Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • senator1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Mi-am luat si eu de o saptamana un Opel Astra Caravan 1.7 DTI si, la sfatul unor prieteni, vreau sa inlocuiesc cureaua de distributie si rolele (intinzatoare si de ghidaj). Ce imi recomandati ca marci:
1. la curea: Gates, Contitech sau Daytona (Pirelli)?
2. la role: Luk sau Febi?
Un sfat complet ar cuprinde si locul de unde le-as putea cumpara la un pret bun.
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Sa-mi spui si mie in final cat te-a costat ca ma intereseaza si pe mine.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu mi-am pus la al meu curea de distributie Roulunds am cumparat-o de la PTS str. Matei Voievod 101 tel 2521542.
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cureaua numai Gates sa nu fie !
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ce preturi la curea si la role?
Mie mi se pare cam ciudat ca o rola de otel sa aiba aceeasi durata de viata ca si o curea de cauciuc, adica rola ma gandesc ca ar trebui sa tina mult mai mult decat cureaua, dar daca asa e treaba, asta este.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Referitor la viata rolei: am avut proasta experientza de a nu schimba shi rola cand am schimbat shi cureaua. Rola asta este capsulata, se poate umbla in ea, dar nu ai garantzie ca face treaba - are o vaselina speciala in ea, nu shiu de care. Asha ca pe la mijlocul lui decembrie pe frig shi apa multa a ruginit shi s-a intzepenit. Nu am realizat decat dupa ce consumul a crescut shi chitzaia ingrozitor. Shi in plus cureaua arata cam prost dupa ce frecase destul de tare de rola...Cel mai bine e sa le schimbi pe amandoua odata. Rola costa de obicei dublu fatza de curea, dar nu este o regula.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
La Vectra meu vechi din '92 sunt aproape sigur ca nu fusese schimbata niciodata rola/rolele, ci doar cureaua, si mergea fara nici o problema. Cu cateva luni inainte incepuse sa faca zgomot rulmentul de la pompa de apa si am schimbat-o cu totul, dar rolele de la distributie nu ziceau nimic.
Acusi trebuie sa schimb cureaua la noul Astra, si voi schimba si rolele de data asta, nu vreau sa ma risc, nasol ca e asa scump.
  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Salutare,

Dupa ce am cumparat masina din germania am schimbat distributia.
Un prieten mi-a cumparat din Germania cureaua de distributie si cele 3 role la incredibilul pret de 104 Euro.Toate originale Opel - un ,de la un magazin OPEL. In tara cele mai ieftine variante erau cu piese de calitate indoielnica - produse no-name - la un pret in jur de 5 milioane.
Am mai cumparat si cureaua de transmisie conti de la augsburg cu un pret de 700 mii lei.

ATENTIE!! In cazul rolelor va avertizez ca pe Astra sunt de multe tipuri..in functie de data fabricatiei..cel putin una dintre ele. Nu se putea sti sigur modelul de rola decat in momentul desfacerii. Eu am primit din Germania 2 tipuri de role la un tip si dupa montaj am trimis una inapoi.

IN GERMANIA CU BRIFUL MASINII LA REPREZENTANTA OPEL NU AU STIUT SIGUR CARE DIN CELE 2 ROLE SE POTRIVESTE!!

toate bune...
Skip ads

  • senator1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Cureaua de distributie Contitech 1.210.000 de la Benett tel. 212.34.54;
Rolele Luk impreuna 3.700.000 de la Augsburg 434.92.46-7;
Curele mai ieftine nu am gasit sub nici o forma. Mai scumpe da (2.500.000 Gates). La role, in schimb, am gasit la preturi apreciabil mai bune la Al Padrino (marca QH cea care face si amortizoare) dar parca nu mi-a inspirat chiar asa multa incredere. Chestia mai importanta este ca atunci cand cumperi componentele nu primesti certificat de garantie. Toti vanzatorii au spus ca garantia ti-o da cel de la service cu conditia sa schimbi toata distributia (adica cureaua si rolele). Am gasit un service cu preturi rezonabile si ramane de vazut daca vor face si treaba buna. Miine merg sa fac toate astea. Va tin la curent.
  • senator1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Tizule (Senator) de ce ziceai sa nu fie Gates: ca-i prea scumpa sau prea proasta? Ai avut experiente neplacute?
Ce spunea marius radu asa mi-au spus mai toti de pe la service-uri. Mai mult, daca scimbi numai cureaua nu mai ai garantie pentru ea chiar daca montajul a fost in service.
astra-nos ai foarte mare dreptate: rola intinzatoare difera in functie de seria motorului. La fel si cureaua de alternator. Numai la filtrul de polen nu stiu in functie de ce criteriu difera (sistem Delphi sau Behr).
  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan cati KM facuti are masina ta?
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Masina mea are 97 mii km, luata la 88 din Germania in vara. Pana vine frigul tre' sa schimb curea+role. (km reali spre deosebire de aia veche care ajunsese la 150 in bord dar nu erau reali)
Skip ads

  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
in TIS spune ca, cureaua de distributie se schimba la 150000KM. nu spune nimic de schimbat si rola intinzatoare (ori nu am vazut eu?). eu zic ca poti sa o mai tii pana pe la 110000KM
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Sigur? WOW, ce veste buna.
Oricum o voi schimba (pt. probabilitatea de 0.1% ca km sa nu fie reali), insa nu stiu cat de curand reusesc sa o schimb.
Daca in TIS scrie ca la 150 se schimba, deacuma pot sa dorm mai linistit Very Happy.
Eu stiam ca in general se schimba pe la 60-90 mii, maxim 100 (in functie de model), sigur e 150 mii? mi se pare mult prea mult.
  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
am sa ma uit azi inca o data in TIS si iti spun maine. oricum asa este pt ca m-am uitat pt. a mea cand am facut rost de TIS si mi-a parut rau ca am schimbat-o la 85000KM. se pare ca ei pun curele de calitate nu ciurucurile care se gasesc la noi. am sa ma uit sa vad daca totusi scrie ceva si de rola
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
vezi ca au mai fost si niste "reveniri", la unele modele au scazut de la 120.000 la 80.000...
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Deci oricum, in principiu e relativ ok la aproximativ 100 mii, ori e f. putin trecut de schimbare, ori mai are ceva pana la schimbare, deci in ambele cazuri pot sa stau relativ linistit. 10x.
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:Mie mi se pare cam ciudat ca o rola de otel sa aiba aceeasi durata de viata ca si o curea de cauciuc...La Vectra meu vechi din '92 sunt aproape sigur ca nu fusese schimbata niciodata rola/rolele, ci doar cureaua, si mergea fara nici o problema.

Din pacate asta inseamna generatia ECOTEC Smile

@senator1
Am vazut mai multe motoare la care curelele de distributie Gates s-au rupt inainte de termen , evident cu consecinte tragice. Eu unul nu folosesc nici curele de transmisie de la aceasta firma , iar de curea distributie din fericire nu am nevoie .
  • dollar

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: ORADEA
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
atentie la curele...sunt si curele mai ieftine dar care sunt garantate numai 60.000 km...eu mi-am luat una din asta...ca nu intentionez sa tin masina asa de mult....si o curea care e garantata 120.000 km(cum sunt cele de la reprezentanta Opel) e de trei ori mai scumpa Smile)
Intradevar e recomandabil sa schimbi cureaua cand cumperi mai ales un diesel:))...paza buna .....in ceea ce priveste rolele...chiar nu stiu nici eu ce sa fac...deocamdata nu le-am schimbat...
  • senator1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Acum am masina este cat de cat pusa la punct. Sunt foarte multumit de service-ul unde am facut schimbarea distributiei si v-il recomand cu caldura: Auto-BMG. Nu este foarte mare dar mie unul, mi-a placut ca au facut treaba operativ si de calitate. Si, pentru ca pentru multi conteaza, poti sta langa mecanic cat lucreaza la ea. Poti, nu numai sa vezi ce face, dar si sa faci un schimb de opinii privind modul de intretinere a masinii pe viitor. M-a costat 1.200.000 fata de peste 4.000.000 cat era pe la Ausburg, ca sa nu mai vorbesc de preturile de la dealerii Opel. Mai am de facut schimbul de ulei si, cel putin 15.000 km, pot sta cat de cat linistit. Mai vreau sa-mi fac CASCO, dar aici chiar sunt in ceata. Aproape toate informatiile de care dispun sunt contradictorii.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR