Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit.
Probabil usa de la sofer este luata de pe o masina de Anglia si instalatia electrica e montata gresit.
Mergi la un test si spune ce erori gasesti.
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
valy12061983 a scris:Salutare tuturor. Sunt un proaspat forumist pe acest site si proaspat proprietar de Opel. Toate bune si frumoase pana aici. Am si eu o problema si nu stiu ce sa fac (poate imi dati si mie ceva idei). Nu imi functioneaza corect inchiderea de pe masina (un Opel Astra G caravan 2001 model Comfort). Apas pe telecomanda din cheie sa inchid masina si se descuie imediat inapoi. Abia la a 6-a apasare de buton se inchide si ea. Mentionez ca nu am nici un fel de butuc in usi decat la portbagaj (ma refer la posibilitatea de a incuia usile cu cheia). Am testat si plafoniera (inchis toate usile, capota si haionul; pus contactul = se stinge plafoniera. inchis toate usile, capota si haion, lasata fara contact pus, intra temporizarea apoi plafoniera se stinge singura.) De la ce poate fi? Sambata am demontat toti contactorii de usi deschise, curatati si tot asa face.


in usa principala ( de la sofer) actuatorul trebuie sa aiba 5 fire, pentru ca celelalte usi sa detecteze inchiderea din cheie si sa se inchida si ele. daca nai gaura de cheie e clar ca cineva a pus o usa de anglia pe acea masina
  • valy12061983

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut din nou. Va multumesc pentru sfaturi. Cred ca voi merge cu masina la un electrician. Vreo recomandare ceva? Eu sunt din Bucuresti sector 4. Inca ceva (acum mi-am amintit), cel de la care am luat masina zicea ceva de resetare inchidere centralizata. Stiti ceva?
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Lasa usa de la sofer deschisa, baga cheia in contact pune contactul si apasa pe inchidere pe inchis. Trebuie sa se inchida si deschida inchiderea. Atuncia ai o resetare a inchiderii.
Skip ads

  • valy12061983

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2013

  • Mesaj Privat
revin cu noutati (din pacate nu bune). am fost la masina si am incercat ce m-a sfatuit szian. efect 0. nu se inchid usile. am incercat resincronizarea cheii. s-a sincronizat. incercat din nou resetarea inchiderii => nimic. am incercat si ce a spus un coleg de forum (treaba cu tzamburusul de la usa sofer) apasat pe el, nu se inchid usile si nici nu revine la pozitia deschis. M-am uitat la broasca de la usa sofer, nu are decat 3 pini iar mufa are vreo 8. Inca ceva (destul de important spun eu), problema apare DOAR dupa ce am luat contactul (in prealabil a fost contactul pus). trebuie sa apas de 6 ori sa se inchida (de 5 ori o inchid si revine; a 6-a oara se inchide). dupa, daca o descui, deschid usile le inchid si apas pe inchidere, masina se incuie fara probleme. ciudat........
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
La una din portiere,nu se poate finaliza inchiderea corect(microintrerupatorul ramine pe o pozitie diferita de celelalte 3),situatie in care modulul comanda revenirea la pozitia initiala.Pentru a afla la ce portiera e problema,se scoate pe rind la fiecare portiera cupla instalatiei si se incearca functionarea sistemului,Dupa proba se recupleaza cupla si se trece la portiera urmatoare.Cind inchiderea se comporta normal,problema se afla in portiera ce este cu cupla demontata.Cauza poate fi si o functionare greoaie a mecanismului de inchidere mecanic...
  • valy12061983

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2013

  • Mesaj Privat
multumesc frumos big_electro61. Ma voi uita la ea in seara asta sau maine si revin cu vesti.
  • valy12061983

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut tuturor. Am rezolvat problema. Totul era din broasca de la usa soferului. Am achizitionat una sh si am montat-o. Dupa cum banuiam, broasca ce era pe masina era de anglia (avea doar 3 pini). Cea pe care am achizitionat-o are 8.

Multumesc tuturor colegilor de pe forum.
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
totul e sa vrei...,sa poti! Faptul ca se realiza inchiderea la a 6-a comanda,ma face sa cred ca electric totul era OK. Mecamic,e posibil a fi fost probleme...!
  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am incercat toate variantele, chiar si cu borna de la baterie scoasa, dar nu se sicronizeaza. ledurile se aprind. totusi cred ca este de la telecomanda deoarece ledul este intr-o stare de „veghe„, iar uneori ramane aprins cand apas unul dintre butoane. mentionez ca lipiturile la butoane si la soclul bateriei sunt refacute.
  • TeoM

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema... am fost zilele acestea in alt oras si cred ca a fortat cineva butucul masinii (eram la o nunta intr-o zona destul de famata) ca nu l-am mai putut folosi. Eu am masina de doar 2 luni (un Astra G din 2004 caravan) si cand am luat-o tipul mi-a zis ca nu are baterie telecomanda de pe cheie si ca schimbata va merge. In orice caz, fiindca nu mi se deschidea de niciun fel am fost nevoita sa intru prin portbagaj. Azi am fost la un electrician auto si am aflat ca butucul este stricat si cheia oricum nu mergea (decat pe butuc, deci nu era functionala telecomanda de pe ea). In orice caz, am convenit cu el sa imi puna sistem de inchidere centralizata (desi tipul de la care am luat masina zicea ca are...) cu 2 telecomenzi.
Acum intrebarea mea este... daca am facut sa mearga masina in felul acesta, mai este nevoie sa schimb butucul? Este chiar atat de important (adica dincolo de situatia in care mi se termina bateria si trebuie iar sa intru prin portbagaj pana o schimb)? Sau pot sa il las asa... macar pana mai pun niste bani deoparte?
  • radutzzu18

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Daca nu te deranjeaza sa intri prin portbagaj cand ramai fara baterie la telecomanda alta problema nu cred sa ai. Dar parerea mea e ca ar fi mai bine sa iti schimbi butucul, nu cred sa fie asa scump si nici nu e greu de schimbat!
Skip ads

  • andreybojo89

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salutare. Am si eu o problema cu inchiderea centralizata. Mi-am luat acum 2 luni un aftermarket. am montat-o tot frumos, doar ca cand am ajuns sa leg cele doua fire la butonul de avarii.. problema,.. am pus doua diode. Odata se aprindeau semnalizarile si nu se inchideau usile, dupa ce am inversat diodele se aprindea pe partea dreapta semnalizarea si pe partea stanga se inchidea usa si pe dreapta nu, apoi invers pe partea stanga se aprindea semnalizarea si tot usa stanga se inchidea si se dechidea. acum le-am lasat fara sa se aprinda semnalizarile cand inchid si deschid din telecomanda si functioneaza :-s Precizez ca am o Corsa B in 2 usi. 1997. Astept pareri.
  • Spadolini

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2012

  • Mesaj Privat
leaga firele la releu de semnalizare fara diode
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Explica realizarea practic,in citeva cuvinte.Eu nu o vad posibila...
  • andreybojo89

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Aham pai o sa incerc si asta. revin daca reusesc sau nu . O seara faina Wink
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa verifici atent cum ai legat(POLARIZAT) diodele.La releul de semnalizare nu ai fire ce alimenteaza direct becurile de semnalizare.Verifica si te vei convinge...!
  • Spadolini

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2012

  • Mesaj Privat
cauta un electrician Wink
  • danutz_co

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara ,
Dupa 2 zile de munca ma lovesc si eu de urmatoarea problema :
La inceput nu mai puteam sa mai umblu la geamurile de pe spate ca imi sarea siguranta ...
fire rupte in stalpul din spate stanga . Am facut lipiturile acolo unde a fost cazu dar acum nu se mai aprinde becul din bor de usa descisa la deschiderea usii spate stanga si fata dreapta ... Eu nu mai inteleg nimic ....
Precizez ca pe firul gri am o tensiune de 10.58 V aproximativ
Inchiderea functioneaza perfect la fel si geamurile
Ati mai intalnit asa ceva?
Masina este un Opel Astra H Z1.7DTH 2005 Caravan
  • danutz_co

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Revin cu cateva precizari...
Cu parere de rau trebuie sa spun ca este de la REC, din cauza scurtului creat cand s-au rupt firele a busit o parte din REC
Fac sapaturi sa vedem cum pot sa il repar (daca se poate), ca de schimbat pentru un bec care nu se aprinde, nu il schimb.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR