Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
dl v.z.daca becurile vi se aprind problema este in modulul de inchidere centralizata (nu mai trimite al doilea impuls).
Skip ads

  • v.z
  • *
  • 14 mesaje
  • din 10 Dec 2010
  • Zafira 2006 z19dth/150CP
  • Buzau
  • v.z

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2006 z19dth/150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc foarte mult !
Ce as putea verifica sau ce ar fi de facut ? Oricum daca este vorba de inlocuirea modulului nu este cazul, o las asa. Bine ca se inchid portierele.
Toate cele bune.
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
inlocuirea sau repararea modulului dvs necesita cunostinte avansate de electronica,o dotare cu tester pt adaptare daca se inlocuieste .se poate rezolva, dar nu o poate face orice electrician cu o lampa de control.inlocuirea doar cu modul sh,unul nou este 1200lei,plus manopera.acuma,dvs alegeti ce credeti ca vi se potriveste.
  • v.z
  • *
  • 14 mesaje
  • din 10 Dec 2010
  • Zafira 2006 z19dth/150CP
  • Buzau
  • v.z

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2006 z19dth/150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut electronistul21.
Mersi pentru sfaturi. Daca reusesc sa rezolv problema am sa revin cu amanunte, despre reparatie sau înlocuire.
Pana atunci numai bine.
Skip ads

  • v.z
  • *
  • 14 mesaje
  • din 10 Dec 2010
  • Zafira 2006 z19dth/150CP
  • Buzau
  • v.z

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2006 z19dth/150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut electronistul21.
Mersi pentru sfaturi. Daca reusesc sa rezolv problema am sa revin cu amanunte, despre reparatie sau inlocuire.
Pana atunci numai bine.
  • cristikitara

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Olt
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
am un opel agila 2001 1.2 cu inchidere centralizata din fabrica si as dori sa stiu daca se poate face ceva ca sa se deschida si usa din spate odata cu celelalte usi. mentionez ca de inchis se inchide.
am incercat sa citesc in manual unde se pare ca ar exista o referire dar este in italiana si nu inteleg nimic decat ca trebuie deschis si apoi impins sau apasat oricum nu i-am dat de cap.
daca ar putea cineva sa ma ajute i-as fi recunoscator!

va multumesc anticipat!
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
da se poate .nu au facut deschiderea ca masura de protectie la deschidere accidentala.trebuie desfacut si vazut ce metoda de blocare a deschiderii au adoptat ( am intalnit vreo 3 variante).
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
rockkyy-009 a scris:Salut
am si eu o problema cu un astra h 2004 cu inchiderea centralizata, aseara am oprit masina cand sa o inchid din cheie nimic. nu schiteaza nici un gest.nici butonul din interior care se inchid usile nu merge.. si pot doar sa inchid usa de la sofer.M-am uitat la sigurante era una arsa dar nici decum de la centralizata si nimic.am scos borna de la baterie am lasat vreo 10 min si dupa aia cand sa dau sa o inchid bliteaza o data avariile dar nu se intampla nimic. ma poate ajuta cineva?


+1 - Are cineva o solutie? Multumesc
Skip ads

  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
faceti o diagnoza pe central looking (merge si cu un opcom obisnuit).se verifica prezenta semnalului de rf (remote control),si pe output test look-unlook.puteti avea unul din actuatori blocat sau ars.cel mai rau caz ar fi sa aveti probleme pe modulul de inchidere centralizata.
  • budara

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor.Problema mea este ca dupa o descarcare a bateriei din cauza alternatorului nu mai merge inchiderea centralizata.Am s-o desfac s-o curat dar nu cred ca asta e problema.Am schimbat bateria cu una noua dar degeaba.Ce ma sfatuiti sa fac? masina este o astra G 1,7 dti din 2003.Cu telecomanda bagata in broasca se inchid toate usile(si se deschid)va multumesc anticipat.
  • nok

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare. Din ce cauza nu se mai aprind luminile de avarie cand deschid/inchid usile? Folosesc inchiderea din cheie pentru ca din telecomanda nu mai merge .. si nici sincronizarea nu se mai face de cand nu se aprind avariile. Am verificat siguranta din bord si era ok.
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
pt domnul budara:la dvs pare sa fie desincronizata telecomanda,defect clasic la probleme cu bateria (descarcare,inlocuire,etc).aplicati procedura de sincronizare.
pt domnul nok:diagnoza,verificare parte remote control (merge si cu opcom).cred ca a cedat telecomanda.in functie de rezultat aveti mai multe variante,cheie cu telecomanda noua (este necesar codul PIN),modul comanda inchidere sau alarma.
Skip ads

  • nok

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
o sa apelez la un electronist in cazul in care nu ii dau de cap dar ce legatura este intre cedarea telecomenzii si avarii ? Trebuiau sa se aprinda si cand folosesc cheia si telecomanda .. ma gandeam sa nu fie ceva banal .. un releu etc.
  • budara

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2007

  • Mesaj Privat
electronistul21 a scris:pt domnul budara:la dvs pare sa fie desincronizata telecomanda,defect clasic la probleme cu bateria (descarcare,inlocuire,etc).aplicati procedura de sincronizare.
pt domnul nok:diagnoza,verificare parte remote control (merge si cu opcom).cred ca a cedat telecomanda.in functie de rezultat aveti mai multe variante,cheie cu telecomanda noua (este necesar codul PIN),modul comanda inchidere sau alarma.

Adevarat,am facut sincronizarea si merge.Multumesc pentru promptitudine si raspuns.O zi minunata sa aveti.
  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor! Am o problema la masina mea (Vectra B x16xel) care se manifesta in felul urmator: are momente cand functioneaza cheia si se inchide centralizat toata masina si momente cand nu merge nici cheia dar nici cand o bag in broasca si o invart , tot nu se inchide toata masina ci doar portiera soferului. A mai intampinat cineva problema aceasta?
Un sfat , ceva , ar fi binevenit!
Va multumesc anticipat!
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La inchiderea centralizata la Astra G se poate face ceva sa numai faca atata zgomot?
  • OpelvectraB2,2dti

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut am vazut ca esyi din Ialomita ,eu sunt de langa Slobozia ma poti ajuta si pe mn cu vreo idee sau un service bun ,caci nu se mai incui masina din telecomanda ,nu e bateria de vina ca m-i se aprinde ledul ,ce ar putea fii ,da-mi un msg cu nr tau cand ai timp te rog si te sun eu poate ii dau de cap .ms mult
  • adionutz

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salut baieti,
problema suna cam asa:
varianta fericita : Smile vara
vara nici o problema. inchidere centralizata functioneaza ok.


iarna trecuta probleme. acum din nou pb.
incerc sa descui masina din buton cheie. toate usile se deschid usa sofer nu. bag cheia in yala deschid. plec. opresc.
cateodata se descuie din cheie direct

varianta aproape fericita:
incerc sa incui din buton cheie. toate usile se incuie, tzumburus usa sofer nu intra in usa. celelalte usi se descuie automat.
incui din yala. se incuie toate usile. super .pot sa plec de langa masina.

varianta nefericita
incerc sa incui din buton cheie. toate usile se incuie, tzumburus usa sofer nu intra in usa. celelalte usi se descuie automat.
incerc sa incui din yala si nu merge. ceva pare blocat. incerc sa imping cu mana tzumburus nu merge ceva e blocat.

rezolvare partiala(cat sa iti faci treaba).
ma joc un pic cu o surubelnita in broasca ca si cum as inchide usa. misc zavorul respectiv.... deschid de la maner(de cateva ori). tin usa deschisa . inchid, deschid din cheie totul merge. (cu usa deschisa). inchid portiera dau sa incui din cheie, nu merge. bag cheia in yala merge. ca sa deblochez tzumburusul de sus trebuie sa misc mereu in broasca mecanismul si apoi sa inchid deschid din cheie+ maner usa. dubios.

intrebare: unde naiba e problema? ce sa schimb?
e broasca uzata?
am crezut ca nu e reglata usa bine dar nu merge oricum. am reglat fierul ala de pe stalp in diverse pozitii.nimic.
o sa verific firele dintre usa si stalp fata .
alte idei?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
adionutz dai fata de usa jos si dai cu spray cu vaselina in broasca de la usa,posibil praf adunat in ia,cel mai bine dai broasca jos spalanta/unsa montat la loc
  • StefanGabi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua.Am o Zafira A 2001 care avea ceva probleme la usa din spate stanga(nu mergea inchidere din telecomanda,dar mecanic da),astazi nu se mai deschide masina deloc din telecomanda,ci doar prtiera de la sofer cu cheia.Am refacut,cum am citit pe forum,problema firelor de la portiera din spate stanga.dar nu am nici o rezolvare pt faptul ca masina nu se mai inchide/deschide decat la sofer cu cheia mecanic.Am fost la un amic cu diagnoza si nu se poate conecta pe sistemul de nchidee a masinii.Multumesc mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR