Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ytip

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut; problema mea este urmatoarea: am fost sa imi cumpar un Opel din Germania(Astra 2002, 1.8 16v, Z18XE, 125CP, ESP Smile , si in Ungaria, aproape de Szeged m-a oprit un echipaj de politie, mi-a aratat proiectoarele aprinse si mi-a dat amenda 10.000 florinti(era noaptea aveam faza mica si proiectoare albe)-motivul fiind ca am mers cu luminile de ceata.
Evident ca nu am inteles nimic din ce a spus, dar am vazut suma si mi-a aratat pentru ce(indrugand cateva cuvinte in engleza), asa ca am semnat...cred ca o chitanta-instiintare; cum nu se aseamana cu p.v. al politiei noastre, nu imi dau bine seama ce document este.
M-ar interesa, daca stie cineva, cum pot sa contest amenda(este scris doar in maghiara), avand in vedere ca nu mi-au pus la dispozitie traducator, asa ca o consider cam abuziva in raport de orice dispozitii ale U.E. Mai ales ca langa mine au oprit un Mercedes si l-au lasat sa plece pt ca omul le-a explicat ca proiectoarele se aprind automat cu faza mica(in engleza).
Sau, daca stie cineva cum se executa silit amenzile din alt stat, eventual penalitati sau consecintele neplatii ei.
Multumesc.

Am cautat subiecte pe aceasta tema dar nu am gasit(nu este rea vointa Very Happy ),asa ca am deschis o noua discutie. Am citit si regulamentul, sa numai vorbesc de 90% din topicurile de aici care m-au ajutat.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu inteleg de ce ai putea sa o contesti din moment ce ai incalcat legea. Rolling Eyes Ai gresit - platesti, simplu. Wink Daca tot vroiai sa scapi trebuia sa ii dai 5 euro si te lasa in pace, acum e cam tarziu. Ungurii nu is ca romanii sa "te scoti" din orice.
Imi pare foarte rau ca nu se aplica si in romania amenzi de genul asta. Idea
  • ytip

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Consider ca este un drept fundamental si legal sa poti sa contesti o masura dispusa de autoritatile unui stat(altfel ar fi abuzuri cu caru')...insa problema mea nu este ca am gresit sau nu(apropo', chiar cunosti legislatia rutiera in Ungaria?), ci problema este ca habar nu am avut ce am semnat.
Apoi, cu spaga nu prea sunt de acord mai ales ca in multe tari ai mari probleme daca incerci asta;
Iar la "ai gresit, platesti"...sunt de acord, dar sa stiu si de ce.
Mai mult, cum este al N'spelea drum facut afara din tara, pot spune ca in Germania de exemplu, am fost sfatuit sau avertizat despre anumite mici abateri si m-am conformat..ori la unguri sunt mai catolici decat Papa?
Daca se da un search pe google la -amenzi Ungaria-se poate observa chiar o problema diplomatica intre Romania si Ungaria pe aceasta tema; adica amenzi de 1000-2000 euro aplicate transportatorilor(soferi mai precis)...cu mult exces de zel de autoritatile de la granita ungara.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In Ungaria, la fel ca in orice tara din UE nu ai voie sa mergi cu proiectoarele de ceata. In Germania, Austria sau Cehia, depinde pe unde ai venit, nu te-a oprit nimeni? Riscai sa iei amenda in toate tarile pe care le-ai tranzitat. Sa zicem ca faci contestatie, dar crezi ca vei primi sustinere din partea autoritatilor romane? Ii pasa statului roman de cetatenii lui? Nu! Deci pana la urma nu vei obtine nimic, doar bani si timp pierdut. Ai gresit, asta e, nu te supara pe mine.
Skip ads

  • ytip

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ok; problema este inteleasa, stiu ca nu am voie...dar sunt doua aspecte:
-era noapte, iarna si un pic de ceata sau bura marunt (cine stabileste cat de densa e ceata si cand se aprind in aceasta situatie?);
-nu am inteles nimic si am semnat ceva ce putea sa fie o recunoastre ca am depasit pe rosu de exemplu-de altfel abia marti imi traduce cineva documentul ala...iar amenda este undeva pe la 70 euro..
Problema este: stiu sigur ca se contesta la autoritatea care a aplicat amenda(nu prin Ambasada)..dar nu stiu in cat timp, daca trebuie sa timbrez(unii spun ca se timbreaza cu o anumita valoare)..si daca sunt penalitati sau alte consecinte.
Sfaturile celor care au trecut prin asta sunt de genul: contesta amenda printr-o scrisoare in care nu esti de acord, ca ei sunt obligati sa-ti raspunda...cum nu au timp si nu vor sa o trimita in Romania, poate scapi...adica nu sunt inregistrat la ei cu taxe , amenzi.
Asa, daca mai trec vreodata pe acolo stiu ca nu am probleme....apropo', stiu cazuri cand s-a sechestrat masina pana la plata amenzii si nu vreau ca atunci cand ma duc la plimbare(in trecere doar) sa ajung in situatia asta.
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu trebuia sa semnezi.
Semnatura ta pe o hartie inseamna ca ai citit ce e acolo, ai inteles, esti de acord / iti asumi ce scrie acolo.
Sau cumva ai fost fortat sa semnezi ? Te-au amenintat in vreun fel ? Atunci trebuia sa suni instant la 112.

Ontopic: eu cand am luat o amenda in Austria pt parcare fara tichet, am rugat un prieten din tara respectiva sa mi-o plateasca. I-am trimis prin posta hartia ce-am gasit-o in parbriz si banii (20 si ceva de euro). Nu stiu daca as fi putut sa o contest, probabil ca da, pentru ca nu semnasem nimic; dar mi s-a parut corect sa o platesc, pentru ca mi-am asumat riscul cand n-am luat tichet.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
politistii de acolo si-au facut datoria si gata
ai mers cu proiectoarele aprinse desi nu aveai voie, ai fost amendat!
oricum politistii de acolo te-au pus sa semnezi si ca esti de acord cu cele consemnate in procesul - verbal asa ca ... de ce contesti ceva cu care ulterior ai fost de acord? Umblii degeaba, nimeni nu o sa iti primeasca contestatia!
de acum incolo sa respecti regulile!
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
De stabilit o stabilesc ei (politistii) de la fata locului. O consider abuz din partea lor, si sunt siguri pe ei ca autoritatile din RO nu le va face vreo plangere. Eu am patit-o in vama la Turnu cu politia de frontiera. M-au oprit imediat dupa ghiseu si mi-a bagat mana in bord sa-mi stinga proiectoarele. Asta se intampla intr-o noapte cu ceata deasa si nu puteam merge cu mai mult de 50km/h in afara. Culmea, in vama la lumina becurilor de pe stalp nu se vedea ceata a fi groasa si am presupus ca au venit in vama inainte sa se lase ceata. Sa revenim, deci mi-a bagat mana in bord pe geam sa-mi stinga proiectoarele si celalalt politist imi arata cu mitraliera proiectoarele. M-am prins ce vor si am inceput sa sustin ca e ceata afara. Nu i-a interesat, sau poate "nu stiau", ei aveau treaba cu proiectoarele mele. Dupa partea cu "comentatul" a inceput "distractia". Mi-au cerut sa ma dau jos si sa le deschid portbagajul. M-am conformat, nu au vazut nimic dubios si apoi mi-au batut cu lanternele prin interiorul portagajului si dupa aceea pe exteriorul portierelor sa vada daca suna a plin. Cautau tigari si de data asta mai amanuntit sperand sa gaseasca ceva. Apoi mi-au luat actele la control. Oricum erau deja iritati ca mi-am sustinut punctul de vedere, dar nu au avut cu ce sa ma inhate. Dupa aceasta intamplare mi-am dat seama cat de nulitati suntem considerati romanii in afara granitelor. Si asa suntem vazuti si de autoritatile noastre. Merita sa incerci totusi cu o contestatie, dar sa ne tii si pe noi la curent. Abuzuri ale politiei ungare sunt multe si au fost si musamalizari in care i-au bagat pe romani in fata.
Skip ads

  • ytip

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Problema a ramas tot in aer;
Eu unul consider ca am tot dreptul(si moral) sa contest amenda asta pt. ca:
-nu sunt sigur daca aveam voie sa folosesc proiectoarele(noapte, ploua marunt si inghetat+un pic de abur, ceata)..adica vizibilitate redusa;
-nu am inteles nimic;
-din experienta stiu ca nu e bine sa NU semnezi daca este in alta tara(sau sa te certi, etc)...semnatura e doar ca ai luat la cunostiinta nu ca esti de acord;
-sunt de acord sa stabileasca o institutie competenta ca am fost vinovat sau nu...pana atunci nu vad rostul judecatilor emise de genul..."ai gresit, platesti".
-sunt convins ca fiecare, la randul lui a incercat sa gaseasca mici portite de scapare(doar nu e o fapta cu mare pericol social)..sa zici...bine i-a facut!


De fapt, as fi vrut sa vad daca este cineva care cunoaste metoda de contestare (e doar o chitanta nu p.v.), termenul, eventual consecintele neplatii la termen.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am luat in Ungaria 100.000 forinti si cinci puncte pentru ca aveam 86 km/h in localitate. Atentie ca de la 01.07.2008 amenzile s-au marit foarte mult la unguri. Chestia e ca nu am semnat nimic. Pana acum nu am primit nimic, desi au trecut doua luni. Astept sa vad ce se intampla. Oricum nu am de gand sa platesc.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Un lucru e cert: a gresit.
E regula si la noi si in UE. Unde era ceata sau conditii care sa impuna proiectoare?
Faptul ca a semnat nu inseamna ca recunoaste.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@ytip: stiu, chestia cu vizibilitatea redusa e relativa, nasol, pentru ca fiecare considera densitatea ceþei dupa cat de bine vede. In legislatia rutiera din Germania se specifica clar distanta de vizibilitate, sub care, daca apar fenomene meteo devine obligatorie folosirea proiectoarelor. In sens contrar, vei plati consecintele abaterii de la lege. Multa lume aud povestind despre masinile lor, ca despre ciclotronul de la nu stiu ce institut de fizica, habar n-au ce butoane au prin masina, ce fac ele si care sunt restrictiile utilizarii functiilor pe care acestea le ofera.
Eu tind sa cred ca ceea ce ai semnat este corect, pentru ca nu prea cred sa forteze ungurii pe romani sa semneze hartii aiurea (depasire pe rosu) pentru ca este un fapt cunoscut tuturor, mai ales celor cu intentii rele, ca cu cei din Transilvania nu te poti juca, nu stii peste cine nimeresti de-ti citeste maghiara la perfectie, ba mai mult, o si intelege. Si Brasovul stiu si ei unde se afla, asa cu stim si noi unde-i Szeged-ul sau Tatabanya la ei.
Deci tind sa cred ca au fost 100% corecti. Iar faptul ca recunosti ca ai gresit, mai tempereaza spiritele dintre tine si ei. Smile
Contestatia sub forma de scrisoare, cu costuri minime, o sustin totusi, e dreptul tau de a incerca.

Nu sustin ilegalitatea si mojicia, dar am amenzi adunate de prin Europa, inca de prin 1999-2000, neplatite nici pana astazi. Le scanez si vi le trimit unse pe pitã. Sunt DOAR AMENZI DE PARCARE, cu asta am gresit si la italieni, si la nemti, austrieci, franþuji, budapesteni si gyor-eni, plus altii. Nu m-a cautat nimeni din 99 pana in 2008. Poate mai asteapta sa se adune si-o sa ma ridice fortat de la domiciliu niste neo-nazisti mascati, dintr-o duba Opel Vivaro, negru mat, cu numere de Berlin, prima pe dreapta. De-aia, nu incurajez deloc ilegalitatea.

@Daci: in ceea ce priveste remarca ta legat de corectitudinea altora fata de noi, þin sa adaug faptul ca am fost in situatia in care am fost tinut aproape trei ore pe dreapta, la trecere din Croatia inspre Slovenia, mi s-au scos si verificat la sange de doua ori bagajele, fara a mi se da vreo explicatie si persoanele implicate in acest control manifestandu-se, parerea noastra, destul de ciudat fata de noi (nu cumva trebuie plecat de la prezumtia de nevinovatie?). Mai ales in conditiile in care noi eram doi, tineri, cu bagaje doar de concediu, fara cadouri, alcoale si mine neexplodate din fostele zone de conflict croate. Pana si pda-ul si notebook-ul a trebuit sa le scot, sa le arat si sa le explic ce dracu faceam cu ele in concediu.
Stii cand s-au calmat? In momentul in care, intr-un exces de zel, foamete crescândã si elan tineresc, sotia i-a anuntat ca tocmai e la telefon cu ambasada romana din Croatia si intreaba amanunte despre o posibila hartuire. Si chiar era. Multzam roamingului, bluetoothului, internetului, notebook-ului si gugãlului, chiar vorbea cu o tutã româncã de la Zagreb.
Stii cum ne-au aruncat pasapoartele in brate si ne-au trimis la plimbare? Like no one else.
In schimb, cu trei ani in urma, intr-o situatie similara, cu ceva mai mult tupeu si nesimtire, unui prieten de-al meu si sotiei sale, i-a fost sechestrata masina, bagata intr-un garaj special de la granita, desfacute fetele tuturor usilor, banchete, scaune scoase afara, tapiterie plafon jos, iar ei doi aveau restrictie de a se apropia de respectiva incapere unde era cercetata masina. Se intampla la trecere dinspre Croatia inspre Italia.

Deci Pamantul e rotund. Nu aprindeti prea multe faruri si proiectoare, veti lumina probabil luna de pe cer.
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai e simplu,zic eu...nu platesti si gata !Asta chiar daca iti vine ceva acasa...
In schimb cand te vei mai duce vreodata pe acolo,s-ar putea sa te agate la granita.Dar nu e obligatoriu.De regula se uita la acte si gata,ai trecut...DE REGULA!
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
ytip a scris:mi-a dat amenda 10.000 florinti(era noaptea aveam faza mica si proiectoare albe)-motivul fiind ca am mers cu luminile de ceata..

Acum eu zic asa - 10.000 forinti inseamna aproximativ 150 ron in nici un caz 70 euro, deci nu vad mare chestie sa o platesti. Sa te apuci sa contesti amenzi si chestii sigur te ajunge mai mult de 1.5 mil.
Cel mai bine faceai cum a zis @elegance -dadeai 5 euro atunci si gata.
  • antonescu mihai

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si eu am patit-o.eu fac germania de vreo 8 ai si iti zic asa.toti politaii unguri de pe m5 ,mo,si m1, sunt spagari pe romani.dar de cind au intrat in EU spaga a cresut la peste 50 euro.jegosi.si eu am luat amenda pt ca au facut abuz si nu am vrut sa dau spaga.cert e ca mai bine dadeam.in romania nu ai unde sa o platesti.tb platita la orice posta din ungaria.e un risc minim ca alta data cind vrei sa iesi prin orice granita a lor sa nu te lase iar tu nu poti sa o platesti pe loc.e alt risc f mare cind te vei afla pe tertoriul lor sa te opreasca pt ceva si sa vada pe baza lor de date ca nu ai platit
  • ytip

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am fost plecat prin Bucovina....Ok; multumesc pentru pareri si informatii. Cred ca m-am hotarat: nu o platesc. Si asa vreau de acuma sa trec pe la sarbi si croati..e mai scurt un pic, asta in cazul in care mai am calatorii pe acolo.
Apropo'...am facut cam 1000 km dus-intors..4 persoane plus bagaje si la motorul de 1.8 a iesit un consum de 7%...bine ca am mers incet ca era ceata si drum destul de prost(60-120 km/h).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR