Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pe langa Opel meu Astra din 2003 de care sunt foarte multumit, in afara de revizii nu am schimbat nimic la el pana acum, desi l-am luat SH dar la numai 31.000 km, am luat zilele trecute sotiei un Ford Fiesta 1,4 TDCI la o foarte buna promotie pe care o practica Romcar Motors. Astfel la modelul Comfort de la 12.733 EUR cu TVA, cu promotia aplicata am luat-o cu 10.000 EUR cu TVA.
Primele impresii comparative intre Astra si Fiesta sunt:
1. Nu este mai spatioasa ca Astra, dar este foarte confortabila pentru o masina de clasa mica (am 1,90 si 135 kg si nu stau ca in TICO).
2. Sistem audio mai performant la Fiesta.
3. Motoare comparative ca putere (68CP Fiesta cu 75CP la Astra), dar mai silentios la Fiesta (fiind TDCI).
4. Astra este mai confortabila sub aspect spatiu de depozitare, iar scaunele sunt mai ergonomice.
5. Finisajele interioare sunt comparabile.
6. Tinuta de drum la fel de buna la ambele modele
Alegerea mea s-a bazat pe fiabilitate, consum redus, pret de bun simt, piese usor de gasit.
De ce nu o practica si Opelul asa reduceri de pret avand in vedere criza economica mondiala si faptul ca GM este cam in cacao cu productia? Daca as fi avut asa o oferta de pret pentru Corsa sigur as fi ales Opelul!
Voi ce mai stiti despre Fiesta, am facut o alegere buna?
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Acum dupa ce ai luat-o, tu sa ne spui daca a fost sa nu o alegere buna Smile
O sa inceapa toti producatorii reducerile, mai devreme sau mai tarziu.
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ai facut o alegere buna din punct de vedere al masinii. Am si eu o Fiesta 1.4TDCI, de care sunt foarte multumit, si pe care o conduce sora mea, eu ramanand fidel Opel astra H.
Varianta pe care o am este Ghia cu jenti pe 15 si cauciucuri late de 195 ceea ce face sa fie foarte stabila pe sosea si in curbe( stiu ce vobesc, am pe astra mea pachet sport cu IDS+, cunoscatorii stiu despre ce vorbesc) si parbriz cu functie de dezghetare, super tare nu mai dai cu racleta pe geamuri cand ingheata, doar apesi "botonul" si astepti, super tare.
Ca motor, nu am avut probleme si am vazut ca este foarte ok( consum, zgomot redus, sprinten, etc)
In 2 ani a vazut deja cam jumatate din Europa si am fost foarte incantat de ea.
Pe scurt este o masina foarte buna , iti doresc sa o stapanesti sanatos, insa eu raman fidel marcii Opel( Opel RULES Exclamation Exclamation )
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc de incurajare RadulAl.
Eu sunt la al doilea Opel (primul a fost o Ascona, acum o Astra)
Si as fi ramas fidel Opel dar din considerente economice nu ma puteam arunca un la Corsa Diesel nou care era cu aproape 2000 EUR mai mult!
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pana una alta sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Din punctul meu de vedere e o masina care isi merita toti banii, reviziile sunt cam scumpute dar trecem peste ca doar am vrut masina noua.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR