Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Atty_VectrA

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salutare. Mi-am vandut vechea masinuta (ex din semnatura) si mi-am luat alta, Opel bineinteles, si normal ca Vectra. Este cea din semnatura.(inca nu am poze facute dar voi face cateva cu prima ocazie) Sunt foarte multumit de masina. Merge foarte foarte bine. Am doar o singura problema. In BC apare avertizarea "Bremsbelag", adica cea de la placutele de frana. Mi-a zis vechiul proprietar ca el a schimbat placutele de pe spate recent iar pe cele de fata nu a fost necesar sa le schimbe pentru ca inca erau bune. Mi-a zis ca in mod normal la reprezentanta se poate sa imi anuleze avertizarea din BC. M-am gandit ca poate stiti careva vreo combinatie de taste sau ceva asemanator pentru a anula avertizarea din BC.
Multumiri!
Skip ads

  • dumitrache marius

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Tecuci-GL
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Senzorul de semnalizare a placutelor de frina uzate la masina ta se afla montat pe etrierul rotii stinga fata. Daca discul de frina este un pic uzat (are o mica ridicatura pe exteriorul suprafetei de frinare) in momentul in care iti semnalizeaza ca sau uzat placutele si nu le-ai schimbat imediat acea ridicatura iti taie senzorul(il distruge) si-ti ramine acea avertizare in BC. Anularea acelei avertizari se face numai prin schimbarea senzorului defect cu unul bun. La orice magazin de piese auto se comanda si pentru un pret de arox. 80 ron iti vine un set de 2 senzori. De ce 2 senzori? Nu stiu pentru ca masina are numai unul dar ei se vind la set.
Deci cine ti-a vindut masina ori stia ori nu stia dar daca ai sa dai roata fata stinga jos sigur ai sa gasesti firul cu senzorul rupt innodat undeva pe fuzeta.
Vorbesc din proprie experienta.Spor la traba se schimba foarte usor.
  • Atty_VectrA

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2006

  • Mesaj Privat
O sa verific la roata din fata stanga sa vad daca e ceva in neregula. Daca e ceva cu senzorul inteleg ca ar trebui sa se vada neaparat. O sa desfac roata si ma uit. Mersi mult pt informatie.
  • alex2812

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu aceeasi problema, dar eu am schimbat personal placutele de pe fata (pe spate nu sunt senzori).
Senzorii sunt cate unul pe fiecare placuta de fata - cea din interiorul discului si nu sunt deloc deteriorati...firele sunt in regula, nu sut innodate sau strangulate. Testerul imi da eroare de comunicare la "confort" (sectiunea unde gasesti optiunile astea cu senzori), iar cat ii dau diagnosticare generala nu imi da nici o eroare.
Toata diagnoza la mine s-a facut pe mufa ODB de langa schimbatorul de viteze...dar am inteles ca mai exista o mufa de conectare a PC-ului sub capota, pe langa BC, este adevarat?
Poate de acolo se sterg erorile direct din BC.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Senzorul de placuta functioneaza pe principiul circuitului inchis. In momentul in care se deschide circuitul, martorul se aprinde. Poti scoate mufa senzorului de sub aripa iar in loc sa faci o punte intre cei 2 conectori si daca se stinge becul, inseamna ca senzorul este dus. Asta bineinteles daca stii sigur ca senzorul nu este frecat.
  • alex2812

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns, o sa incerc si asa si daca e bulit senzorul il las la mana mea si o sa schimb placutele cand o sa scartaie Smile
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Era pe aici pe undeva un topic in care se spunea ca odata ce a semnalizat senzorul, se poate desface de la locul lui, si se face o punte cu o litza, 2 puncte de fludor si un pistol de lipit pe partea activa a acestuia. Te alegi cu un senzor functional fara prea mari batai de cap.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Senzorul este prins cu o clema pe placuta. Ca sa schimbi placuta, trebuie sa scoti senzorul si nu ai cum fara sa rupi clema. Daca nu ai cumparat deja unul nou, poti sa-l anulezi pe cel distrus taind cele 2 fire ale lui (chiar de langa el) si innodandu-le unul cu altul. Eu asa am facut si avertizarea a disparut. La urmatorul set de placute, voi pune si un senzor nou.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR