Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
De curand am gasit o superba vectra din 2001 motor 1598 cmc benzina la un prieten italian ... eu nu am documente in italia deci lucrez ilegal dar posed acel codice fiscal ... Intrebarile mea ar fi cam asa...! :
1.Pot inmatricula masina pe numele meu in italia ( nu pt export , doar sa fac acte la masina pe numele meu si sa circul in italia ) ? - doar cu codicele fiscal
2.Ce acte trebuie sa fac cu proprietarul masinii in momentul cand o cumpar (asta in cazul ca as avea rezidenta in italia ) (vreau sa le fac toate deoarece peste 2 - 3 ani vreau so aduc in tara ) ?
3.Mama mea are contract de munca , codice fiscal , contract de inchiriere a unui apartament (momentan asteapta sa faca buletinul italian ); as putea so inmatriculez pe numele ei acum sau trebuie sa astept rezidenta ei sa o poata cumpara ?
4.Ati putea sami enumerati exact actele care eu le fac cu proprietarul masinii ( toate ) cand o cumpar ? vreau de asemenea cu aproximatie cat costa fiecare act care trebuie sa il fac cu el ?

Proprietarul vrea Shocked 350 ( treisutecincizeci ) euro pe masina si sa platesc eu documentele

Masina are urm defectiuni : disc ambreiaj pe terminate , spoiler spate crapat 60 % , tripla spate sparta , vopseaua putin zgariata partile laterale
Proprietarul circula zilnic cu aceasta masina dar defectiunile de mai sus mi lea zis el ... Motorul merge ceas fara accelerari si decelerari la relanti , si nici nu bate ...

In speranta ca nu am postat gresit si unde nu trebuie astept de la cunoscatori raspunsul cat de curand caci nu vreau sa o pierd , multumesc anticipat tuturor celor care ma pot ajuta . fiind la primul post pe acest minunat Club Opel Romania scuzati-mi creselile din post .
VA MULTUMESC ANTICIPAT
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu trebuie sa iti treaca si tie un domiciliu in acte asadar ori trece adresa din RO ori adresa din buletinul mamei tale si mai mult ca sigur ca daca masina nu va fi pt export va trebuisa ai acolo un domiciliu, in cazul in care doamne fereste faci un accident de unde sa te mai ia daca tu ai in acte adresa de ro?

din cate stiu un disc de ambreiaj pica dupa 200 d e mii de km iar acesti km pentru 1.6 benzina nu insemna decat consum mare de ulei si motor uzat , bara spate si vopsea mai insemna un 200 de euro, acte si asigurare acolo mai insemna 3-4 sute iar ambreiaj si placa de presiune 200+ manopera, daca nu te pricepi

deci ajungi undeva la 1500 de euro ca sa o ai, ce trebuie s a faci e sa mergeti la politie sa radiati masina de pe numele italianului si sa o treci pe al tau, trebuie sa platesi taxa de numere si taxa de talon, si cu italianul faci contract de vanzare cumparare, cand vii cu ea in tara o radiezi definitiv din italia si iei numere provizorii
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Drogas ... mama nu are buletin de italia deocamdata , acum a pus dosarul si cred ca in 30 de zile termina cu actele dar problema e ca broscarul nu vrea sa astepte atat , iar ca pret cred ca o data la 10 ani gasesti asa chilipir indiferent de starea ei , eu sunt mecanic auto desi am doar 23-24 ani cred ca as face fata sai fac si motorul Razz daca va trebui , problema e ca mama detine contract de munca , taxele platite la zi , contract de inchiriere casa aici in italia deci intrun cuvant detine tot inafara de buletin de italia (deocamdata) , cam cat mar ajunge actele deoarece momentan am doar 700 de euro disponibili ... miar ajunge sa platesc toate actele ...? care is actele si unde tre sa merg , ca peste 3 ani sa fiu si in regula cu imatricularea in romania ...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu din ce stiu pasajul era cam 500 euro.
masina o poti inmatricula numai pe numele mamel tale.nu sunt 100% sigur.
mai gandeste-te si la asigurare care e destul de mare in italia.
vorbeste cu un roman care are masina acolo.
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
vad ca si colegul e de acord cu mine, tu in momentul de fata nu existi in Italia, nu ai acte nu ai domiciliu, deci nu ai cum sa detii un autovehicul acolo si sa circuli legal pe drumul public, dupa cum am spus daca faci vreun accident pe tine de pe ce adresa te ia ?

Inca ceva daca broscarul ti-a zis de defectiunile astea insemna ca la o observare amanuntita mai sunt si altele, daca discul de ambreiaj e uzat atunci suspectez km multi si implicit discuri si placute de frana duse, eventual aer conditionat nefunctional, cauciucuri in ultimul hal .. ceva probleme la partea electrica, gen usa care nu merge, mie in suta daca italianul vrea 350 de euro si sa platesti actele nu o face ca masina e boboc ci o face ca nu prea mai merita sa bage bani in ea iar pe el il mai costa bani sa o duca la fier vechi, oricum italienii nu isi intretin masinile ci le exploateaza pana crapa, eventual nu schimba uleiul ci il completeaza

tata a luat din germania o zafira care a avut 2 italieni proprietari, masina a venit fara cass, o usa la care nu mere centralizata si AC defect, discurile de frana sunt rezonabile adica se mai poate merge un 30 de mii de km la fel anvelopele, pivoti dusi, etc s-a bucurat ca dat un pret bun pe ea dar diferenta a bagat-o in piese
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ai dreptate in ceea ce spui masina are 180.000 km la bord , ac functioneaza , inchidere si alarma functioineaza , iam facut proba si intradevar are probleme la ce a zis si broscarul ... cand cobor o panta de pe munte nu prea imi place cum sta in frana de motor adik isi ia viteza in loc sa ramana viteza constanta ... deci clar e discul si cred ca si placa ... are jante spite din aliaj de aluminiu pe 16 cred iar cauciucurile cred ca au maxim 5000 km arata bine chiar f bine ... aici ca sa schimbi un ambreiaj si o placa de presiune te costa numai manopera in jurul la 800 euro cu tot cu piese .... deci f scump sa bage bani ... un spoiler sa zicem putin modificat e cca 250 euro , o tripla la sh aici o iau cu 50 euro , ink o data va spun ca motorul nu scoate fum nici alb nici negru dupa cum spuneati ca mananca ulei , in schimb vam spus si la alte posturi are probleme serioase la aspect interior exterior , broscarul o vinde din cauza ca ii vine un superb bmw 725 parca bin germania si vrea sa scoata macar o parte din banii pt inmatricularea ei aici , iar la dezmembrari el tre sa dea cca 550 euro plus o saptamana de umblatura pe la multe multe usi ...
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
totusi nu miati spus ce acte trebuie sa fac cu broscarul si cam cat mar costa asa in mare sa platesc . Is disperat caci broscarul ma preseaza sa o iau mai repede daca nu o vinde la altii ... va multumesc anticipat si stiu ca pe acest forum sunt persoane care au trecut prin asa ceva sau stiu cate ceva ...
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pai fa contract de vanzare cumparare cu broscarul, dai banii pe masina si ia-i masina si daca ai baza in el faceti actele altadata cand iti iese tie buletind e italia, daca nu il mai vezi tu poti sa mergi linistit si dupa aflii ca el a radiat masina si tu mergi cu numere expirate deci infractiune, daca il cunosti si e ok dai omului banii ia-i masina talonul si cartea de identitate si faci actele altadata

in orice caz te poti informa de pe forum despre motorul z 16 xe care e macator de uleid e la 120000 de km incolo chiar daca nu scoate fum

ps cauta poe net site-ul politiei din italia si vezi ce acte cer, noi ce iti spunem pe aici e valabil in ro
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu prea merge sa nu faca actele.italienii au o frica sa imprumute masini si din astea.la ei pasajul e sfant.mai ales cand esti strain.
despre acte degeaba iti povestim pt ca nu e acelasi lucru ca in italia.de aia ti-am sugerat sa vorbesti cu cineva de acolo care a trecut prin asa ceva.
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
vreau sami cer scuze ca vam dus in eroare dar masina e opel vectra cu motor de 1800 din 2001 cu euro 4 ( lam intrebat pe proprietar ) . Cu motorul de 1,8 il cred dar cu euro 4 ....? astept parerile voastre ...

Am clarificat cu el si mia spus ca prima data facem pasaggio di proprieta iar banii lui cand ii am caci asta e politica lor ...

Pentru cei care sunt interesati :

Tot ce trebuie sa faceti e sa mergeti la o firma autorizata sa depuneti actele masinii ( carte de identitate , talon ,asigurare Veche daca este(copie) , , in acest moment faci contractul de vanzare cumparare in 4 exemplare , unul la tine , unul la proprietar , si 2 la firma de intermedieri , tin sa va spun ca ma costat in seara asta 540 euro (depinde cati kw are motorul ,nu cai putere) acum eu am ramas cu masina fara numere deoarece proproietarul lea luat si le pune pe a lui , si cu contractul de vanzare cumparare , in 72 de ore sa ma prezint la firma de intermedieri sa ridic numerele mele , certificatul de proprieta si celelalte acte , asigurarea masini se poate plati pe 1 luna (detaliez mai jos ) , 6 luni sau 1 an , iar pentru inceput miau zis ca intru in grupa 20 deoarece nam mai avut masina asigurata in italia ,

Pe o luna poti plati asuigurarea numai daca ii fentezi pe mai putin nu se poate , upa cum urmeaza , ... mergi la firma de asigurari , si le spui ca nai posibilitate sa dai 1500 euro sau cat costa pe 6 luni sau 1 an integral si faci un contract cu care platesti la posta lunar cca 60 - 120 euro in functie unde faci asigurarea si ce vrei sa asigure aceasta incendiu furt calamitati etc

Nu poti inmatricula masina pe numele tau in italia decat daca posezi buletin de identitate italian in rest nu ...
EEu am avut bafta si am puso pe numele unui italian chiar daca peste 1 luna 2 platesc iar 500 euro ...va multumesc oricum pt informatii ...

Rog un moderator sa inchida topicul multumesc ink o data
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
deci ai facut o afacere.ai vazut ca nu e asa greu.
totusi pretul este minuscul.felicitari.
sa o stapanesti cu placere multi km.
si masina sunt toate sansele sa fie euro 4.tipul motorului trebuie sa fie z18xe.in romanica e deasemenea probabil sa iasa euro 3.dar asta e alta discutie.
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
da intradevar este o mare afacere ... mai rar gasesti la un asemenea pret cand vorbim ca sunt persioane care cumpara numai actele la o asemenea masina cu niste preturi exorbitante dar sincer nu vreausa o vand deoarece sunt la a 3 masina dupa un veteran oltcit cu care am dat ceata la multe dacii deci sunt obisnuit cu consumuri de peste 20 22 % Razz iar a doua era o dacie 1410 din 98 care avea lipici la stalpi Razz , iar aceasta e a treia si sincer am vazut pe autoscout si autovit identica cu a mea la cca 4000 euro fara casetofon ac nu functiona , bordul cred ca mai avea 20 % din butoane si pe deasupra cred ca saraca masina a scapat ca prin minune de razboiul din afbaninstan caci sincer avea gauri in caroserie .... ms mult pt poosturile voastre si sper sa ma ajutati si in exploatarea optima masinii cand o voi face la la carte (defectiuni cu siguranta vor mai aparea ) multumesc enorm marian_sro si Drogas
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR