Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • gagi_manus

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI 101CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca mai repede ma duc la Maiandrei, cred ca este mai bun decat cei de la Opel.
Skip ads

  • Moadib

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
gagi, vezi ca iti mai trebuie un switch la pedala de frana sau de ambreiaj (parca). Daca nu a venit cu ele din fabrica trebuie sa le montezi tu. Parca, cele diesel le aveau din fabrica chiar daca nu erau echipate cu pilot automat.
  • gagi_manus

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI 101CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am acel switch la pedala de ambreiaj, pentru ca este CDTI si dieselul are acel intrerupator ca nu poti sa-l numesti altfel, mam uitat la ia, dar nu stiu de unde survine problema la mine ca de activat din Tech2 sa activa ,mi-a si aratat ,este foarte ciudat.
  • Moadib

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mda....revin cu precizari legate de problema tempomatului. Se pare ca nu pilotu automat e defect ci pilotul uman Smile ! Se pare ca orice atingere, cat de fina a pedalei de ambreiaj, actioneaza asupra switch-ului.....si logic dezactiveaza sau in cazul meu, nu mai activa pilotul automat. Am mai chinuit si maneta aia degeaba....
Skip ads

  • gagi_manus

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI 101CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Moadib....pana la urma ce ai facut ,cumva ai rezolvato ai schimbat switch-ul sau alceva ,da niste detalii ca sa vedem cum ai rezolvato ca poate si la mine o fi la fel de nu se activeaza.
  • maross

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vivaro 2004 Y220DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2010

  • Mesaj Privat
titro a scris:Si mie imi functioneaza doar sporadic in ultima perioada.
Am Smile facut o diagnoza cu ajutorul lui CristianTM si au reiesit mai multe erori de la maneta de cruise...
Cool Cool la pedala de frina si ambreiaj ai la apasare contacti de anulare a pilotului automat ,eu am avut unul blocat si nu mai functiona pilotul
  • mihai_vlad

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@titro : mersi foarte mult pentru poze. am desfacut foarte usor maneta datorita lor.
  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
a mai patit cineva ceva e genul: nu imi mai merge buton de decrese de nici o culoare, in rest cel de set merge perfect, iar cel de oprit la fel. imi poate da cineva cateva sfaturi despre aceasta problema?
vectra B - Z18xe (modul a fost montat din fabrica)
ps. si nici nu mi-l semnalizeaza in bord ...
Skip ads

  • Gabi 1.8 16v

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Rezumand toate acestea?Se poate monta pilot automat pe Vectra B 1.8 16v din '97?
  • boris

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Titro a scris:- se introduce un fir de otel sau ac in canalul din partea de jos a manetei si se impinge pana cand maneta este eliberata si se poate scoate:


Am bagat si sarme mai mici si mai mari... am bagat si o sula ... nu pot sa o dau jos.... nu stiu care e treaba!
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu am incercat cu o agrafa indreptata. a fost mai simplu decat ma asteptam. incearca sa tragi usor de ea cand bagi sarma.

eu tocmai am curatat maneta insa din pacate nici o schimbare. sincer nici nu-mi dau seama ce se poate curata la ea sau ce se poate strica si repara printr-o curatare. la mine se decupleaza cand are chef fara a avea vreo legatura cu viteza sau turatia. si mai ciudat e ca in 90% din cazuri cand e cuplat si semnalizez dreapta se decupleaza.
eu vad aici trei posibilitati: vreun switch defect, maneta defecta sau CIM-ul. operatia asta de curatare nu a eliminat niciuna dintre variante. as incerca o maneta noua dar mi-e teama sa nu dau banii degeaba pe ea. cel mai probabil o sa ma chinui asa pana ajung in Bucuresti sa ma ajute Marius.
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Dupa prima operatiune de curatare fara succes am mai incercat o data insistand mai mult cu spray in zona circuitelor de langa butoane. A inceput sa mearga ceva mai bine insa nu s-a rezolvat decat schimband maneta cu una noua. Pot sa spun ca am scapat destul de ieftin ~250 lei +transportul desi se putea si mai iefin daca problema era la vreun switch, insa ma bucur ca n-am fost CIM-ul de vina.

Scoaterea manetei se poate face fara a desface niciun surub. Pur si simplu indepartati garnitura de cauciuc de la baza manetei si introduceti o sarma mai lunga (agrafa indreptata) in orificiul cu princina si trageti usor. Toata operatiunea de schimbare n-ar trebui sa dureze mai mult de 5 min.

Drive safe!
Skip ads

  • trecator

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am alta belea. Pilotul automat se dezactiveaza daca imping de volan in sus. Practic, la cea mai mica atingere a lui, spre directia in sus, se dezactiveaza. Am desfacut jumatate de bord, am crezut ca la impingerea volanului, coloana directiei misca in vreun fel si vreun senzor de pe ambreiaj sau de pe frana... I-am scos, i-am bandajat cu banda, deci practic aveam pilot si daca puneam frana sau daca calcam ambreiaj, dar de indata ce impingeam de volan, se dezactiva pilotul. Mentionez ca este vorba despre o impingere usoara... fara sa fortez prea mult.
O fi cumva de la CIM? Adica cred ca sigur este vreun contact imperfect pe acolo, dar unde si cum as putea remedia problema?
Mentionez ca am un Opel Signum din 2004.
Multumesc mult, cu anticipatie!
Drive safe!
  • intexitwc

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Tocmai am terminat de curatat maneta de CC. Multumita idicatiilor de mai sus a mers foarte repede si relativ usor Very Happy .
Daca am umblat la ea am facut si niste masuratori ptr cei interesati in legatura cu rezistentele existente in circuit.
Pe dosul placutei se afla 4 rezistente cu urmatoarele valori (ce scrie pe ele):
-1500
-1000
-58R0
-47R0
Din cele 4 contacte care vin de la maneta spre coloana se folosesc doar doua
Rezistenta masurata la aceste doua borne este
- nici un buton apasat- 364 Ohmi
- butonul de sus apasat- 114 Ohmi
-butonul de jos apasat- 214 Ohmi
-butonul din spate apasat- 46Ohmi
Bafta celor care le pot repara. Very Happy Sau macar incearca.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca la vectra B, exista in bord siguranta pentru pilot automat? si daca da la ce pozitie este situata?

Multumesc
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sall All

Cam vechi topicul, dar in fine, impins de nevoie, vin si eu cu o intrebare:

Stie cineva cum se monteaza swich-ul de la ambreiaj la o Vectra C 2006 Z18XE ?

Ms. Fr...
  • alexrosu0589

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
super. Am sa o desfac si eu ca si mie imi da eroare ...ba imi merge ba nu pilotul automat...si pe opcom tot ceva de genu ala de erori da. Sper sa nu o stric mai tare Smile...multumesc de tutorial:)...cinste ..Smile
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Verifica becurile pe spate sau functionalitatea switch-ului de ambreiaj.
  • ablan

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2013

  • Mesaj Privat
daca umbli la switchuri, curata si pe cel de frana cu ceva spray de contacte. Are doua pozitii care comunica in ECU si daca e "sensibil" sau o pozitite nu merge nu ti se activeaza pilotul.
  • deleted-21201

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut, daca se poate o idee si pentru mine.am schimbat ecu la un z18xe si nu mai functioneaza pilotul automat.problema e ca nu merge activat cu opcom, imi zice ca nu poate comunica.in rest pot vedea toate erorile cu opcomu. Ce sa mai incerc?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR