Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • sidors
  • **
  • 64 mesaje
  • din 29 Jul 2006
  • Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Alta tara
  • sidors

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
80 CP sunt suficienti. Am masina de ceva mai mult de 4 luni si are 5700 km. Am mers cu ea si plina, dar de cele mai multe ori cu 2 persoane + bagaje. Viteza de "croaziera" e undeva la 120 km/h, turatia aprox 2600 rpm, consum aprox. 4.1L/100km . Nu sunt probleme cu demarajul, chiar imi place cum pleaca de la semafor. Fiind un diesel, e o placere sa-l auzi cum toarce.
Daca mai conteaza, ti-o recomand cu placere din acest punct de vedere. Singura chestie care mi-o doresc si nu o am este computerul de bord ( nici makar optional). In rest multumit.
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si eu zic ca sunt suficienti 80CP mai ales ca e diesel si are si cuplul motor bunicel. Am facut test drive cu una si mi s`a parut chiar sprintena, dar am ramas tot la benzina. Am preferat sa`mi iau benzinar mai dotat decat diesel chel. Acuma, tu tb sa`ti pui eterna intrebare: cati km faci pe an de vrei sa alegi dieselul? Daca sari de 25 - 30.000 ia CDTI`ul, daca nu, iti recomand calduros o benzinara, fie ea chiar si de 1.4 cu 90 cai. Eu am 1.6 si ma multumeste la toate aspectele: consum, silentiozitate, putere, turatie, viteza etc. As putea spune ca are o tenta usor sportiva.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
chiar si daca nu face prea multi km pe an parerea mea este ca un disel tot e mai econom,si diferenta se poate amortiza in timp(nu stiu exact ani)dar merita,
si daca nu are nevoie sa alerge cu ea la curse e destul si 80cp
  • georsc

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2006

  • Mesaj Privat
si eu zic ca sunt suficienti (am 83000KM) daca nu vrei sa faci concurs Very Happy.
probleme nu am avut pina acum cu ea.
"parbrizu" o luat-o in freza de la o pietricica sarita de sub rotile unui tir si am o crapatura la baza lui.
si in rest dupa cum zicea si sidors lipseste BC-u
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca nu te visezi pilot de formula 1, 80 CP ti-s peste cap. Mai pune in calcul si cuplul.
La firma avem niste astre 1.7 DTI, 75 CP, cu 2 pasageri am alergat una acum un an cu 160-170 km/h intre Arad si Oradea, fara probleme. M-am tinut dupa o Skoda superb cu detector (un client de-al meu) si am "facut" tot ce a miscat. Inclusiv BMW-uri, mertanuri si alte alea (care cred ca nu s-au tinut, totusi, dupa noi, de teama radarelor, nu neaparat ca nu ar fi putut). Cu depasiri in curbe (ghidate prin telefon, ca nu ma visam sigla de IVECO sau alt camion), cu talpi ai toate cele. Si mi s-au parut mai mult decat suficienti 75 CP... asa ca....
  • yzf

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1.7 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
jE a scris:daca nu te visezi pilot de formula 1, 80 CP ti-s peste cap. Cu depasiri in curbe (ghidate prin telefon, ca nu ma visam sigla de IVECO sau alt camion), cu talpi ai toate cele. Si mi s-au parut mai mult decat suficienti 75 CP... asa ca....


Tot respectul pentru cele de mai sus. Fara sa vreau sa jignesc pe cineva...postul de mai sus confirma o teorie foarte draga mie: si cu 5CP te poti sinucide intr-un mod sigur.

Suficienti 80CP? Da, sunt foarte suficienti; te duc pana la 170km/h, unde deja tragi biletele LOTO, pentru ca nu mai depinde de tine viata ta. Sa nu sara toti iubitorii sporturilor cu motor pe mine pentru ca si eu sunt unul, INSA: la noi peste 120-140km/h esti @LOTO.

Acum sa nu credeti ca oi fi eu batranelul de 65 ani care moare de ciuda cand forteaza "tinerimea" galbenul/rosul semaforului. Afara merg si eu in ritm alert, insa am conditii, am carosabil, si am participanti la trafic educati intr-ale condusului.

Tot binele tuturor soferilor.
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
daca nu ai o fire sportiva, 80CP nu sunt prea putini pentru masina asta. eu am fost super incantat de cum tragea motorul, dar intre timp m-am obisnuit si daca vreau s-o calc se simte nevoia de mai mult, drept pentru care urmatoarea masina va avea min 100CP, de preferat tot diesel.
in vara am venit pe E60 in spatele unei astra cu motor de 1.6, iar dupa curbe si pe serpentine se vedea cum se departeaza si nu cred ca forta (asta vis-a-vis de ce se spunea intr-un post anterior referitor la motorul pe benzina).
am optat pt motorul de 1.7 pentru consum care spre suprinderea si dezamagirea mea a ajuns la 9.1% (record personal) pe ultimii 240 km exclusiv in bucuresti.
  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Iti ajung cei 80 de cai, stai linistit ca masina are demaraj. Si cum a spus inca un opelist, mai sus, e placerea de a auzi motorul diesel cum toarce ca o pisicuta. Eu am astra g caravan la 75 de cai si sunt super multumit si de demaraj, si de viteza, dar mai ales de consum. In afara orasului merg constant la 120 indiferent de relief( mai putin) in curbe. Sfatul meu este sa mergi pe 1.7CDTI cum ai spus ca nu o sa-ti para rau Very Happy
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
dragos_costy87 a scris:...Sfatul meu este sa mergi pe 1.7CDTI cum ai spus ca nu o sa-ti para rau Very Happy

Iar daca vreodata o sa iti para rau... ai optiunea remaparii. Ajungi la 105-109 CP si 220-230 Nm Wink
  • rucu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
*
1 ca volum e fals, ca aranjare, e chestie de gust, eu de exemplu nu apreciez DE LOC partea audio incastrata, nu vad de ca asi fi "prizonierul" firmei daca doresc sa pun unul mai bun...
2 suspensii, poate, cu optiunea de suspensie pilotata, scumpa ca naiba...
3 tinuta de drum, idem, dar la 2 si 3 este o lunga discutie... unde ai constatat asta? la Romanika? Rolling Eyes
4 confortul scaunelor? sa fim seriosi... la dotare identica, evident... eu, care am scaune sport "gen Recaro" la a mea, regret cele cu incalzire de la "vechea" F...
5 evident ca o oarecare evolutie exista, este sensul normal al evolutiei... dar APROAPE intotdeauna asta se traduce prin costuri de intretinere marite si piese sensibil mai scumpe... 5% in plus pentru 25 % cost in plus... nu e o afacere...
Acum, sa nu crezi ca sunt (neaparat) cu ochelari de cal pe nas, dar dupa mine mai exista si alte prioritati in viata in afara masinii si mania statului cu calculatorul in mana o am cam de mult... Laughing
In alta ordine de idei, problema comparatiei directe intre doua generatii succesive este o particularitate a pietelor "distorsionate" din EU de Est... cei carora nu li se da posibilitatea de a compara "direct" nici nu-si pun problema... cumpara cu incredere... Cool


Carcotas mai e omul asta! Nu esti deloc obiectiv, si calmeaza-te cu costurile marite, ca nu e deloc asa. Am avut si G si acum am H. Absolut nici o diferenta de costuri de intretinere. Dotarile FAC diferenta, iar diferenta de tinuta de drum o simti mai ales pe drumurile noastre ! Si la naiba, pana si Bach se aude mai bine in H. Sau manele, ce vrei tu sa asculti.

Succese!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai... e parerea mea Twisted Evil cat despre costuri, masina ta este prea noua si nu ai avut probleme cu ea ca sa iti dai seama... eu tocmai ce a trebuit sa cumpar bara, capota, aripa, far, proiector... La G se gaseste la "no name" (eu am platit pe totul 410E si le-am avut in 2 zile, la Opel este de cel putin 3 ori mai scump si dureaza é saptamani) , la H situatia va fi similara poate peste vreo 5 ani... acu... daca fiecare este multumit cu ce are, e OK...
PS reparatia, executata cu forte proprii, este aproape gata...
  • terrymada

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@ecou 1,7 CDTI 59 kw/80 CP e suficient de bun. Tehnlogie noua , net superioara Dti-ului....reprize foarte bune....etc.. Pt cei care vorbeau de optiuni...Nu stiu cum e Astra II Clasic, dar am vazut foarte putine Astra H care fata de G-ul meu au mai multe optiuni...si nu posed un exemplar Full totusi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR