Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Dutzulicious

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut...imi doresc de mult un Astra gsi si in ultimul timp m-am interesat mai mult si am stat nopti intregi informandu-ma dar tot mai am cateva nelamuriri.Din ce am citit eu motorul C20XE pare sa fie o alegere buna.Dar la un gsi poate sa fie si alt motor din fabrica? Si daca da...il pot schimba cu un c20xe (daca se gaseste nou) si cam cat m-ar ajunge.AAA...si era sa uit...consumul cam cat ajunge (mers normal si mers sport adica turata) ca am vazut ca difera de la un om la altul si totusi aveau acelasi motor.
(ca o paranteza...si va rog sa nu radeti de mine daca suna aiurea ce zic ca sunt mai necunoscator Embarassed )
Se merita un GSI desi e model mai vechi..sau daca nu, daca se poate pune (schimba) acelasi motor numai ca nou...nu stiu daca ma intelegeti ce vreau sa spun.Adica gasesc un c20xe nou,tzipla,nefolosit deloc (ca sa fiu mai explicit) si la cat m-ar ajunge.
Va multumesc anticipat si sper sa lamuresc. Embarassed
p.s. :scuze daca unele intrebari par prostesti
Skip ads

  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea e sa cauti un GSI cu C20LET. Oricum ar trage redtop-ul, tot vei vrea mai mult la un moment dat. Si nu cred ca vei gasi un XE nou nici daca-l cauti in gaura de sarpe. Poti sa o cumperi asa cum e si sa refaci motorul, dar ... parerea mea proprie si personala e ca mai bine refaci un LET sau un V6 decat un XE, chiar daca astea din urma sunt mult mai fiabile.
bun venit pe club ! Sper sa ramai la noi si sa-ti iei masina dorita.
  • Sphynx

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 1993 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
1.Chestia e ca un Let sau un V6 nu vei putea vreodata sa omologhezi pe Astra GSI!
2.Un SFI e mult mai usor de intretinut decat LET sau V6!
3.V6-le nu trage cu mult mai tare ca SFI!
4.Consum la C20XE ....- daca mergi foarte incet afara scoti un 6% in oras un 10%
- daca mergi normal afara scoti un 7% in oras un 11-12%
- daca dai in masina .... foarte repede se duce benzina
5.C20XE nu gasesti tipla... iei unu si il refaci eventual chestie care costa >1000euro numai distributia e 150euro plus manopera...
6.Astra GSI a venit din fabrica cu 3 tipuri de motoare.... C20NE 2.0i 8v 116cp , C18XE 1.8i 16v 125cp si C20XE 2.0i 16v 150cp
7.de gasit o astra gsi iarasi greu....sunt destul de rare la noi in tara .... eu am cautat 8 luni de zile si la noi si in germania sa gasesc una ok sa cumpar
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
mda,
eu am vazut ca sunt si X18XE de 116 CP, pe GSI! sau eram beat cand am vazut asta?
Skip ads

  • Dutzulicious

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pai ziceam de gsi k imi plac masinile mai vechi si compacte hatchback si vreau minim 120-130 cp....m-am gandit la mai multe variante si am nevoie de sfaturi....ca ma tenta si un diesel care consuma mai putin dar nu stiu cum is alea la putere...
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
consum - consum , puterea ca puterea dar la dieseluri de cuplu te indragostesti Very Happy

doar ca nu stiu ce diesel mai vechi (de varsta gsi-ului) vei gasi sa aibe cel putin 120-130 cai .. Rolling Eyes
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
daca te refereai la diesel pe F, exista doar 1 motorizare, cel de 1,7

acea motorizare sunt de 4 "feluri", si acelea sunt:

- 17D/1.7D (42KW/57HP)
- 17DR/1.7D (44KW/60HP)
- X17DTL/1.7TD (50KW/68HP)
- X17DT/1.7TDS (60KW/82HP)

deci? zici ca vrei CAI si consum MIC? mici sanse sa te astepti de la un Astra F!

eu as zice ca sa te orientezi spre C18XE (1,8 125 CP), sunt posesori de acest motor pe care ii cunosc, si sunt arhi-multumiti, si consumu' il scot afara de 7 !!! dar acest motor s-a facut in foarte scurt timp, si rar gasesti masina cu acest motor !
  • Dutzulicious

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
da pe cele diesel se pot face modificari? ma refer daca ii poti pune turbina sau intercooler pt cp in plus...
Skip ads

  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
hmmm, aici nu mai sunt in masura sa iti raspund ! Laughing
  • Dutzulicious

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
un prieten de al meu are o Skoda Octavia de prin 2000....are motor 1.9 TDI si 140cp care consuma cam 8% mers mai sportiv.Ma gandeam daca ar fi posibil sa pui un motor asemanator pe o astra f tot diesel...Confused
  • Sphynx

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 1993 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pai ori vrei sa fuga ori vrei sa consume putin? ca si daca iti iei una puternica si mergi incet consuma putin,dar pe urma de ce ti-ai mai luat-o puternica?
  • Dutzulicious

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
chestia ca a lui consuma si putin si fuge bine...adica se simte in depasiri si la sprinturi....adica daca ai o masina puternica nu o sa mergi tot timpul agresiv...dar ai momente cand e nevoie (depasiri,liniutze si impresii Smile)) ) si de aia ziceam...cand trebuie sa consume putin si sa mearga frumos....si in momentele cand iti trebuie niste forta sa stii ca te poti baza pe ea...
Cel putin asa vad eu lucrurile...si de aia imi place masina aia.

P.S. eu insist sa modific un Astra F 1.8i ca a fost prima mea masina si m-am indragostit de ea,adica imi placea din toate punctele de vedere dar nu se putea inmatricula,avea cutie hidramata si consuma 15% mers super usor....si din pacate a trebuit sa renunt la ea. Dar daca ar putea combina masina aia cu o motorizare cum am descris ar fi un vis...:X
Skip ads

  • Dutzulicious

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
deci ar fi posibila o asemenea modificare?....rog pe cei care cunosc. Crying or Very sad
  • RemusCJ

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sunt ceva GSIuri pe mobile.de, dar o sa te rupa taxa de inmatriculare la ele.
Cauta dupa putere mai mare, nu neaparat dupa GSI.
Am dieselul de 60 cp. Nu il recomand decat pentru oras Smile
  • KrissReea

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2009

  • Mesaj Privat
TDI-urile de care zici, de pe skoda, golf-uri ....etc sunt intr-adevar motoare foarte bune, care trag bine si consuma putin.

Experienta mea cu golf 4 1.9 TDI este exact cum ai spus si tu, mers destul de tare si totusi consumul ramas mic (ex: mers la mare 5 oameni in masina, un varf de 200 km/h si in rest cu 140/150 => consum 6-7 ) ceea ce nu o sa vezi la nici o astra.

eu nu am gsi , ci un 1.6 16v ... x16xel si sare consumul imediat daca ii dai talpa.

oricum, nu stiu cum e cu omologarea de alte motoare, dar gandeste-te ca nu o sa iti intre alte motoare in suportul ala, decat cu modificari si nu cred ca vrei sa te scarpini cu piciorul dupa ceafa.

mai bine iei un motor normal, un 1.8i sau 2.0i si incepi sa modifici la el in timp, o turbina , un filtru sport, tzeava sport, remapare .....etc
  • Dutzulicious

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
app e remapare...am vazut in mai multe locuri da nu stiu exact ce inseamna...:">
  • Dutzulicious

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
1.6 16v ... x16xel cam cat consuma in orash?
  • KrissReea

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2009

  • Mesaj Privat
mie intre 10 si 14 in Bucurestiul asta de tot r.a.h ... tul ... insa dupa ce o sa curat valva EGR si alte prostii s-ar putea sa mai scada... oricum consumul normal de pe undeva pe la 10 ~ 12 ...
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
in iasi iti ia 10 pe un vectra b un x16 xel ,pe o astra poate mai cobori cu 0,5 consumul !performanta pe banii putini mai rar ,ori speed ori consum !
  • Sphynx

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 1993 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu ziceam ca daca imi iau gsi o sa merg incet majoritatea timpului.... si absolut nu poti sa te abtii sa nu dai in ea.... daca ai reusi sa mergi incet consuma cat un 1.6 in acelasi stil de mers... asa ca daca nu pot sa ma abtin,daca vreau sa consume putin o las in parcare... Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR