceva asigurare pentru masina (e prima oara cand plec cu masina in afara tarii), taxe, rovigneta (de unde cumpar, cat costa), ma rog, tot tacamul.
Multumesc.
Skip ads

  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Deduc de aici ca sunt un pionier al acestui traseu? Eh, cel putin sa invete si altii din experienta mea si va spun cateva din impresiile acestui drum:
- am plecat din Bucuresti vineri dimineata la ora 4.30 cu intentia de a prinde zorii zilei in Bulgaria si, intr-adevar, cand s-a luminat de ziua eram pe podul de la Giurgiu. Taxa de pod 31 de lei, trecere fara probleme prin vama. In Bulgaria am incercat sa bem o cafea (deh, era ora 6) la un OMV de pe drum, dar nu am avut nicio sansa pentru ca nu aveam la noi leva, iar euro ei nu primesc. Prin Bulgaria am mers pe traseul Ruse - Plevna - Sofia - Kyustendil si trecere in Macedonia. Soseaua de centura a Sofiei era in lucrari (ce cunoscut mi se parea peisajul!) asa ca am fost dirijati pe o ruta extrem de ocolitoare (aprox. 1,5 ore prin muntii din jurul Sofiei). Cu exceptia vamesilor din Giurgiu - Ruse, in rest absolut toti sunt extrem de scarbosi, nu au auzit in viata lor de o limba de circulatie internationala engleza, franceza, toti vorbesc numai in limba natala, iar daca nu intelegi, repeta aceleasi cuvinte, dar mult mai rar, de parca as avea o problema cu perceptia, nu cu intelegerea cuvintelor.
Puncte forte pe traseu: sosele mult mai bune ca la noi (cu exceptia Sofiei, in Bulgaria nu am vazut groapa), iar in Macedonia, daca nu ar fi fost serpentine (75% din drum) s-ar fi putut merge lejer cu 140 km/h la ce drumuri au. Si retineti ca sunt drumuri montane, la altitudini peste 900 - 1000 metri!. Preturi mici la restaurantele de pe drum - de exemplu, la o superba cabanuta in Macedonia, 4 cafele - 3 Euro, iar a doua zi, tot acolo, doua cafele - 1 euro (calitatea cafelei muuuult mai buna decat la noi).
Puncte slabe: vamesi fara disponibilitate pentru comunicare, in Macedonia lipsa acuta a indicatoarelor rutiere (chiar daca sunt, sunt sterse sau mazgalite cu vopsea), in Macedonia nu am reusit sa obtin indicatii de drum de la doua echipaje de politie, care nu numai ca nu s-au sinchisit sa raspunda, dar cu greu au catadicsit sa ma bage in seama ca vreau ceva.
Taxe de drum: 31 de lei podul la Giurgiu (la intoarcere nu am mai platit), 10 Euro taxa de drum in Bulgaria valabila 7 zile, 170 de dinari taxa de autostrada in Macedonia (1 Euro = 60 de dinari) platibila portionat la fiecare din cele 6 puncte de taxare (intre 20 si 50 de dinari) si 5 Euro taxa de intrare/iesire in Albania.
Destinatia finala a fost orasul Lin in Albania, la circa 30 de kilometri de granita. Distanta parcursa a fost de 850 de kilometri dus (evident, la fel intors). Timp de deplasare 14 ore la dus, 11 ore la intors. Carburant: 45 de litri la dus si 35-37 de litri la intors (de aici am dedus ca drumul la ducere urca mai mult decat cel de la intoarcere, cand mai mult cobori - altfel nu se explica diferenta de timp si de carburant).
Cand ajung acasa o sa atasez si niste imagini de pe drum.

Concluzia: drumul merita facut, iar cine traieste cu impresia ca doar in Romania vezi peisaje frumoase .... face o mare greseala.
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In Bulgaria am luat cafea de la primul OMV de dupa Russe (parca Vuala se cheama localitatea) si am platit cu card Maestro (cont in lei). Bonul l-am primit in leva si banca a facut conversia.
Tot ce am cumparat din Bulgaria (doar de la OMV) am platit cu cardul.

Pentru Sofia recomand varianta prin centru; este simpla si te scuteste de multe batai de cap. In plus poti sa mai vezi niste antichitati de tramvaie si de autobuze cu burduf.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Iata si imaginile promise:

Autostrada in Bulgaria:







Vama Bulgaria - Macedonia:



Sosea in Macedonia:



Lacul Ohrid in Albania:





Autostrada in Macedonia:





Tramvaiul vechi din Sofia:



"Noutatile" Sofiei:


Skip ads

  • qwertyus1

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pentru aventurierul nostru.... daca ai platit 10 euro ptr bul Confused vigneta la vecinii cu cucurbitaceele ai luat teapa! 7 zile sunt 5 euro! restul e contributie la un ww mai nou pentru vames ! oricum felicitari ca te-ai aventurat in albania ! si pentruceilalti care sunt interesati va zic : lasati centura Sofiei in pace ca nu o da jos! niciodata! iar eu anul acesta scirbit de ocoloisul ala penal de pe linga Sofia am luat-o ca mistretul prin capitala vecina si am facut 20 de minute pina la faimoasa bucla de intrare pe centura orasului si am avut ocazia sa vad si o mare smecherie! statie de autobuz /troleibuz in mijlocul unui pasaj subteran in genul oborului bucurestean! noroc ca mergeam incet ca ce castraveti am feliat....si pe urma cu feliile ca sa fac ? le-am dat pe toate alora care au gindit smecheria! desi sunt usor partinitor avind in vedere ca bulgarii cind dau din cap a da de fapt e nu si invers! Laughing
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Azi m-am intors din al doilea drum in Albania, de data asta cu stationare vreo 3 zile pe acolo. Atractii in zona: Marea Adriatica (vineri avea aproape 30 de grade si era incredibil de curata), Lacul Ohrid - neaparat de vazut si de explorat si evident, serpentinele de langa Tirana, pe langa care Transfagarasanul pare un fel de Magheru.

Intre timp am constat si cum este cu cei 10 Euro la bulgari si, din pacate, si cum este cu cei 20 de Euro pentru radar la aceiasi bulgari.
  • cmrecords20

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Diplomat 1.4MPI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu doresc sa fac acest cam peste aproximativ o saptamana. Ce crezi, voi avea ceva probleme prin muntii din Macedonia cu zapada? Ai fost singurul sofer?
Eu voi mai pleca cu doi albanezi, dar numai eu sunt sofer si ma gandesc sa nu fie foarte obositor sa-l fac tot dintr-o bucata.
Am citit toc cu atentie si vreau sa te intreb cam cate ore au fot necesare pana ai ajuns la granita albaneza?
Mi-am permis sa-ti dau add pe mess,poate mai imi dai un sfat.
Multumesc
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
criss_slc a scris:....
Destinatia finala a fost orasul Lin in Albania, la circa 30 de kilometri de granita. Distanta parcursa a fost de 850 de kilometri dus (evident, la fel intors). Timp de deplasare 14 ore la dus, 11 ore la intors....


Raspunsul la intrebarea ta e acolo, aprox. 14 ore .
Scuze ca m-am bagat dar eram interesat de subiectul discutiei si m-am gandit sa raspund si la intrebare ...
Skip ads

  • cmrecords20

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Diplomat 1.4MPI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Imi cer eu scue ca n-am fost mai atent.
Am citit cu mult entuziasm si de aste probababil am sarit.
Sigur voi merge cu masina, tocmai m-am uitat la bilete de avion si fara 380 EUR/persoana nu scap.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Imi pare rau, dar nu am mai urmarit discutia aici. Am crezut ca sunt singurul truli cu astfel de gusturi de drumetii.
Sfaturi de drum nu prea mai are rost sa iti dau acum (probail deja te-ai intors), dar mi-ar place sa stiu si parerea ta despre acest drum.
Nu am primit "add"-ul pe mess.
  • cmrecords20

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Diplomat 1.4MPI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, ai dreptate, m-am intors deja. Am sa incerc sa descriu cat mai cu detaliu.
Drumul a fost dupa cum urmeaza:

Am plecat din Pitesti noaptea la ora 2:00, am ajuns in Giurgiu destul de repede. Atentie celor care ies de pe A1 direct pe centura Bucurestiului: pe veti intalni 3 traversari cu calea ferata din care numai una este semnalizata, asa ca atentie la gropi.
In Giurgiu am umplut ochi rezervorul de la un Petrom.
Am platit 37 de lei taxa de pod. Vamesii erau super adormiti. Imediat dupa iesirea din vama, platiti taxa de rovinieta, 7 zile=5Eur.
Am traversat Russe pe centura, iar apoi m-am aventurat in marea pustietate bulgareasca. Drumul fff liber, totusi atentie la cate un echipaj de politie mai "ascuns" in boscheti. Masinile care mai treceau din cand in cand de pe sensul opus foloseau flashurile pentru avertizare. Indicatoare berechet, nu ai cum sa te pierzi din moment ce tii minte cum se scrie Sofia in alfabetul lor. Pe autostrada din munti, pana in Sofia am prins cativa fulgi de zapada, dar numai cativa.
Apoi am intrat pe centura Sofiei care pe alocuri are chiar 3 benzi si se circula bine pe ea. Totusi exista o portiune in lucru, unde se face reducere de la 3 la 1 banda, plus ca mai exista si un semafor, dar mai mult de 20 de minute nu se sta. Am gasit si o banca la care 1Eur=1.95 leva, iar mai apoi un OMV de unde am alimentat(1 litru 95 fara plumb=1.75 leva). Am inteles ca statiile Shell au exchange.
Pentru a iesi de pe centura se face stanga la prima linie de tramvai intalnita, dar sunt si indicatoare de Skopje. Drumul apoi spre Guyscevo(vama) e din ce in ce mai liber, si recomand sa nu se intre prin Kuystendil. Cel mai bine e pe centura lui.
Am trecut de vama relativ usor, vamesul macedonean stia engleza. Imediat dupa vama, pe dreapta, e o banca, 1 eur=65 dinari, va recomand sa schimbati 10 Eur, necesari pt a plati taxele de autostrada din Macedonia, care fac un total de cam 5.5 eur(dus-intors). De restul puteti sa bagati benzina, 1litru(95 Fara plumb)=50 dinari. Despre Macedonia n-am ce zice decat ca au niste drumuri ff bune si extrem de libere. La semafor in Skopje sau Skup cum zic albanezii ne faceam maxim 3 masini la semafor. Atentie la iesirea din Skopje, nu exista indicator spre Tetovo,Tirana, mare noroc am avut cu niste print screenuri de pe Google Maps( cine le vrea sa imi spuna si le dau cu cea mai mare placere). Oricum trebuie sa faci stanga si daca treci pe langa o reprezentanta Honda parca, esti Ok. Trebuie urmat apoi drumul spre Ohrid, indicatoare de Struga nu veti gasi in nici un caz. Chiar si cele de Ohrid sunt cam rare.
Atentie pe linia dreapta ce merge de la lacul Ohrid spre Cafasan sau Qafe Thane, acolo am luat radarul in localitate (mijlocul campului) cu 101km/h. Dupa o amenintare cu o amenda de 300 de Eur, am rezolvat cu o spaga de 10 Eur.Politistul stia engleza.
Intrat apoi in Albania. Atentie, trebuie facuta o adeverinta de intrare in tara valabila 60 de zile parca si care costa 2 Eur care se platesc la iesire din Albania.
Controlul la care am fost supus a fost unul demn de o intrare in Pentagon, bagajele detaliate, masina ridicata pe elevator, in total pierdut cam 45 de minute in vama la albanezi.
Urmeaza apoi coborarea Qafe Thane si drumul pana in Berat.
In Albania benzina ff scumpa, 1 litru 95 fara plumb=121 lek, aproximativ un Eur, si am folosit numai statiile Alpet, nu stiu de ce, dar pareau mai seriosi. Atentie, noaptea, daca benzinariile au luminile stinse nu inseamna ca sunt inchise, ci n-au curent. Eu am crezut ca raman fara benzina noaptea pe "autostrada" Lushnje-Durres.
In Tirana circulatia este un "vis", de acum incolo nu am sa ma mai plang niciodata, ever, de Bucuresti. Cred ca semafoarele folosesc drept lumini de Craciun, pentru ca nimeni nu le respecta, pietonii treverseaza fara sa se uite DELOC, iar un sens giratoriu te ameteste de tot. Totusi mi-am calmat nervii provocati de trafic cu o suflaqe, un byrek si un dhall. Incredibil de bune.

Total timp Pitesti Berat 16 ore. Sunt 1140 de km, pe care i-am facut numai cu 2 pauze de masa&ºuºu Wink. Consumul 85 de litri la dus, 75 de litri la intors. Logan 1.4

La intoarcere am prins zapada la granita Macedo-Bulgara, dar drumul era in conditii bune, zapada degajata si drumul presarat cu nisip. De asemenea in Bulgaria o ceata densa, dar ne grupam cate 5-6 masini, unul mai cu "cojones" in fata si se mergea chiar cu 90-100 de km/h.
Un sfat pt albanezii care intre in Macedonia: sa isi faca o asigurare medicala, cea mai ieftina, nu conteaza, pentru ca vamesul va intreba de ea.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ai avut noroc cu:
- centura Sofiei. Cand am fost eu era in lucru o portiune intreaga asa ca au deviat circulatia prin munti, unde am pierdut o ora si jumatate, pe un drum foarte prost. Era la un moment dat o portiune unde masinile se opreau pentru a-l lasa pe cel din fata sa urce pentru ca trebuia sa vii cu elan (se urca la aproximativ 30-35 de grade).
- vamesul macedonean care stia engleza. Eu nu am gasit nicuiunul care sa aiba idee macar de engleza (sau sa vrea sa vorbeasca). Cand vedea ca nu pricep, repeta ce spusese mai devreme in macedoneana, doar ca ... putin mai rar. Iar vama macedo-bulgara mi s-a parut cea mai scarboasa (mi-a desfacut si ridicat pana si bancheta din spate - ce fata de traficant am!).
Iar despre Tirana ... e intr-adevar un examen de sofat acolo. Nu am crezut ca o sa scap cu masina intreaga sau fara sa iau un pieton pe capota (erau pana si intr-o intersectie de dimensiunea Pietei Constitutiei, care era si plina de masini). Serpentinele de dupa Tirana le-ai vazut?
In rest ma surprinde ca ai consumat cam multa benzina. La dus am avut nevoie de un plin de motorina si la intors cred ca m-am incadrat in 40 de litri. (adica alimentam in Bucuresti si la benzinaria de dupa vama din Albania).
Skip ads

  • cmrecords20

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Diplomat 1.4MPI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu sunt extrem de multumit de consumul de benzina, la un calcul iese approx 7.5 la dus si 6.6 la intors, ceea ce inseamna un consum incredibil de bun pt mine. Masina are acum 13 mii de km, si drept sa iti spun, pana in 8 mii de km nu scapam cu un consum mixt mai mic de 8.5, sub nici o forma. Papa motorasul acela minuscul de nu-ti vine sa crezi.
Despre serpentinele de dupa Tirana nu sunt prea sigur de care te referi. Da-mi un nume de localitate sau pe ce drum este, Tirana-X.

Acum nu mai ramane decat sa reeditez aventura mai pe primavara Wink

Sarbatori fericite.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Intr-una din zilele cat am stat acolo am facut un drum prin tara, respectiv am plecat din Lin - Elbasan - Durres - Tirana. Serpentinele de care spun sunt pe drumul direct dintre Tirana si Elbasan. A fost singura data cand m-au cam trecut fiorii la volan.
Pe mine ma tenta sa plec in concediu de vara la Durres. Ramane de vazut ce mai apare pana atunci.

Sarbatori Fericite tuturor!
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pana cand si bulgarii sunt mai avansati decat noi romanii la sosele
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Vorbesti de bulgari de parca ar fi prapaditii lumii. Sa vezi sosele in Albania! Sosea montana, construita acum 6 ani si era impecabila, fara urma de reparatie (nu mai zic ca avea doua benzi pe sens, ceea ce noi nu avem nici pe drum european).
  • tavibaroi

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
dr a scris:In Bulgaria am luat cafea de la primul OMV de dupa Russe (parca Vuala se cheama localitatea) si am platit cu card Maestro (cont in lei). Bonul l-am primit in leva si banca a facut conversia.
Tot ce am cumparat din Bulgaria (doar de la OMV) am platit cu cardul.

Pentru Sofia recomand varianta prin centru; este simpla si te scuteste de multe batai de cap. In plus poti sa mai vezi niste antichitati de tramvaie si de autobuze cu burduf.


asa a facut si fratele meu , mare civilizat a platit cu cardu, cand sa intors in RO la 1 sapt era sportiv in cont.
Atentie mare la bulgarisi pe unde platiti cu cardu !
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu de cate ori am tranzitat bulgaria numai cu cardul am platit si nu am avut probleme!
  • cmrecords20

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Diplomat 1.4MPI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si eu numai cu cardul am platit, atat in BG cat si Albania. Iar pt a scoate bani din bancomat e la fel cum ai cumpara eur de la noi si ai vinde acolo. Deci fara dureri de cap.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR