Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
daca ai 20-26.000 de euro si vrei sa ii dai pe o masina sport, de ce vrei sa iei Opel?
nu zic ca Opel OPC nu ar fi o varianta, insa ce vreau sa zic este ca trebuie sa ai un orizont mult mai mare la suma asta, pentru ca iti poti permite masini destul de "suparate".
si du-te in sus cu optiunile, nu in jos la hyundai.
uita-te la BMW 320 sau 325 (E90) (care are 218CP, il gasesti de la 20.000 de euro in sus, fabricatie 2006), la Audi A3 sau A4, S-line sau 1.8T de 163CP, Subaru Impreza de 160CP, din 2006, motor de 2.0 incepe de la 13.000 euro. iti poti permite chiar si un WRX de 300CP, care incepe pe la 20.000 E insa aia e o masina ptr cei cu ceva experienta (nu spun ca tu nu ai, poate ai, poate nu, eu doar iti zic).

m-am referit la piata auto SH din germania mai sus, ca a gandesc ca e cel mai indicat sa iei de acolo.

bafta si iti sugerez sa iti largesti aria de cautare.
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pai daca aveam 26.000 de euro ma orientam la altceva.
Ideea cu Opc-ul mi-a suras cand am vazut ca se dau undeva la 18-19 mii Euro dupa 1-2 ani vechime.
Spre exemplu un seria 3 coupe, 2004-2005 (318-320), cu multi km (100+) se da la 16-17mii, majoritatea fara prea multe optiuni ... asa ca nu se incadreaza in buget.
Nu vreau o masina extraordinar de puternica. Pentru mine cred ca undeva la 200-220CP ar fi suficienta, dar nici la opel, nici la alte marci, in banii astia nu am gasit ceva care sa-mi si placa ca design.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
DJ34KLA a scris:daca un astra opc facut in 2006 se vinde cu 20miikm inseamna 10mii/an
daca un bertone in 2008 are deja peste 100miikm insemana 15mii/an
cum de opc este alergat si bertoanele nu sunt ?

evident aceeasi motorizare 2.0T

Nu vreau sa fac pe lupul moralist insa OPC isi iau toti taranii si nu ma refer aici la cei care o iau ca si pasiune pentru masini. Cei care au fix 20-23 de ani, vor sa ia o masina "care sa rupa" si atata tot. Bertone se gasesc destule pe toate drumurile si e adevarat ca sunt multe care sunt tavalite, rasturnate(cum si-a luat unu de pe forum si acum se da erou) airbaguri sarite si etc. Dar se mai gasesc, putine ce e drept, si masini bune care sa fie intretinute si sa arate la 100.000 km precum un OPC la 20.000 (si sunt oarecum reticent la asta).
Sa iti exemplific: Bertone turbo sunt multe, cunosc cel putin 5 tarani care le alearga de le ies fulgii la liniute si au motoarele pline de ulei, si cate si mai cate....iar apoi incep sa posteze pe forum, a picat turbina, mi s-a spart furtunul de vacuum, am ambreiajul muci etc.
OPC cunosc 3 posesori din care 1 este un tip peste 30 de ani si desi e rezervat o mai calca insa nu la liniute, din ceilalti 2 unul a reusit sa "mucifice" motorul la 16000 altul o vinde deja resoftata la 280 de cai cu un mare sticker pe parbriz (a se citi "am dat-o la curse de ma stiu toti ca am spart gura targului" ). Asa ca daca vrei OPC ia-ti vericule ca nu te tine nimeni pe loc, asta e un sfat gratuit pe care il dau in calitate de "prieten-colocatar" al forumului. Fiecare vrea masina puternica insa trebuie sa alegi cu cap pentru ca bani sigur vei pierde, benzina sigur va manca iar daca o vei calca va fi fix in primele 3 luni. Apoi vei reveni si te vei gandi, hmmm , poate trebuia sa imi iau BMW.
Doar parerea mea umila Rolling Eyes
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cam are dreptate Florinike . Ai chef sa bagi bani intr-un opc unde sunt sigur ca piesele costa de rup , cumoarata de la un cetatean care a luat-o sa se distreze pt 30.000 de km ?
Eu gasisem acu un an si ceva un opc la 8.000 de km de cateva luni adus de la o casa opel si twintopul de 7000 km . A fost grea alegerea ca ma tenta opc-ul , dar intr-adevar masina era tipla .
Poate gasesieti un "employee's car " pe la un dealer opel in Germania ca altfel risti teapa
Skip ads

  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
[quote="florinike"]a reusit sa "mucifice" motorul la 16000

atat de slab este un motor de opc?...intelegeam daca s-ar fi dus un ambreiaj
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Eu ma asteptam ca un OPC s fie rezistent la "chin". Personal nu ma duc la liniute, nu ma apuc de curse ... nu sunt genul, dar fiind o masina "sportiva" m-am gandit ca rezista, si chiar daca ar fi unpic alergata ar fi intr-o stare buna.
Oricum mi-a cam pierit entuziasmult dupa ce am vazut ce se scrie in acest thread si dupa ce am facut o vizita rapida in autovit unde 99.9% din vanzatori erau tuciurii ...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
tuciurii vand bmw E60 pe autovit , nu opc
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
OPC cu motor la 16.000 km "praf" http://forum.4tuning.ro/sho...ight=soft+eds+opc
Cat despre ambreiaj, e facut sa tina muuult mai mult insa se duce rapid daca te dai la liniute.
Ah mi-am adus aminte de inca un posesor de OPC: madcow. El a cumparat masina cu destul de multi bani parca 18.000, a investit cat a investit in ea (stiu ca doar turbina parca a costat 1200 de E) si daca maine o va vinde cam cat crezi ca va lua pe ea? In conditiile in care acum cu 18.000-20.000 E gasesti Impreza WRX STI sau chiar EVO9.....
@bertone- te contrazic, draga prietene, au inceput sa vanda orice masina care poate aduce profit. Deci poti gasi si OPC la super pret luat de la un mosneag din Germania care il luase ca ii placeau suporturile lombare Wink
Skip ads

  • GTS-MAN

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2009

  • Mesaj Privat
florinike a scris:
DJ34KLA a scris:daca un astra opc facut in 2006 se vinde cu 20miikm inseamna 10mii/an
daca un bertone in 2008 are deja peste 100miikm insemana 15mii/an
cum de opc este alergat si bertoanele nu sunt ?

evident aceeasi motorizare 2.0T

Nu vreau sa fac pe lupul moralist insa OPC isi iau toti taranii si nu ma refer aici la cei care o iau ca si pasiune pentru masini. Cei care au fix 20-23 de ani, vor sa ia o masina "care sa rupa" si atata tot. Bertone se gasesc destule pe toate drumurile si e adevarat ca sunt multe care sunt tavalite, rasturnate(cum si-a luat unu de pe forum si acum se da erou) airbaguri sarite si etc. Dar se mai gasesc, putine ce e drept, si masini bune care sa fie intretinute si sa arate la 100.000 km precum un OPC la 20.000 (si sunt oarecum reticent la asta).
Sa iti exemplific: Bertone turbo sunt multe, cunosc cel putin 5 tarani care le alearga de le ies fulgii la liniute si au motoarele pline de ulei, si cate si mai cate....iar apoi incep sa posteze pe forum, a picat turbina, mi s-a spart furtunul de vacuum, am ambreiajul muci etc.
OPC cunosc 3 posesori din care 1 este un tip peste 30 de ani si desi e rezervat o mai calca insa nu la liniute, din ceilalti 2 unul a reusit sa "mucifice" motorul la 16000 altul o vinde deja resoftata la 280 de cai cu un mare sticker pe parbriz (a se citi "am dat-o la curse de ma stiu toti ca am spart gura targului" ). Asa ca daca vrei OPC ia-ti vericule ca nu te tine nimeni pe loc, asta e un sfat gratuit pe care il dau in calitate de "prieten-colocatar" al forumului. Fiecare vrea masina puternica insa trebuie sa alegi cu cap pentru ca bani sigur vei pierde, benzina sigur va manca iar daca o vei calca va fi fix in primele 3 luni. Apoi vei reveni si te vei gandi, hmmm , poate trebuia sa imi iau BMW.
Doar parerea mea umila Rolling Eyes


Vad ca esti suspendat dar tin sa te lamuresc ca OPC ,MPS sau evo/WRX-STI o sa vezi in 80-90 % din cazuri la niste oameni cat de cat cizelati ,in nici un caz tarani.daca la tine cineva care participa la curse ca are cu ce e taran ,e punctul tau de vedere.taranii aleg intotdeauna GOLF GTI ca doar e plina Romania de ele.niciodata nu vei putea scoate totul dintr-o masina de peste 200 de cai pe strazile din RO ca nu esti in NFS,deci nu tine faza asta cum ca nu e manevrabila in curbe iar Astra OPC sau Vectra OPC ,orice OPC e ceva destul de exclusivist in tara noastra ,mai ales daca tii la imagine .eu unul mi-as lua un OPC pentru a umili fie si in rarele ocazii care se ivesc taranoii cu 320 d care se simt cocoshi ca au bmw sau taranoii adevarati cu golf gti. Laughing e cea mai mare satisfactie pe care o poti avea din punctul meu umil de vedere intr-un OPC in RO.sa umilesti un pic cocalarii. Twisted Evil
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
stiu ca e off-topic, dar nu uitati ca cel mai eficient umilesti pe cineva ignorandu-l; pentru asta nu-ti trebuie numaidecat OPC
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
@Gts-man: incearca sa iti canalizezi energia spre ceva constructiv decat sa o consumi cu frustrari.
Fiecare masina are calitatile ei si fiecare persoana are aprecieri diferite.
  • blitz
  • **
  • 99 mesaje
  • din 27 Feb 2010
  • Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Alta tara
  • blitz

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
BMW ? pfff. daca vrei un BMW sport sari lejer de 30.000 Euro. Vrei masina super sport si dispui de 20-25000 Euro ? Cumpara tata un Focus RS (2WD sau 4WD). Vei innebuni de placere.
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
@blitz in ce tara se face focus 4wd? Smile
sunt curios cum te poti zvarcoli de placere in romania unde nu avem circuit ci doar gropi, carute si radare Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR