Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Buna tuturor.
Am nevoie de sfatul vostru in decizia tipului de motor pe care sa-l iau.
Doresc sa schimb masina sotiei mele, momentan are un Solenza 1.4 MPI (in curs de vanzare), de care altfel era multumita.
M-am decis sa iau un Astra Clasic II, configuratia este stabilita in mare, cu exceptia motorului.
Ar trebui pentru oras, o singura persoana (sper Smile ), sofat in stil batranesc, cam 3000 km/an.
Variante ar fi 1.4 (90 CP) sau 1.6 (103 CP) pe benzina.
Diferenta intre cele doua ar fi 500 EUR (achizitie) + 200 EUR (taxe, asigurari) si cam 0,7 l% consum in defavoarea celei 1.6.
Va rog cei care cunoasteti aceste motorizari sa-mi dati o parere pertinenta daca puteti.
Multumesc.
Skip ads

  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
yangzi a scris:.......Ar trebui pentru oras, o singura persoana (sper Smile ), sofat in stil batranesc, cam 3000 km/an.
Variante ar fi 1.4 (90 CP) sau 1.6 (103 CP) pe benzina.
Diferenta intre cele doua ar fi 500 EUR (achizitie) + 200 EUR (taxe, asigurari) si cam 0,7 l% consum in defavoarea celei 1.6.
......


Dupa cum ai precizat mai sus, sofat stil batranesc + diferenta consum => as merge spre 1.4 Wink. Uitasem si diferenta de pret, pana la urma e vb de cateva sute de EUR.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Z14XEP este ideal pentru destinatia viitoare a masinii . Condus corect motorul de 1,4 L este economic atit ca si consum cit si ca "pretentii" in utilizare . Pentru Astra Classic este o motorizare decenta ce "tine cu casa" . As' putea sa'ti sugerez "culoarea" alba ca tot este la moda iar in caz de accident revopsirea trece neobservata .

Succes la achizitie !
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc, cred ca o sa iau 1.4 si de pe alte forumuri este recomandata, in plus este pe lant distributia (desi nu cred ca o sa ajung eu sa-l schimb, dar suna bine la revanzare).
Culoarea va fi rosie (asta-i deja batut in cuie) si ala e usor de revopsit.
Skip ads

  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am 1.4 din garaj si am ales-o din aceleasi considerente; trafic 90% in oras,consum mai mic, distributie pe lant, etc... si totusi iti recomand 1.6 pentru ca diferenta este mica + pret si sanse mai bune la o revanzare. Daca o iei rosie la o revanzare multi vor stramba din nas doar pt ca este rosie, va trebui sa gasesti tot o femeie sa o cumpere. Stiu 3 cazuri asemanatoare; matiz, peugeot206 rosii si inca un peugeot 206 galben auriu. Foarte greu sau vandut. Rosu mi-as lua doar Ferrari. Gandestete ca 90% din soferi sunt barbati si nu cred ca acestia vor aprecia rosu. Parerea mea, decizia ta Smile
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie sa fie rosie, daca nu vreau sa dorm in ea Very Happy. Stii cum sunt femeile daca isi pun ceva in cap.
Diferenta de 700 de EUR pt mine nu mi se pare mica (depinde de buzunarul fiecaruia). E exact suma care imi lipseste (bani de 1.4 am, dar daca vreau sa iau 1.6 va trebui sa astept o luna in plus).
La revanzare (sper ca va fi peste vreo 6-7 ani) e clar ca numai pt o femeie se va cumpara asa ca nu conteaza mult daca e 1.6 sau 1.4.
De fapt asa m-am gandit si eu: daca iau gri metal, atunci iau 1.6; daca trebuie sa fie rosie, atunci va fi 1.4.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
la cum ai expus initial conditiile de exploatare, parerea mea este 1,4 cu scor de 90 % in favoarea sa fata de 1.6.
  • yangzi

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc, pai o sa fie 1.6, rosu, deoarece doar din acesta avea pe stoc cu configuratia care imi trebuia, o sa-mi aduca in doua zile. Am mai adunat niste banuti si l-am platit pe acela. Astept cu nerabdare sa vina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR