Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Gutzik a scris:205-55-16 sunt ok ? s

Sunt ok.merg pe Astra dar standard sunt 205.50.16
Skip ads

  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
lazar_marian88 a scris:Am cumparat recent un opel astra g cu jante pe 16 si anvelope 215/45/R16. Voi avea probleme la Rar ? Fostu proprietar le are de 2 ani. A trecut 2 veri cu ele si masina nu are nici o problema si nici nu i-a schimbat nimic in perioada asta. Multumesc anticipat.


Sa sa treci RAR-ul trebuie sa ai pe masina aceeas dimensiune din carte sau talon,sau una dintre dimensiunile trecute in aceste documente,pt ca sunt mai multe dimensiuni acceptate pe o masina.Sau daca poti imprumuti de la un prieten un set de roti cu dimensiunea din acte si faci RAR apoi le pui iar pe ale tale,cu riscul ca la un control in trafic sa ai probleme daca nu ai pe masina ce ai in acte.
  • raiko

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
salutare colegi , sunt putin indecis referitor la o schimbare ce vreau sa o fac la cauciucuri +jante .
Momentan am R16 205/50 vara si R16 205/55 pt iarna . pana acum nu am avut nici o problema . Mai noi am achizitionat 4 jante R15 aliaj si vreau sa-mi cumpar si cauciucuri pt ele. In carte am admis doar dimensiunea 205/50R16 ; 185/65R15 si standard 195/60/R15.
Vreau sa stiu de la un detinator de AstraG hatch motor 2l , daca are 185/65R15 sau 190/60/R15 cum se comporta masina in curbe si la drum in general , sunt OK ?
  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Buna,eu folosesc cele standard 195.60.15 si sunt foarte multumit atat pe 2.0 cat si pe 1.7 dti.
Sfatul meu e sa folosesti 195.60.15, din 3 motive; 1.pt ca sun cele standard pe Astra G 2.0 dti si 2.pt ca sunt mai accesibile ca pret si mai usor de gasit, 3. sunt mai eficiente.
Skip ads

  • bbk93

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut , de vreo saptamana sunt noul posesor al unui Astra G , jurnal de bord: https://www.clubopel.com/vie...99&highlight= , si am o problema... cred...

Pe brief-ul masinii , la anvelope , apar dimensiunile: 175/70 R14
Iar Rotile mele prezente pe masina au: 185/65 R15

Voi avea probleme la RAR cand o voi inscrie? Va trebuii sa-mi iau pe 14?
  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu pentru ca 185..65.15 sunt trecute in cartea tehnica la Astra G , fiidn dimensiune din echiparea de fabrica,se va trece in cartea de identitate mentiunea alte anvelope admise.Poti avea probleme doar daca dai peste unul care are nevoie de o spaga si vrea sa te sicaneze.Daca ai cartea tehnica a masinii,aceea groasa,la sfarsit sunt trecute dimensiunile anvelopelor admise e bine sa o ai cu tine si le arati,dar ei oricum stiu si nu o sa ai probleme.Bafta
  • bbk93

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc, mi-ai dat o veste Super !
  • ErrKey

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Confirm. Aveam in cartea masinii doar dimensiunile R14 iar pe masina R15. La identificare RAR mi-au trecut si R15 (195/60R15 si 185/65R15) la "alte anvelope".
Skip ads

  • bbk93

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc Aurell si tie pentru confirmare !
  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
bbk93 a scris:Multumesc, mi-ai dat o veste Super !

Cu placere,sa ai bafta si sa treci cu bine Rar-ul
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutare baieti!
Am trecut si eu la jante pe 16(nu m-am uitat sa vad ce et si ce j au:))..dar din ce am vazut pe net ar avea 7j si et 37 ) si cele de pe spate imi ating in carenajul acela negru din dreptul coltului barii , la o greutate mai mare pe spate cand trec peste unele denivelari sau cand iau viraj mai strans.
Acum am 205.55.16(astea erau disponibile..nu le-am cumparat)..inainte am avut 196.60.15
Chiar vor fi probleme mari la articulatii, planetare, caseta de directie cum am mai citit pe acest topic? Mentionez ca nu circul zi de zi cu masina..de 2-3 ori(cel mult) pe saptamana.
Am inteles ca s-ar schimba si consumul...creste mult sau asa putin?
Am vazut ca recomandat este 205.50.16..cu astea ar mai trebui sa atinga?(o persoana mai "babana" in spate si cate bagaje in portbagaj..cam asta e standardul de greutate cu care umblu din cand in cand Smile)...)
M-am uitat in cartea masinii sunt scrise doar anvelope cu roti pe 14 si pe 15, dar in manualul de utilizare al masinii la 1.6 16v Z16XE sunt admise si cele pe 16..205.50.16
Pe spate arcurile au fost schimbate anul trecut si au fost "abuzate cam de 4-5 ori..aprox. 500kg in masina..familie "cu greutate" dar nu cred ca s-au "inmuiat" asa repede.
Ma gandeam ca pana fac rost de 205.50.16 sa razuiesc plasticul acela ca sa nu mai atinga..dupa ce am pus jantele am testat cu aprox. 300kg pe spate si roata nu atinge in aripa...ar fo ok daca mai razuiesc plasticul acela?

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
http://www.etyres.co.uk/tyre-size-calculator
diametrul anvelopei la 195/60/15 este 615 mm
diametrul anvelopei la 205/50/16 este 611 mm
diametrul anvelopei la 205/55/16 este 632 mm

in traducere libera, daca inainte aveai 2 cm distanta intre roata si orice element al caroseriei, acum ai cu 8 mm mai putin.
este logic ca la denivelari sa atinga pe undeva...

plus ca et-ul este putin cam mic pentru astra G
daca nu ma inseala memoria trebuia sa pui et49
Skip ads

  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
oferta era de nerefuzat ca sa zic asa Smile)
dar daca as pune 205.50.16 banuiesc ca nu ar mai fi probleme nu?
ca vad ca diferenta dintre 195.60 si 205.50 este mai mica decat 205.55
ma gandesc..cei care au pus pe astra G et-uri mai mici decat trebuie cum se descurca?!Smile)
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da, diferenta e mai mica si in general producatorul recomanda sa pui anvelope pe masina care au acelasi diametru sau cu o oarecare abatere.
altfel vei avea probleme ca cea expusa de tine dar si diferente in ceea ce priveste viteza, asa ca ai grija ca daca mergi cu 50 in bord e posibil ca viteza reala sa fie putin (nu foarte mult) mai mare in cazul tau.
teoretic daca pui ce zice producatorul nu ar trebui sa ai probleme.

din cauza ET-ului mic rotile tale stau putin mai in afara decat ar fi normal (e 1 cm si ceva)
sunt convins ca mai multa lume a pus jante cu alt ET pe masina si ca nu au probleme.
chiar eu am ET43 pe masina mea (la mine 39 ar fi fost un maxim).
se vede evident ca roata sta mai spre interiorul masinii.
la tine ar trebui sa stea mai in afara cu vreun cm si ceva...

este posibil ca in timp sa apara uzuri premature la pivoti (deoarece pivotul nu mai este in acelasi plan cu axa centrala a rotii).
insa nu te gandi ca se reduce cu foarte mult, deoarece la noi pivotii si bucsaraiele se strica din cauza drumurilor "de calitate".
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
205/55/16 ar fi echivalentul la 195/60/16..ceea ce am avut pe masina
Din ce am aflat de pe google, cu ajutorul unor calculatoare pentru roti, in configuratie de acum daca merg cu 50 as avea 52..aproximativ.
Rotile intr-adevar sunt mai iesite in afara, dar la o testare(aprox 300 kg) pe spate rotile nu ar atinge in aripa..doar in coltul respectiv..oricum pe spate nu voi avea tot timpul o asemenea greutate..foarte rar..si oricum mai putin de 300 de kg
As putea spune ca de cand am schimbat rotile pe fata, mai mult pe dreapta, se aude un zgomot..ca un fel de bataie..dar doar la denivelari, drum pietruit..etc..probabil e un inceput de uzura a pivotului..flansele si rulmentii flanselor au fost schimbate anul acesta...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
205/55/16 sunt echivalentul 195/65/15.
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Asta inseamna ca 205\50\16 ar fi echivalentul pentru 195\60\15?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu am pe masina 205/50/16 si nu ating deloc. Cind am cumparat jantele, aveau cauciucuri 205/55/16 si cu ele imi atingea in spate , exact cum spui tu. Cum am trecut la 205/50/16 nu imi atinge nimic si merge normal. Tot asa mergeam vara si eu cu 195/60/15. La motorul de 1.8 nu e mare diferenta la demaraj si consum, iar pina acum nu pot spune ca mi-au omorit suspensia. Dezavantajul e ca masina e putin mai joasa , avantajul e ca ai mai multa stabilitate. si cred ca arata mai bine(parerea mea). Dar sunt convins ca 205/50/16 nu ating! Drumuri bune!
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Deci, de cand am noile roti am constatat urmatoarele:))
+stabilitate mai buna
+aspect mai frumos..chiar si cu 55
-directia este putin mai greoaie..nu cu mult
-putin mai rigida..deja m-am obisnuit..nu ma deranjeaza asa tare
la demaraj se simte ca numai trage la fel , dar se "infige"..aproape insesizabila treaba..de aici si consumul putin mai mare.
Dupa o verificare pe un stand ITP s-a constatat faptul ca trebuie sa schimb amortizoarele de pe spate ca sunt putin cam noi si probabil d-aia atinge cand masina intra in balans.
Am mai razuit din acel plastic si nu mai atinge asa tare...in functie de cum merg Smile)
Bucsile, pivotii..tot ce tine de articulatie, sunt bune..nu au joc deloc..au fost testate.
Cel care mi-a testat toate astea mi-a spus ca , caseta de directie s-ar duca undeva la 100.000-200.000 km de rulaj cu aceste jante...asa o fi?
Daca dupa ce schimb si amortizoarele nu mai freaca o sa las anvelopele astea..Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR