Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Tatutzu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Sper sã fie de bun augur faptul ca am intrat în clubul "vostru" si sper cât de curând clubul "nostru".
Intenþionez sã îmi achiziþionez un Opel Vectra B din 2002 din Germania. Am vizitat mobile.de si autoscout24 ºi am gãsit mai multe variante care mai de care mai dotate ºi mai atrãgãtoare.
Am nevoie de o pãrere avizatã, adicã a unuia dintre voi care sunteþi deja posesori de Vectra B referitor la fiabilitatea modelului si daca merita o astfel de maºinã un preþ 7000 Eur.
Mulþumesc ºi promit cã voi fi un membru activ al acestui forum de îndatã ce mã voi întoarce din Germania cu maºina ºi voi împãrtãºii cu voi toate impresiile, bineînþeles însoþite de imagini.
Toate bune.
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai pareri despre masina poti avea doar de la posesorii de vectra b !
mie personal imi place cel mai mult dintre toate modelele..
despre motorizare depinde unde vrei sa te opresti. benzinar .. diesel.. un v6 ceva ? poate vii cu el la intalniri sa admiram si noi.. Smile


mai multe poti sa vezi la sectiunea "ai un opel.. sa-l vedem !" unde poti citi despre vectrele b.

o alta discutie interesanta este aici --> https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=4020
  • Tatutzu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns si sfat.
  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Cum spunea si thrill, depinde ce vrei, benzina sau diesel....
Daca vrei benzinar, iti recomand celebrul 1.8 16V, 125 cp, dar cel cu E4 (ca pe acelas motor este si Euro3, si te musca la taxa). Ai mai putea opta aici si pt. 2.2 147 cp.
Daca vrei dieselache, ai la fel de celebrul 2.0 DTi, 101 cp (asta e numai in varianta E3) sau la fel 2.2 Dti 125 cp (asta nu stiu sigur unde intra, E3 sau E4).
Ca si varianta, aici tu stii ce si cum preferi - esti familist convins - ia un Caravan (adica break) - bagi in el pana cand nu mai ai ce baga..., daca nu, poti opta pentru un sedan frumos sau un hatch si mai frumos...
Per ansamblu, ambele tipuri de motorizari (benzina sau diesel) sunt destul de fiabile (ambele cu "+"-urile si "-"-urile lor...
Ca masina, Vectra B2 sta bine si la capitolul intretinere (in sensul ca nu e foarte scump de intretinut - atata timp cat ai si grija de masina si nu o rupi in doua). Daca-i dai ulei, filtre de calitate si la timp, nu o sa ai probleme cu ea...
Parerea mea ca un Vectra B2 isi merita 7.000 Euro numai daca este dotat cat de cat (adica climatronic - si nu aer conditionat manual, poate xenon, computer de bord, pilot automat....), cam astea isi merita cei 7.000 Euroi. Parerea mea....

P.S. Iti spun astea din prisma unui fost detinator de 2 Vectre (1.8 benzina si 2.0 DTi diesel, cele mai raspandite/populare pe acest model de Vectra) si pot spune ca nu am avut probleme cu niciuna dintre ele (sincer benzinarul se tinea mai bine decat dieselache).

In fine, alegerea e a ta, bafta la ales, si sa ne-o prezinti si noua pe viitoarea ta """consoarta""" de drum....

Numa bine.
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Daca ai de facut drumuri in afara orasului eu zic ca ar fi mai potrivit un benzinar care este mai usor de intretinut. Iar daca iei benzinar 1,8 -16v, cel cu euro 4 ar fi ideal din punct de vedere consum/putere. Are 125 cp destul pentru caroseria ei. Motorul trage bine pe la 3000 de ture.
Daca iei diesel cel de 2.0 cu 101 cp care este si cel mai raspandit dar am auzit ca mai are si mici pb.
  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am eu 1.8 16v si E4 Razz
itzi spun ca e ff ok masinuta , fuge dar nu la 2000 de ture Razz
app pif , ii mai trebuiau cam 25 de caluti , eu cred ca cele mai bune motoare de pe vectra B2 sunt cele de 2.2(atat benzinarul cat si dieselache cum zice sso:P)
si inca ceva , vectra B2 din cate stiu eu(poate ma insel) s-a fabricat pana in 2001
  • Tatutzu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre (in special sso 1079).
Mi-ar placea un benzinar pt ca la cat merg eu diesel-ul nu-si justifica banii.
Ramane sa mai discutam dupa ce cumpar masina.

Salutare si multam mult tuturor.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR