Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am cautat pe forum dar nu am gasit pe nicaieri o problema asemanatoare; si anume : acum vreo 2 zile, la un an de cand mi-am schimbat toata distributia am observat ca toata cureaua are mici crapaturi(foarte fine) pe toata lungimea ei pe interior (unde sunt santurile alea) la 1-2cm distanta intre ele... Intrebare : este normal sa arate asa o curea pusa acum un an care a facut vreo 15.000km? Mentionez ca masina a functionat perfect inainte si dupa ce am schimbat cureaua... Am mai gasit in timp ce cautam o alta problema pe care o am legata de distributie : uneori scoate un vajait; am inteles din discutiile respective ca un motiv ar putea fi faptul ca este cureaua prea intinsa. Nu sunt expert in mecanica dar mi se pare ca si cureaua mea este cam tensionata (desi mecanicul care a schimbat-o a facut niste semne "p-ici pi colo" pana sa o dea jos). Sa fie asta motivul pentru care au aparut crapaturile alea? Eu cred ca nu e normal sa arate asa si ma gandesc sa o schimb... Daca e cineva mai in domeniu il rog sa-mi dea si mie un sfat... Si inca o intrebare : aveti idee cam cat ma costa cureaua?(nu vreau sa schimb toata distributia ca este noua)...
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu e deloc normal si e chiar riscant sa mergi cu ea asa, cand am schimbat distributia cureaua avea 90k km si era perfecta, se vedea inca marca scrisa pe ea. E posibil intr-adevar sa fie cureaua prea intinsa si sa se uzeze mult mai tare, dar ar trebui sa si vajaie puternic. O curea e undeva in jurul a 100 ron.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Oups! Acum am observat ca nu am postat unde trebuie... Rog un admin sa mute topicul la "Probleme tehnice"... Scuze... Very Happy

Cum nu a mai postat nimeni presupun ca sunteti de acord cu "aco_008".. O sa ma duc sa o schimb! Merci "aco_008"...
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Da, sunt de acord cu @ aco_008. Cel mai bine e sa o schimbi.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Boogie a scris: a facut niste semne "p-ici pi colo" pana sa o dea jos)...

Shocked Schimba repede toata distributia pana nu patesti vreo minune, DAR la un service cu mecanici nu cu baieti gigei.
Si apoi mergi inapoi la Nea' vasile ala sa il altoiesti putin cu vechea curea. Laughing
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
motorul asta are intinzator la curea, acolo sunt 2 semne unul pt curea noua altul pt curea uzata.ori mecanicul tau nu stie cu ce se maninca masinile moderne, ori cureaua nu este de calitate

  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles ca distributia este schimbata, iar probleme ai doar cu cureaua. Este posibil sa fi avut ghinion sa dai peste o curea "proasta". Nu te complica si schimba doar cureaua...
Ar fi un lucru destul de neplacut sa cedeze cureaua si sa se rupa ....
  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
O curea nu costa chiar atat de mult....Poate ar fi mai bine sa nu te zgarcesti la bani si sa-ti iei una mai buna...Numai sa fii atent la dimensiunile acesteia..
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Scuze!


Ultima modificare facuta de iulius la Joi 23 Oct, 2008 7:01 pm
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
e acolo
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pai asa o sa fac...schimb doar cureaua...ma costa 71Ron. Si daca or mai gasi ceva in neregula pe acolo schimb si acel "ceva"... O sa vad cand ajung la service... Merci de raspunsuri...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ai grija sa iei o curea cu termenul de fabricatie recent. Sa nu fie una uitata pe vreun raft... ani de zile!
Skip ads

  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
are dreptate stelea. tu fa cumva sa vezi personal data fabricatiei de pe curea si ai grija sa nu-ti arate ceva si sa-ti monteze altceva.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
De cine este produsa cureaua buclucasa ?
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu de cine este produsa dar pot sa va spun ca am cumparat-o de la Opel Shop... Ceva detalii despre ei aici : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1655

Am fost la service si m-au uscat de bani... Adica : am fost initial sa schimb cureaua dar m-am gandit ca daca tot am bagat-o in service sa mai schimb si alte piese, si anume : kit ambreiaj, simering, ulei cutie(oricum trebuia schimbat daca schimba ambreiajul), ulei motor, filtre(revizie adica)... Toata treaba m-a costat 2500RON(piese + manopera)... Dar la final sunt multumit cu o mica exceptie : nu mi-au montat timoneria cum trebuie si acum intra greu in viteza 1 si un pic mai greu in celelalte viteze.. Luni m-am programat sa ma duc sa-si revizuiasca greseala... Cam atat...
Multumiri tuturor care au contribuit la acest topic...
Bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR