Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mariano, uite c-am ce sa gasit la mine in rezervor,asa ca recomand sa faci aceasta curatare a rezervorului
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=46517
Skip ads

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
claudiu
Am desfacut si eu sorbul, era curat fara scame, dar negreala la greu, de parca spalasem o pensula de vopsea. Am inegrit o carpa intreaga dupa ce am sters sorbul si sitele. si rezervorul avea aceste urme de negreala pe el. Oare ce dumnezeu este aceea negreala? nici acum cand scriu acest mesaj mai am urme pe degete. Si vorba aia m-am spalat de ma ustura degetele. Cred ca de asta dam cu fum negru. Deci daca stie cineva, ce este negreala din rezervor.
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pentru gabiopel,

Eu vad ca la tine pe sorb si fundul paharului era depunere compacta, gelatinoasa. La mine nu am gasit nici pic de depunere, sita sorbului nu avea nici o gaurica infundata, doar aceea negreala uniforma depusa peste tot, pahar, sorb, rezervor, etc. Este drept ca de cateva ori am adaugat un aditiv de motorina la cantitatea ceruta direct in rezervor, dar acest aditiv nu are cum sa genereze accea negreala. Daca stau si ma gandesc bine ar fi ca atuni cand speli motorul cu o pensula si cureti pensula intr-un recipient, dupa ce benzina sau motorina se limpezeste , pe fund ramane o negreala.
  • mocanuradu

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dupa numai 1 an si ceva de la desfacerea sorbului uite cum arata



Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca stam si analizam .mizeria exista ,asta sa le aratam celor de la statiile Peco sa vada si ei ce bagam noi in masini/Eu unul m-am invatat cand ma duc sa bag motorina , nu bag direct pistolul ci pun o palnie cu site duble si mai am pus o bucata dintr-o panza de parasuta prinsa pe deasupra palniei .Stiu ca nu e tocmai practic sa stai cu palnia la peco dar prefer sa mearga masina si sa nu mai vad mizeria aia in rezervor.Oricum o sa mai fac o curatare a rezervorului in primavara.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mai are cineva poze la ceva timp dupa curatarea sorbului?
  • ionunts

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2012

  • Mesaj Privat
claudiu_opel a scris:Salut! Capacul iese cu putin ajutor cu o surubelnita, nu iese prin rotire pentru ca este un capac cu umar circular; cat despre pompa eu unul nu am pompa de transport pentru ca pompa de alimentare este in pompa de injectie la motorul y20dth, in rezervor la y20dth nu este decat un sorb.Si da va voi pune un tutorial daca asta e problema dar nu mai mereti la service daca nu aveti 2 maini pe o parte, si daca vreti sa aflati de ce nu mai merg in service eu va voi povesti la discutii legate de serviceuri.


Salut, are cineva idee la opel zafira 2001 y20dth, cum se ajunge la sorb?!, am verificat pe sub mocheta si nu are acces ca la majoritatea masinilor sub bancheta, trebuie sa dau rezervorul jos?!

Multumesc!
  • popmari

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Va salut.
Ma apucai Very Happy sa curat rezervorul , y 20 dth, ocazie in care am scos si sorbul dar nu reusesc sa scot si paharul decantor ( cred ca asa se numeste). in care intra sorbul.
Prin urmare, cum se scoate acest pahar decantor?
Va multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR