Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
raduemy a scris:salutare!
Daca nu am avut niciodata inchidere pe masina se poate monta una de la zero? Multumesc!

Bineinteles ca se poate.
Skip ads

  • moldovan_nicu74

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am o problema cu inchiderea centralizata.La mine nu se mai inchide de fiecare data usa stanga spate.Curent primeste pentru ca se vede ca misca butonasul acela de la usa.Da sa se inchida dar parca ceva il opreste (se apasa putin apoi sare la loc)E posibil sa fie doar imbacsit acel actuator si sa incerc sa il curat cu ceva spray de contacte sau trebuie neaparat schimbat?.Am dat fata de usa jos si nu se vede sa fie incomodat de ceva(face figuri si cu fata de usa data jos).
  • Mircea[SB]

  • Mesaje scrise: 676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDS TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
verifica-ti contactele ... am patit asa cand nu imi faceau bine contact firele care duc la actuator...
  • pyromann

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare: unde pot programa cheia?
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Se muta la "Probleme tehnice" si devine "sticky".

Toate problemele aparute la inchiderea centralizata, de acum inainte, rog a fi postate aici indiferent de tipul de opel pe care il detineti.
Deasemenea, rog toti userii sa imi trimita pe privat linkurile cu probleme la inchiderea centralizata pe care le intalnesc pentru a fi unite in aceasta discutie.
Va rog, fara offtopic aici.
Va multumesc.
  • andy66

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. sunt nou pe acest forum, si sper sa gasesc aici ajutorul de care am nevoie. am achizitionat recent un opel vecra b din 96, si nu i-mi merge deloc inchiderea centralizata la portiera dreapta spate.rugamintea mea, spuneti-mi si mie, cum se demonteaza fata la portiera, ca de profesie sunt electrician, si ma descurc, dupa, dar vreau sa stiu cum sa o dau jos, caci am inteles ca de rup nustiuce cleme, o sa i-mi vibreze fata la portiera toata viata. stima
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut baieti, si eu am o problema cu inchiderea centralizata, dar vreau sa stiu oare e de la baterie? stau doar la 2 metri de masina si apas de 4-5 ori sa se descuie, si de vreo 2-3 ori sa se inchida. beculetul de pe cheie se apride dar nu se incuie/ descuie. Masina este un astra G 2000 ed.
  • ruben_todea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mar a scris:Baieti...nu stiu ce sa-i mai fac.....am resetat inchiderea si cu usile inchise si cu ele deschise....si cateodata merge cateodata nu ...nu stiu cum trebuie sa fie becul de la telecomanda.....cand il tin apasat la mine palpaie(se stinge si se aprinde)asa trebuie sa fie.....unde sa fie prob? nu stiu ce sa-i mai fac....

Aceeasi porblema am avut si eu. Problema a fost din telecomanda, suportul bateriei sa desprins din PCB. Cateodata mergea cateodata nu. Trebuie lipit din nou acel suport al bateriei.
Skip ads

  • ruben_todea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2008

  • Mesaj Privat
andy66 a scris:Salutare. sunt nou pe acest forum, si sper sa gasesc aici ajutorul de care am nevoie. am achizitionat recent un opel vecra b din 96, si nu i-mi merge deloc inchiderea centralizata la portiera dreapta spate.rugamintea mea, spuneti-mi si mie, cum se demonteaza fata la portiera, ca de profesie sunt electrician, si ma descurc, dupa, dar vreau sa stiu cum sa o dau jos, caci am inteles ca de rup nustiuce cleme, o sa i-mi vibreze fata la portiera toata viata. stima

Verifica vizual mai intai firele dintre portiera si stalp. Se scoate foarte usor burduful acela din cauciuc din stalp, iar in usa exista un conector. Eventual poti masura pini (exact nu stiu care) daca vine tensiune pe ei atunci cand actionezi inchiderea/deschiderea.
  • Elfos

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
moldovan_nicu74 a scris:Si eu am o problema cu inchiderea centralizata.La mine nu se mai inchide de fiecare data usa stanga spate.Curent primeste pentru ca se vede ca misca butonasul acela de la usa.Da sa se inchida dar parca ceva il opreste (se apasa putin apoi sare la loc)E posibil sa fie doar imbacsit acel actuator si sa incerc sa il curat cu ceva spray de contacte sau trebuie neaparat schimbat?.Am dat fata de usa jos si nu se vede sa fie incomodat de ceva(face figuri si cu fata de usa data jos).

Daca ai dat fata de usa jos, ai gasit si ceva urme de rugina pe acolo? Posibil sa intre apa la actuator sau parghiile sa nu mai alunece usor.
  • mezdrea aurel

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2002 CUPE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut,ma poate ajuta cineva cu o informatie?nu mi se mai deschide porbagajul.precizez ca inchiderea functioneaza din telecomanda si din chieie dar nu imi deschide.curent primeste pentru ca se simte ca actioneaza cand pun mana pe iala se simte ca primeste impuls.multumesc anticipat.astept raspuns
  • Elfos

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ori e ars ori nu are putere suficienta. De cand ai masina ?
Skip ads

  • mezdrea aurel

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2002 CUPE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am masina de 2 luni dar e masina cunoscuta,a fost masina soramei
multumesc pemtru raspuns
  • Elfos

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca apesi pe portbagaj inainte sa deschizi, merge ?
  • mezdrea aurel

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2002 CUPE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu mai merge deloc deschis portbagajul masinii.cand apas pe butuc e la fel cum masina ar fi inchisa
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Intra in portbagaj prin masina,o deschizi; apoi iti va fi mai usor de lucrat,probat,testat.....
  • mezdrea aurel

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2002 CUPE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am incercat sa intru prin masina in portbagaj da mai am o problema,am o clema rupta de la banchieta si nu stiu cum sa o las in jos.multumesc pentru ajutor
  • Elfos

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Elfos a scris:Daca apesi pe portbagaj inainte sa deschizi, merge ?

Eu m-am referit sa apesi pe portbagaj in sensul de a slabi prinderea si apoi sa incerci deschirea din telecomanda/buton.
Daca nu merge de nicio culoare, atunci chiar trebuie sa te bagi prin interior. Daca ai o clema rupta incearca sa te ajuti de varful unei surubelnite ...
  • Liviu_ro

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut! Am un Astra H Caravan din 2005. Inchiderea centralizata mergea perfect atat de pe telecomanda cheii cat si actionand'o manual din usa soferului.
Am vrut s.o incui pe interior din butonasul de langa cel de avarie (cel cu usa si cheita pe el) s.a auzit ca s.a incuiat doar portbagajul si cand verific usile nu erau incuiate. Ies, inchid/deschid din telecomanda dar nu merge. Se incuie doar portbagajul din telecomanda.. Usile in nici un fel. am gasit siguranta arsa,am inlocuit.o,dar degeaba.
Daca aveti vreo solutie, ar fi binevenita pentru ca nu pot lasa masina descuiata si nici la service.. Deocamdata n.am numere.. Very Happy
unde este unitatea de comanda pentru inchiderea centralizata? Masina are centralizarea originala din fabrica. In cartea masinii am o singura siguranta pentru centralizare..o mai fi ceva releu ars?
Mentionez ca asta s.a intamplat dupa o spalare usoara cu apa si dupa ce am umblat eu putin la sigurante.. Nu stiu care din cele doua e cauza. Banui un scurt de la apa totusi.
Daca aveti o solutie, ar fi perfect. Multumesc!
  • cristinuz

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Mures
  • Masina: Frontera 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
incearca sa o lasi un timp cu bateria decuplata daca ai inlocuit siguranta la unele functioneaza
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR