Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • byson

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2011

  • Mesaj Privat
[cenzurat - anunturile se posteaza in zonele special amenajate]
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mese a scris:Cineva dintre voi a reusit sa citeasca date in format inteligibil de pe OBD-ul masinii prin USB/serial/bluetooth?

Cu ELM327 (varianta serial) te poti conecta dar trebuie sa capturezi comunicatia sa vezi cum se cere si cum se obtine o informatie.
Varianta fare ELM... eu mi-am tras firele necesare (rpm, consum, temperaturi, speed, fuel tank...) si am reusit sa afisez viteza si rpm (cu PIC). Nu-i mare lucru sa afisezi nici restul doar ca m-am apucat de altele si n-am mai avut timp. Proiectul e insa in standby, mufa e in torpedou si asteapta sa-i fac circuitul care va trimite mai departe datele prin USB, spre CarPC.
  • Mese

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
McFly a scris:
Mese a scris:Cineva dintre voi a reusit sa citeasca date in format inteligibil de pe OBD-ul masinii prin USB/serial/bluetooth?

Cu ELM327 (varianta serial) te poti conecta dar trebuie sa capturezi comunicatia sa vezi cum se cere si cum se obtine o informatie.
Varianta fare ELM... eu mi-am tras firele necesare (rpm, consum, temperaturi, speed, fuel tank...) si am reusit sa afisez viteza si rpm (cu PIC). Nu-i mare lucru sa afisezi nici restul doar ca m-am apucat de altele si n-am mai avut timp. Proiectul e insa in standby, mufa e in torpedou si asteapta sa-i fac circuitul care va trimite mai departe datele prin USB, spre CarPC.

Ma intereseaza sa capturez ceea ce imi pune acuma pe BID (consum, instantaneu, mediile, posturile de radio, mp3-urile, ceas, data, temperatura).
Ca telul meu este sa inlocuiesc complet BID-ul care il am eu acuma cu un touch-screen legat fie la carpc fie la ceva similar dar bazat pe microcontroler.
La tine cum se aude prin placa de sunet? Ai si amplificator separat? sau te bazezi pe volumul placii?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Iti spun cum e la MID, intra firele separat pentru fiecare informatie iar MID-ul isi face calculele dupa care afiseaza rezultatele. In cazul asta nu ai ce captura, iei firele si le introduci in microcontrollerul tau.
La tine, daca vorbim de Vectra C, din pacate nu stiu cum e. A, si sigur ai BID?
Referitor la placa de sunet, se aude bine. Am un mp3 player Sony cu aux +boxele originale.
Skip ads

  • Mese

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
McFly a scris:Iti spun cum e la MID, intra firele separat pentru fiecare informatie iar MID-ul isi face calculele dupa care afiseaza rezultatele. In cazul asta nu ai ce captura, iei firele si le introduci in microcontrollerul tau.
La tine, daca vorbim de Vectra C, din pacate nu stiu cum e. A, si sigur ai BID?
Referitor la placa de sunet, se aude bine. Am un mp3 player Sony cu aux +boxele originale.

Sigur am BID. La mine la vectra c este full can bus adica tot ce ii informatie circula pe can. De fapt este o retea (de fapt sunt 3 cu viteze diferite). Si conectorul CAN este ca si cum te-ai conecta la reteaua masinii...
Si de asta am intrebat de protocolul CAN si de cititul datelor. Este ceva CAN cu bluetooth dar merge doar parca cu un garmin...
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mda, m-am bagat in discutie pentru ca nu stiam ca-i vorba de Vectra si de CAN. Ai intrebat doar OBD.
Cum am spus, la masina ta nu ma pricep, asa ca invit pe altii sa te ajute.
Enivei... daca folosesti un PC, vei avea nevoie de asa ceva: http://www.canusb.com/ sau http://www.scantool.net/sca...d/obdlink-mx.html ; daca iti faca car-pc-ul cu microcontroller, am vazut ca unele tipuri de pic18 au modul CAN.
Ceea ce te intereseaza, si poate ma va interesa in viitor si pe mine, e cum sa comunici, odata ce ai hardware-ul conectat. Mai ales in cazul variantei cu uC. Scula de la Scantool are programe pe care le poti integra intr-un frontend, daca mergi pe PC.
Multa bafta deci, si cei care au comunicat pe CAN, sunt rugati sa intervina.
  • Mese

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
McFly a scris:Mda, m-am bagat in discutie pentru ca nu stiam ca-i vorba de Vectra si de CAN. Ai intrebat doar OBD.
Cum am spus, la masina ta nu ma pricep, asa ca invit pe altii sa te ajute.
Enivei... daca folosesti un PC, vei avea nevoie de asa ceva: http://www.canusb.com/ sau http://www.scantool.net/sca...d/obdlink-mx.html ; daca iti faca car-pc-ul cu microcontroller, am vazut ca unele tipuri de pic18 au modul CAN.
Ceea ce te intereseaza, si poate ma va interesa in viitor si pe mine, e cum sa comunici, odata ce ai hardware-ul conectat. Mai ales in cazul variantei cu uC. Scula de la Scantool are programe pe care le poti integra intr-un frontend, daca mergi pe PC.
Multa bafta deci, si cei care au comunicat pe CAN, sunt rugati sa intervina.

Salutare,
Pana la final ii vb de odb si CAN ca una ii suportul celeilalte... adica ODB merge pe CAN.
La microcontrolere sunt avantaje si dezavantaje. Avantaje: is mai ieftine, mai rapide (ca nu au nevoie de atata nevoie de calcule), pot fi extinse hard relativ usor, etc.
Dezav: nu sunt asa prietenoase ca si dezvoltare ulterioara software, etc.
  • Mese

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Mese a scris:
McFly a scris:Mda, m-am bagat in discutie pentru ca nu stiam ca-i vorba de Vectra si de CAN. Ai intrebat doar OBD.
Cum am spus, la masina ta nu ma pricep, asa ca invit pe altii sa te ajute.
Enivei... daca folosesti un PC, vei avea nevoie de asa ceva: http://www.canusb.com/ sau http://www.scantool.net/sca...d/obdlink-mx.html ; daca iti faca car-pc-ul cu microcontroller, am vazut ca unele tipuri de pic18 au modul CAN.
Ceea ce te intereseaza, si poate ma va interesa in viitor si pe mine, e cum sa comunici, odata ce ai hardware-ul conectat. Mai ales in cazul variantei cu uC. Scula de la Scantool are programe pe care le poti integra intr-un frontend, daca mergi pe PC.
Multa bafta deci, si cei care au comunicat pe CAN, sunt rugati sa intervina.

Salutare,
Pana la final ii vb de odb si CAN ca una ii suportul celeilalte... adica ODB merge pe CAN.
La microcontrolere sunt avantaje si dezavantaje. Avantaje: is mai ieftine, mai rapide (ca nu au nevoie de atata nevoie de calcule), pot fi extinse hard relativ usor, etc.
Dezav: nu sunt asa prietenoase ca si dezvoltare ulterioara software, etc.

Am aruncat o privire peste SCANTOOL si cam asta mi-ar trebui. Mai ales ca am si pocket-pc-ul repectiv (un HP Ipaq la 624 mhz). Mai caut un gps pe bluetooth (am unul dar se pare ca ii gata - merge numai daca nu ii alimentat).
Problema mea este in schimb iesirea audio de la PDA care ar trebui cuplata la unitatea centrala de la masina. Am tot cautat dar la ce am eu (CD30 MP3) nu se poate face ...
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ceva se poate face... acuma daca ai zis ca te-ai documentat si nu se poate, probabil iti ramane varianta urmatoare:
http://www.youtube.com/watch?v=_3QzdYIYXrc
  • Mese

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
McFly a scris:Ceva se poate face... acuma daca ai zis ca te-ai documentat si nu se poate, probabil iti ramane varianta urmatoare:
http://www.youtube.com/watch?v=_3QzdYIYXrc


Am vazut ca se poate. O sa iau legatura cu userul respectiv sa vad cum se face. Ca in momentul in care exista aceasta conexiune si mai ales daca se poate mixa semnalul (tai sunetul initial si bagi extin) treaba se reduce la a cumpara acel conector (odbII prin BT) si pus PDA-ul sus...
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Despre LCD-uri , sau LED.
Eu as prefera sa gasesc o tableta... Cum ar fi iPAD sa o montez pe astra g. (in caz de se poate) ... si gata Very Happy
  • ionapostol

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am citit si eu despre car pc si ma intereseaza un asemenea proiect dar vad ca in afara de muzica si rear camera nu prea ai ce face cu un asemenea carpc adica nu se merita investitia.Ma interesa daca cineva a reusit sa il integreze total cu masina(sau macar 50%) adica daca poate citi datele de pe obd daca exista in cele doua softuri Centrafuse sau Road Runner ceva care poate face acest lucru? Daca cineva a aflat mai multe despre asta va rog sa postati.
Multumesc
Skip ads

  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Din ce am citit se pot face destule, muzica, filme, net, gps, diferite gadgeturi, chiar vizualizarea parametrilor cu ajutorul unei interfete de diagnoza.
E ca si cum ai folosi un laptor cu un display periferic touchscreen ajutat de o interfata gen Centrafuse sau Road Runner.
Usor de zis mai greu de facut, recunosc ca nu m-am documentat destul asa ca s-ar putea sa gresesc.
  • Mese

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ionapostol a scris:Am citit si eu despre car pc si ma intereseaza un asemenea proiect dar vad ca in afara de muzica si rear camera nu prea ai ce face cu un asemenea carpc adica nu se merita investitia.Ma interesa daca cineva a reusit sa il integreze total cu masina(sau macar 50%) adica daca poate citi datele de pe obd daca exista in cele doua softuri Centrafuse sau Road Runner ceva care poate face acest lucru? Daca cineva a aflat mai multe despre asta va rog sa postati.
Multumesc


Se poate afisa tot ce se afiseaza pe bordul masinii. Adica daca este conexiunea prin odbII tot timpul (fie usb fie BT) se pot afisa tot ce inseamna parametri pe ecranul laptopului (inclusiv daca ai senzori de parcare la masini - originali - distanta pana la obiectul din fata sau spate).
Nu stiu daca se pot prelua date de genul numele postului de radio, sau ID3-tagul piesei care tocmai canta de pe cd, etc. Astea nu am gasit.
Eu am in intentie sa pun un pda pe masina la care sa pot pune gps-ul si sa pot conecta telefonul prin bt.
Am vazut ceva experimente cu cumplarea unei linii auxiliare la cd-ul din bord (pe stereo) dar nu am gasit nici unde si nici nu stiu daca se poate pune si la cd30 mp3 care il am eu.
  • Bursuc

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
O idee pentru cei care vor sa mearga pe car PC, cred ca asta ar reduce substantial costurile, si ar si rezolva anumite probleme legate de spatiu, alimentare:

http://www.raspberrypi.org/faqs
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
McFly a scris:
Mese a scris:Cineva dintre voi a reusit sa citeasca date in format inteligibil de pe OBD-ul masinii prin USB/serial/bluetooth?

Cu ELM327 (varianta serial) te poti conecta dar trebuie sa capturezi comunicatia sa vezi cum se cere si cum se obtine o informatie.
Varianta fare ELM... eu mi-am tras firele necesare (rpm, consum, temperaturi, speed, fuel tank...) si am reusit sa afisez viteza si rpm (cu PIC). Nu-i mare lucru sa afisezi nici restul doar ca m-am apucat de altele si n-am mai avut timp. Proiectul e insa in standby, mufa e in torpedou si asteapta sa-i fac circuitul care va trimite mai departe datele prin USB, spre CarPC.


Se mai lucreaza? punem de o cheta pt studii si experimente?
La varianta cu PiC,carpc-ul ce sistem de operare are nevoie sau ce program va citi datele trimise de pic.
Se poate afisa si pe o tableta ?

M-as orienta mai mult spre o tableta, decat spre un pc-car (monitoarele touch is destul de scumpe, restu componentelor sa zicem ca le gasim la un pret accesibil poate chiar si SH cu garantie)
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai lucrez la interfata, am altele pe cap. Orienteaza-te catre un elm pe BT si poti folosi o tableta cu BT. Softuri cica sunt pe android.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ELM`ul nu e prea fiabil deoarece poate da doar 1 informatie pe secunda.Deci daca ai 4 parametrii afisati acestia vor avea un refresh la 4 secunde si tot asa se mareste timpul de refresh in functie de cati parametrii i-ti afiseaza.
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ma voi interesa si de ELM.
Mersi amandurora.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@ionapostol

Tu crezi ca un CARPC este doar sa pui muzica de pe el ?
Daca era asa imi cumparam un Mp3 player si terminam povestea si ma si costa la un sfert din pret.
Normal ca se poate sa transmiti orice, sa te conectezi cu ce vrei tu si sa iti afiseze unde vrei tu, tot ce vrei.
Asta e CAR PC. Tu poate ai vazut ceva care numa reda muzica.
Iar in legatura cu OBD-uri, exista un plugin in Roadrunner care afiseaza parametrii, dar numa pentru citire, daca vrei sa schimbi ceva, trebuie programul adaptorului de OBD sa il "implementezi" in sistem, ceea ce nu e prea usor daca nu esti familiarizat cu tipul de limbaj folosit.
Eu nu as vrea sa conectez PC-ul la ECU tot timpul, doar daca sunt ceva probleme de remediat si erori de sters.
De exemplu este undeva un filmulet pe youtube, unde unul cu un BMW are senzori de presiune in roti care transmit wireless datele si are afisata treaba asta pe CarPC.
Daca ai adaptoarele necesare si un om proceput in adapta unele chestii de la masina la PC, ai putea avea monitorizare parametrii motor, senzori de toate felurile, blocare antifurt ca in filmul Transporter, comenzi vocale, etc.
La alte gadgeturi gen tableta, smartphone sau rama foto esti limitat la tipurile de conexiuni, la CARPC NU.



Bursuc a scris:O idee pentru cei care vor sa mearga pe car PC, cred ca asta ar reduce substantial costurile, si ar si rezolva anumite probleme legate de spatiu, alimentare:

http://www.raspberrypi.org/faqs


E interesanta placuta si minuscula, ceva gen, tableta fara ecran, nu cred ca o poti categoriza ca si CAR PC.
Nu cred ca ruleaza XP sau Windows 7, e pentru android sau linux. Buteaza de pe SD si se poate adauga un HDD pe USB.

Eu pentru CAR PC, cu Windows XP, recomand, macar procesor Atom HT si minim 512 MB DDR2. Altfel stai si te uiti si plangi.
Oricum Spatiu la Opel Astra nu e o problema, in spatele consolei, in locul CDplayerului e loc destul , aproximativ 17cm adancime, inaltime 20cm, latime 20 cm. Este spatiu. Si nici alimentarea nu e o problema. Se gasesc deja tot felul de sisteme de alimentare, ca doar nu tragi firele direct de pe baterie : Uite una ridicol de mica :

SAU


Cea mai buna solutie e o placa de baza la care poti schimba procesorul. Pentru viitoarele sisteme de operare.
Daca mi-as face acum un CarPC, asa ceva as alege.

SAU

Sau daca prinzi un Laptop cu ecranul spart, te-ai facut. Si ala se poate folosi drept "CarPC", dar sa nu fie antic din era windows98, ca nu are rost. Ala se poate adapta usor, cu cablu VGA si USB conectat la un ecran tactil.
spor.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR