Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ACCIDENT SI MASINA E VARZA.

Pe autostrada ma enerveaza unu ca nu se dadea din fata mea, cred ca aveam 180 si a trebuit sa franez si sa stau in spatele lui mult timp, parca era bou si o facea intentionat, nu vroia sa treaca pe prima banda. Imi sar dracii accelerez si ma bag pe prima banda sa il depasesc prin dreapta. Surpriza, apare o dacie care nu cred ca avea mai mult de 70, se apropia de mine cu viteza unui stalp, de fapt nici n-am avut bine timp sa intru pe toata banda ca am luat brusc stanga de volan sa ma bag la loc in spatele aluia. A fost prea din scurt toata faza si prea repede iar masina a pierdut aderenta, s-a rotit si am intrat in glisiera laterala cu fata, m-am invartit si intr-un final m-am oprit, nu am lovit pe nimeni si eu nu am nimic insa masina e irecuperabila, nu mai merita reparata.

cateva ganduri din timpul accidentului:...
ai impresia ca mai poti salva situatia apoi vine impactul si iti dai seama ca gata, iar ai comis-o.... n-ai nici casco, esti consolat, n-are rost sa te mai zbati, s-a dus naiba totul, dupa prima zmucitura iti dai seama ca o sa fie naspa, te uiti in fata nu mai vezi nimic, evident, farurile radiatoarele si bara se facusera varza deja, este negura in jurul tau si toate simturile nu pot face nimic, totul se zgaltaie, de fapt in fata era capota facuta evantai dar nu aveam cum sa o vad, in dreapta pitestiul si tu mergi lateral pe autostrada, astepti sa te dai peste cap in orice clipa... sau sa te loveasca altul din trafic, eu ma asteptam sa intru peste dacie cu toata invarteala mea de colo colo...
dar pana la urma se linisteste totul, nu ma loveste nimeni, nici eu nu am lovit pe nimeni..., am oprit repede electrovalvele si statia am fugit spre portbagaj si am inchis si robinetul buteliei care da drumul la gpl catre motor.

Sun la 112, deja mai sunase cineva sa raporteze accidentul, imi face legatura cu un nene politist dar apare si un agent cu masina langa mine, unul imi zicea sa ii spun ce s-a intamplat altul urla sa las naiba telefonul si hai sa mutam masina pe banda de urgente. In fine, ii explic aluia la tel. ca a sosit un agent si o sa se ocupe el. Mutam noi masina pe banda de urgente si agentul ma intreaba, ce faci cu ea? cu ce o iei de aici? daca nu ai cu ce iti dau eu un nr de tel de la tractari.
Eu ma gandeam ca naiba, ditamai autostrada, servicii de paza si protectie, patrulari de colo colo o fi si vreo platforma sa ia naiba masina din drum sa o duca undeva pana vede omul cu ce si-o ia a 2-a zi. NIMIC. M-am trezit cu ceva de genul descurca-te cum poti... dar e glisiera si in dreapta ca ii faceam naiba un vant si o lasam in sant... Pana la urma politistul a fost de treaba, oltean de-al meu: pai stiti, doar ce o reparasem, asta era primul exterior "Cum ai zis ca te cheama ca tot uit... Marius, tu sa fii sanatos, bine ca nu ai patit nimic, da-le naiba de fiare". Iau nr de la tractari si sun, ma gandeam ca o duc in dolj la ai mei sa putrezeasca pe acolo... imi fac aia un pret 11mil..., ma cam asteptam sa fiu sincer dar de unde naiba 11 mil, eu bagasem motorina mai aveam doar maruntis, salariul din parti ca e criza..., ai mei mai aveau vreo 4 mil nu iesea socoteala..., imi fac ei alt pret 750 ca vezi doamne vine o masina din bucuresti si e mai ieftin asa, ma gandeam ca mai merge, pana ajung acolo mai dau cateva tel si fac rost de bani apoi imi zic sa fac cale intoarsa spre bucuresti si vad eu pe unde o las.
Noul tarif 250 lei, mi s-a parut pomana, le dau OK-ul si in 25 min imi comunica ca ajunge cineva. Ajunge cam in 40 min dar e bine ca ajunge, o trage cu chiu cu vai pe platforma ca aveam o bieleta rupta si roata dreapta pe geanta. Oprim la km 30 peco Lukoil sa facem actele cu politistul si intoarcem spre Bucuresti, totul ok, ajungem la un prieten si coboram masina in curte la el, tot el mi-a dat si bani sa platesc platforma.

Concluzia: hmm..., caii putere dauneaza grav sanatatii, n-am putut sa ies prin stanga, usa blocata, noroc ca n-a luat nimic foc... porc prajit, my favorite, maybe next time Smile, apoi caii putere cum scrie in toate manualele de tuning trebuie facuti cu cap, fara super butelii puse la voia intamplarii in spatele masinii sa derapeze mai usor, acum 5 zile cred am aflat ca nu am esp, martorul din bord e doar tc, probabil alta ar fi fost soarta..., cauciucurile de cacao, farurile care bat aiurea fiind de vauxhall, nu stiu care ar fi fost soarta cu o iluminare mai buna in dreapta cum trebuia nu in stanga, poate vedeam dacia mai din timp, poate ba...
scuze... au fost piticii de pe creier:) au mai fugint din ei acum.

Tot proiectul se muta la dezmembrari, fata e varza si putin in spate la o tripla Sad
Acum o sa imi vad de ale mele, am incheiat capitolul custom..., my next car?! ceva rau..., dar o sa mai dureze.

P.S. reductorul turbo GPL nu il vand Smile o sa il agat pe undeva sa imi aduca aminte de tinerete:))
Skip ads

  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
tu glumesti,nu?
daca nu ,imi pare rau de cele intamplate
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
schumy1502 a scris:tu glumesti,nu?
daca nu ,imi pare rau de cele intamplate


Mie nu imi pare rau absolut deloc... De ce? pentru ca ma gandesc ca in locul daciei poate era caravanul meu care merge linistit cu 100-110 sa consume putin ca motorina e scumpa si nu sunt bani si vine din spate "gazu" peste el .


PS 1) "turculetz" - nu te cunosc, felicitari pentru proiect, dar nu avem nevoie de inconstienti pe sosele, si asa inguste si pline de gropi
2) Ar trebui sa fim mai responsabili la volan si sa tratam cu mai mult respect partenerii de trafic
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
180km/h Shocked No way man! Asta a fost un semn sa-ti bagi mintile in cap. Sa te duci la biserica sa faci niste canoane si niste donatii ca cineva a tinut cu tine si nu ai patit nimic si ca nu ai ramas cu nimeni pe constiinta. Ma bucur ca ai avut curaj sa recunosti ceea ce ai facut fara sa ascunzi nimic si sa nu incerci sa o faci pe nevinovatul.
Skip ads

  • jerryboy

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Oare,niciodata in depasire,sau la nervi nu ati atins viteze mai mari de 110?Daca masina poate,merge repede,asa a patit si el,masina lui poate merge repede,el era obisnuit,e clar din cele spuse ca tot dragutii nostri compatrioti,cu stilul inconfundabil de "ma ce al naibii sunt eu,ia sa vezi ca nu il las"au cauzat inca o nefericire.Felicitari boului aluia care te-a tinut..cred ca acum e si el multumit.A mai facut o rautate. Sad
Imi pare nespus de rau pentru tine...nu meritai,noi am vorbit si esti un baiat foarte de treaba,sa te ajute dumnezeu sa iti iei ce iti place,si sa faci ce e mai bun din ea.Stima,jerry.
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
turculetz - nu te supara pe mine,dar cu ocazia asta poate te linistesti si tu putin.180km\h nu este o viteza pentru soselele din tara asta.totusi sper ca ai casco la cati bani ai bagat in masinuta asta. Confused
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Era pe Autostrada nu pe camp. Oricum viteza era prea mare dar nu-i de dat la om in cap.

Chiar imi pare rau si inteleg gandurile care te trec acum. " Daca as fi facut asa...." "Daca plecam cu cateva mai tarziu de acolo...."?
BINE CA NIMENI NU A PATIT NIMIC! atat e important

regula nr.1 pe autostrada, nu depasesti prin dreapta, mai bine stai in spatele la dobitocul de pe banda 2
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Se comenteaza degeaba, as putea spune chiar prost si mult. Cine nu a fost in afara, nu stie cu ce viteze se circula pe autostrada. 180km/h nu e cine stie ce pentru ultima banda. Problema la noi e orgoliul idiot al participantilor corecti in trafic si cazanele care merg cu 70km/h pe autostrada.

Turculetz - tu sa fii sanatos. Stiu, e ofticanta o paguba de genul asta, am scos si eu vreo 2500euro pentru un accident, dar nu am murit din asta.
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
evo9 Smile, al dreku de simpatic, te grabeai la craiova zici .... timpul le rezolva pe toate
intoarcete in craiova cu totul
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Life is a bitch...

Eu tot cred ca ar trebui salvata masina (dar inca nu am vazut in ce stare e).
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Turculetz, important ca tu ai scapat cu bine. O mare vina o are si idiotul care nu se dadea la o parte dar imi pare rau ca spun asta dar si tu. Nu faci asa ceva cand citez "cauciucurile de cacao, farurile care bat aiurea fiind de vauxhall". Nu mi-o lua in nume de rau. Si eu merg tare deci nu fac pe lupul moralist. Dar un pic de grija nu strica. Oricum sunt convins ca a fost invatatura de minte. Lasa ca le rezolvi tu pe toate. Wink
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mie imi pare bine ca nu ai patit nimic tu si altii.
pacat de masina, pt ca stiu cum e sa pui suflet.
cat despre cel care facea pe legiuitorul....roata e rotunda.

stima!
Skip ads

  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
turculetz , bine ca nu ai patit tu sau altii ceva, masina o faci tu (chiar daca nu va fi asta).
Bine ca ingerul tau pazitor a putut sa zboare asa repede.
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
emilperijoc a scris:turculetz , bine ca nu ai patit tu sau altii ceva, masina o faci tu (chiar daca nu va fi asta).
Bine ca ingerul tau pazitor a putut sa zboare asa repede.


L-am antrenat bine, a fost in forma, de prin 97 tot alearga dupa mine,
- prima data l-am rotit pe un drum de tara cu berlina lui taica-meu, m-am intors la 180 de grade
- apoi cu alta dacie am intrat pe spatiul verde dupa ce am ramas fara frane Smile nu mai stiu daca m-am rotit sau ba stiu doar ca am doborat un semn de circulatie cu bara fata si am ajuns acasa la relantiu:) si frana de motor fara probleme
- acum vreo 2 ani o proasta nu mi-a dat prioritate in craiova, credea ca are timp sa treaca dar nu stia ca nebunul are peste 100 in oras, m-a atins in spate si iar am luat-o pe spatiul verde, am scos o cruce, un pom, am intrat intr-o nova pe contrasens cu care m-am (ne-am) oprit intr-o platforma, eram cu vectra, a sarit airbagul lateral scaun si cortina, la interior totul ok
- ultima bucurie a fost asta tot cu vectra, masina m-a iubit si de data asta, si-a facut datoria (cam cat am avut si eu grija de ea:) )

Biserica?! cum a dat popa cu busuiocul pe vectra s-a dus naiba totul Smile
Gata, ajunge, cineva sa zica Amin. promit sa fiu cuminte
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Se comenteaza degeaba, as putea spune chiar prost si mult. Cine nu a fost in afara, nu stie cu ce viteze se circula pe autostrada. 180km/h nu e cine stie ce pentru ultima banda. Problema la noi e orgoliul idiot al participantilor corecti in trafic si cazanele care merg cu 70km/h pe autostrada.

Turculetz - tu sa fii sanatos. Stiu, e ofticanta o paguba de genul asta, am scos si eu vreo 2500euro pentru un accident, dar nu am murit din asta.


merci dodo Smile am si eu un cadou pentru tine, nu stiu daca chiar l-ai vazut vreodata dar ar fi pacat:)






P.S. sper ca stii de gluma
P.S.2 turbina e la maiandrei intr-o cutie, e inca acolo:)
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Laughing Mama, da' mare e Laughing Merci, merci!

P.S. Nu mi-am sfintit niciodata masina. Nu fac un titlu de glorie din asta, e doar un fapt. Stiu, 91% din romani au votat ca ofensele aduse bisericii ortodoxe sa fie pedepsite penal, dar imi asum riscul.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
"Aceasta poza a fost micsorata" Turbina NU.
Vad ca ati dat-o in PS-uri Very Happy
PS: Cat de lucioasa era capota aia Razz.
  • danutzu95

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z 19 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mda... Tre sa recunosc ca sunt un pic uimit de povestirile tale( turculetz) .... totusi capota mainii tale luceste din nou...... cel putin asa se vede mai sus unde e poza cu turbina

PS: cat te-a dus distractia asta
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Evident, poza e mai veche.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
nu ai inteles nimic, stai jos Smile)

gpl-ul era pus sa adauge putere, nu pt consum redus Wink era un fel de NOS
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR