Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat



nu ma pricep la mecanica asa ca am sa pun o intrebare idioata Smile
1. ce e piesa incercuita cu rosu ?

zona cu galben e plina de ulei si apoi mai in jos, si mai in spate, pe cutie de viteze.m-am uitat de jos in sus , incercand sa descopar de unde curge. punctul cel mai sus care era murdar de ulei, este cel marcat cu X. m-am uitat prin crapatura aceea mica de la pieasa necunoscuta si am vazut ulei in partea de jos a ei + pe numarul 4 subliniat. este murdar de ulei mereu.azi sterg, maine este murdar iar.
am inteles ca sunt garnituri la motor mai jos de piesa cu rosu, deci daca curge pe acolo, de ce e murdar de ulei si aceasta piesa?

scuzati vocabularul de balta, sunt incepator Smile



  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut.Acela e delcoul (cel care comanda scanteea pe fiecare bujie) in principiu (cred ca asta e denumirea, sau distribuitor).Pe axul acela se afla un simering care nu mai etanseaza corespunzator, de acolo curgand uleiul din motor.Aceasta e parerea mea.Rog colegii sa ma corecteze daca gresesc
Bafta.
  • Merlin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
piesa cu rosu este prinsa de corpul motorului in suruburi, in mod general prin intermediul unei piese metalice(suport).
Intre aceasta piesa metalica si corpul motorului este o garnitura.
Mergi la un mecanic, este foarte usor si simplu, desface suruburile iti schimba simpla garnitura si ar trebui sa dea si cu mastic....si asta e tot. Nimic grav Surprised
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR